Hlavní navigace

Facebook Primě zablokoval stránku You.bo s více než milionem fanoušků

21. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poučný případ. Ukazuje, jak ošidné založit svůj obchodní model na porušování autorských práv a mohutném sdílení na Facebooku.

Facebooková stránka videoserveru You.bo zmizela ze světa někdy v pátek odpoledne. Momentálně místo ní najdete jen tradiční oznámení: „Omlouváme se, tato stránka není dostupná. Odkaz, na který jste klikli, je asi poškozený, nebo už je daná stránka odstraněná.“

Stránka s více než 1,3 milionu fanoušků patří ke službě You.bo, kterou Prima přes firmu Trendy Media spoluvlastní s agenturou Business Factory a Karlem Tlusťákem (Prima má podle obchodního rejstříku ve společnosti 34 %, Business Factory celkem 41 % a Tlusťák 25 %). Jde o klasický server se zábavnými videospoty – část z nich jsou seriály Primy, část videa nahraná uživateli.

Přesné důvody, proč Facebook stránku zablokoval, nejsou podle Primy jasné. „Stránku zjevně někdo systematicky nahlašoval za porušování pravidel,“ řekl Lupě New Media Director FTV Prima Daniel Grunt.

„Naše účty vždy spravujeme podle zásad komunity stanovených Facebookem, a proto máme podezření, že by se v tomto případě mohlo jednat o organizovanou aktivitu s cílem poškodit naši společnost,“ říká v oficiálním prohlášení Grunt. Firma se teď ve spolupráci s Business Factory, která web spravuje, snaží přesvědčit Facebook, aby stránku vrátil do provozu. 

Pirátský obsah?

Nefunkční facebooková stránka každopádně narušuje byznys model serveru, ve kterém hraje sdílení na Facebooku velkou roli. Přesná čísla návštěvnosti You.bo je těžké odhadnout, protože je Prima zahrnuje pod statistiky svého videoserveru iPrima, ale i v těch je v NetMonitoru v pátek vidět velký pokles. 

Páteční návštěvnost iPrima se v uplynulých měsících obvykle pohybovala kolem 700 tisíc PV (napříč platformami), v pátek 18.3. ale vykázala jen necelých 500 tisíc PV (ve hře mohly být i jiné vlivy, ale nejspíš jde především o důsledek zakázané FB stránky).

Ať už stránku You.bo Facebooku nahlásil kdokoli, mohl pro to každopádně mít velmi legitimní důvod. Server je totiž postavený na uploadování uživatelských videí. A na rozdíl od podobně fungujícího YouTube, které si kvůli sporům s majiteli autorských práv vybudovalo hlídací systém Content ID, Prima ani Business Factory nic podobného nemají.

Případná porušování autorských práv proto You.bo hlídá hlavně na základě nahlášení od uživatelů. Podle Grunta má i další opatření: „Když je například video delší, automaticky je musí posoudit člověk, protože je dost velká pravděpodobnost, že by mohlo jít o kradený obsah,“ tvrdí.

ebf - témata 1

Jak přísné ono hlídání je, je ovšem otázkou. Nemusíte totiž dlouho hledat, abyste na You.bo našli videa, která už delší dobu kolují také po YouTube nebo jiných serverech (namátkou hned na homepagi třeba toto video na YouTube a toto na You.bo).

Aktualizace 22.3. – po vydání toho textu bylo odkazované video z You.bo smazáno.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).