Hlavní navigace

Facebook zavádí sdílená fotoalba, snímky do nich může nahrávat až 50 lidí

David Slížek

Alba, do kterých mohou fotky vkládat společně až desítky lidí, Facebook zprovozňuje postupně. Nejdříve jsou na řadě uživatelé, kteří Facebook používají v angličtině.

Doba čtení: 2 minuty

Nová funkce Sdílená alba (Shared Albums), kterou Facebook bez větší reklamy začal uživatelům zapínat v pondělí, umožňuje spolupráci na skládání facebookového fotoalba. „Když vytvoříte sdílené album, můžete k němu přiřadit přispěvatele z řad svých přátel. Tím jim povolíte prohlížet, přidávat a editovat snímky v tomto albu,“ popisuje novou funkci Facebook

Podle informací serveru Mashable může zakladatel do jednoho sdíleného alba pozvat až 50 přispěvatelů a každý z nich do něj může nahrát až 200 fotek – celkem se tak počet snímků v jednom albu může teoreticky vyšplhat až k 10 000. 

Komentář: K takovým extrémů asi jen tak docházet nebude, ale i v případě několika stovek snímků už mohou vznikat problémy s tím, jak je v albu uspořádat a jak se v nich budou uživatelé orientovat.


Autor: Facebook

V nastavení můžete také ovlivnit to, komu se fotografie se sdíleného alba zobrazí – ovšem jen pokud jste zakladatelem alba, přispěvatelé tuto možnost nemají. Na výběr máte ze tří variant: 

  • Jen přispěvatelé (Contributors Only) – fotky uvidí jen spolutvůrci alba a lidé, kteří jsou na fotkách označeni
  • Přátelé přispěvatelů (Friends of Contributors) – snímky se zobrazí navíc přátelům přispěvatelů na jejich Timeline
  • Veřejné (Public) – fotografie může vidět kdokoli

Nastavení vám samozřejmě nepomůže, pokud jsou na fotografiích někteří uživatelé označeni. V takovém případě se fotka automaticky zobrazí jim i jejich přátelům. 

Přispěvatelé ve sdíleném albu mohou upravovat nebo mazat pouze fotografie, které do alba sami přidali. Mohou také k albu přidávat další spoluautory (pokud zakladatel tuto možnost povolí). Pokud zakladatel sdíleného alba některého přispěvatele odstraní, může dotyčný z alba smazat snímky, které do něj přidal. Přispěvatel také může ze sdíleného alba sám odejít.

Nová funkce se dá použít například v případě, že více lidí chce na Facebooku sdílet fotografie ze stejné akce. Doposud musel každý založit vlastní album a maximální počet snímků byl nastaven na 1000.

Novou funkci začal Facebook v pondělí zapínat nejprve malé skupině uživatelů z anglojazyčných zemí, postupně ale má být dostupná všem uživatelům. A poslední informace, která je důležitá zejména pro správce stránek: sdílená alba budou podle Mashable dostupná pouze pro osobní profily, fotoalb na stránkách se update netýká.

Našli jste v článku chybu?