Hlavní navigace

Facebook si vysloužil kritiku za blokování stránek v Pákistánu

10. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Provozovatel sociální sítě Pákistáncům znepřístupnil stránky populární rockové skupiny a několika levicově orientovaných hnutí. V Česku Facebook blokuje jen výjimečně.

New York Times informuje o dočasném zablokování Stránky populární pákistánské rockové skupiny a dalších politicky levicově orientovaných stránek. Vysloužil si za to silnou kritiku jak od aktivistů v oblasti svobody projevu, tak od pákistánských uživatelů. Podle nich se Facebook stal nástrojem pákistánských vládních cenzorů. Ti ale prý později, právě na základě tlaku médií, rozhodnutí změnili a Stránka je opět přístupná.

Ne všechny zablokované stránky Facebook odblokoval. Mají přitom společného hlavně to, že kritizují pákistánský režim a staví se kriticky i k Talibanu. Podle některých to svědčí o tom, že tvrzení Facebooku, jak podporuje svobodu slova a chrání politické názory, jsou nepravdivá. Na což Facebook klasicky reaguje tím, že se podřizuje lokálním zákonům a k zablokování Stránek došlo na základě oficiálního požadavku.

Zajímavé na blokací je to, že v odpovědi tiskové mluvčí zaznělo, že Facebook „nikdy neodstraňuje tento typ obsahu kompletně“. Místo toho volí cestu, kdy zabrání přístupu k obsahu jen lidem z dané země. Odpověď tiskové mluvčí New York Times je absurdní i v tom, že si tisková mluvčí odmítla uvést své jméno.

Připomeňme, že před několika lety byl Facebook v Pákistánu zakázaný na základě kontroverze vzniklé okolo Stránky, která vyzývala uživatele, aby kreslili vtipy Proroka Mohameda.

Facebook prý pravidelně blokuje Stránky, které propagují nenávist či extrémismus. Jenom v Pákistánu mezi červencem a prosince 2013 zamezil přístup k 162 příspěvkům, v Indii v tom samém období omezil přístup k více než 4 700 stránkám. V Česku máme s neochotou Facebooku rušit rasistické a nenávistné Stránky dlouholeté zkušenosti, které lze shrnout v zásadě do několika slov: „absolutní neochota cokoliv dělat“.

CIF23

O peníze jde v prvé řadě

Facebook je samozřejmě ve svých aktivitách motivován hlavně penězi. A stejně jako nedávno Linkedin, i Facebook půjde především na ruku vládám či těm, kdo „platí“, než aby řešil nějaké otázky svobody slova. Navíc platí, že o lokálním obsahu má zcela minimální ponětí. Hodně tomu napomáhá nedostatek zodpovědnosti (Facebook na rozdíl od dalších podobně velkých celosvětových firem ignoruje nutnost mít zastoupení v dalších zemích) a před lety nastavené zdi, znemožňující s Facebookem jakkoliv komunikovat.

Z dění okolo blokování v Pákistánu nicméně plyne, že když už se například v Česku podaří dosáhnout „zrušení“ některé z mnoha silně rasistických či extrémistických Stránek, tak je nyní diskutabilní, zda jsou opravdu rušeny, nebo jen znepřístupněny pro české uživatele. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).