Hlavní navigace

Facebook ruší vlastní e-maily. Revoluce se nekonala, uživatelé neměli zájem

Daniel Dočekal

Dobrá zpráva: povinná @facebook.com adresa přestane existovat. O původní „revoluci v e-mailu“ neměli uživatelé zájem.

V listopadu 2010 představil Facebook revoluční produkt. Spojil dohromady interní e-mail a interní chat a přidal k tomu neodmítnutelnou mailovou adresu. Navíc prohlásil, že e-maily nepotřebují předměty a jeho systém je tak revoluční, že všechno změní.

O tři roky později je jasno, uživatelé o e-mail na Facebooku nemají zájem a povinně přidělenou mailovou adresu @facebook.com nepoužívají. Což se dalo očekávat, očekávalo a navíc to dává smysl. 

Velkou měrou se o to zasloužil právě sám Facebook, který se z mailu pokusil udělat chat (a z chatu mail). A v poslední době to navíc dotáhl k dokonalosti tím, že jakékoliv došlé zprávy zobrazuje pouze v miniaturním vyskakovacím chatovacím okně.

Konec v tichosti

Podivný kočkopes ale trpěl i řadou dalších nemocí. Ačkoliv sliboval absenci spamu, nefungovalo to. Záplavu spamů se Facebook pokusil řešit rozdělením došlé pošty na „Příchozí“ a „Další“, což vedlo paradoxně k tomu, že spamy stále padaly do Příchozí a do Další padaly zprávy normální. 

A protože o existenci složky Další málokdo věděl, fungovalo to skvěle. Nechodily vám zprávy a nemuseli jste tak na ně odpovídat. A ti, kdo vám zprávy posílali, brzy pochopili, že na Facebooku nemá smysl si psát. Že chat zůstal chatem.

Konec e-mailů u Facebooku žádná tisková konference a ovace nedoprovázejí. BBC dokonce píše něco o tom, že „Facebook v tichostí končí se systémem e-mailových adres“. Sám Facebook se v průběhu existence tohoto zbytečného experimentu postaral o dostatečné znechucení uživatelů, když v červnu 2012 všem uživatelům napevno nastavil @facebook.com adresy a skryl jejich skutečné. Po vlně kritiky byl nucen vše vrátit zpět do původního stavu.

Co je důležité vědět

Po zrušení @facebook.com adres budou všechny maily přijaté na tyto adresy přeposílány na váš primární e-mail. Znamená to, že se můžete těšit na novou dávku spamu ve vašem klasickém e-mailu.

Content 2017 - tip Footshop

Až k tomu na počátku března dojde, tak je hodně dobré vědět, že přeposílání můžete vypnout (a musíte to udělat sami, protože přesměrování bude automaticky zapnuté). A když už v tom budete, zkuste využít jedno z bezpečnostních opatření – nikdy nepoužívejte pro Facebook vaši skutečnou (užívanou a primární) e-mailovou adresu. Vždy jej používejte s nějakou zcela jinou adresou.

Samozřejmě nezapomeňte, že @facebook.com adresa každého uživatele Facebooku je snadno a strojově zjistitelná. Proto je doporučení na vypnutí přeposílání mailů dobré brát vážně. 

Našli jste v článku chybu?
26. 2. 2014 16:09

Nesmysl, tedy pokud "serióznější kruhy" nedefinujete jako "ty, kde se o Facebooku mlčí". Naopak vykřikovat na každém nároží, že na Facebooku nejsem, je primárně neseriózní póza (bez ohledu na to, zda je to pravda)... A zároveň přiznání důležitosti této službě, protože pokud prohlásím, že ji nepoužívám, je to doklad toho, že mi stojí za zmínku (služeb, které nepoužívám, je totiž mnoho, a obecně není důvod se o tom zmiňovat).

28. 2. 2014 10:51
Krückenbrecher (neregistrovaný)

no a proto mam jmeno.prijmeni@gma­il.com a nebudu riskovat, ze si to firemni HR oddeleni spatne vysvetli, kdyz bych to mel na domene, ktera je charakteristicka pro zevlovani a nicnedelani.