Hlavní navigace

Facebook ruší vlastní e-maily. Revoluce se nekonala, uživatelé neměli zájem

26. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dobrá zpráva: povinná @facebook.com adresa přestane existovat. O původní „revoluci v e-mailu“ neměli uživatelé zájem.

V listopadu 2010 představil Facebook revoluční produkt. Spojil dohromady interní e-mail a interní chat a přidal k tomu neodmítnutelnou mailovou adresu. Navíc prohlásil, že e-maily nepotřebují předměty a jeho systém je tak revoluční, že všechno změní.

O tři roky později je jasno, uživatelé o e-mail na Facebooku nemají zájem a povinně přidělenou mailovou adresu @facebook.com nepoužívají. Což se dalo očekávat, očekávalo a navíc to dává smysl. 

Velkou měrou se o to zasloužil právě sám Facebook, který se z mailu pokusil udělat chat (a z chatu mail). A v poslední době to navíc dotáhl k dokonalosti tím, že jakékoliv došlé zprávy zobrazuje pouze v miniaturním vyskakovacím chatovacím okně.

Konec v tichosti

Podivný kočkopes ale trpěl i řadou dalších nemocí. Ačkoliv sliboval absenci spamu, nefungovalo to. Záplavu spamů se Facebook pokusil řešit rozdělením došlé pošty na „Příchozí“ a „Další“, což vedlo paradoxně k tomu, že spamy stále padaly do Příchozí a do Další padaly zprávy normální. 

A protože o existenci složky Další málokdo věděl, fungovalo to skvěle. Nechodily vám zprávy a nemuseli jste tak na ně odpovídat. A ti, kdo vám zprávy posílali, brzy pochopili, že na Facebooku nemá smysl si psát. Že chat zůstal chatem.

Konec e-mailů u Facebooku žádná tisková konference a ovace nedoprovázejí. BBC dokonce píše něco o tom, že „Facebook v tichostí končí se systémem e-mailových adres“. Sám Facebook se v průběhu existence tohoto zbytečného experimentu postaral o dostatečné znechucení uživatelů, když v červnu 2012 všem uživatelům napevno nastavil @facebook.com adresy a skryl jejich skutečné. Po vlně kritiky byl nucen vše vrátit zpět do původního stavu.

Co je důležité vědět

Po zrušení @facebook.com adres budou všechny maily přijaté na tyto adresy přeposílány na váš primární e-mail. Znamená to, že se můžete těšit na novou dávku spamu ve vašem klasickém e-mailu.

ebf - partner 1

Až k tomu na počátku března dojde, tak je hodně dobré vědět, že přeposílání můžete vypnout (a musíte to udělat sami, protože přesměrování bude automaticky zapnuté). A když už v tom budete, zkuste využít jedno z bezpečnostních opatření – nikdy nepoužívejte pro Facebook vaši skutečnou (užívanou a primární) e-mailovou adresu. Vždy jej používejte s nějakou zcela jinou adresou.

Samozřejmě nezapomeňte, že @facebook.com adresa každého uživatele Facebooku je snadno a strojově zjistitelná. Proto je doporučení na vypnutí přeposílání mailů dobré brát vážně. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).