Hlavní navigace

Facebook vás na iPhonu sleduje i přes Bluetooth, přicházejí Place Tips

Autor: Facebook
Daniel Dočekal

Facebook začal testovat technologii iBeacons. Ta mu umožňuje dodávat velmi přesně zacílené informace. Ale také vědět více o uživatelích.

Pro někoho je tu další důvod, proč při každé aktualizaci iOSu opět vypnout Bluetooth. Apple ho zapíná znovu a znovu automaticky, protože je součástí technologie jménem iBeacon – lokační technologie, s jejíž pomocí je možné mapovat pohyb uživatele iPhone/iPadu ve vnitřních prostorech. A samozřejmě, dodávat jim přesně zacílené informace. Například od obchodu, okolo kterého právě procházíte.

Facebook tuto technologii nově implementoval do Place Tips. Rozšíření funkčnosti Places (Místa) by mělo sloužit k tomu, aby vám Facebook v Newsfeedu ukázal například to, že vaši přátelé byli na dovolené právě tam, kde se právě teď nacházíte. Ale samozřejmě také pro inzerenty, kterým umožní nejenom cílit velmi přesně, ale také v reálném čase.


Autor: Facebook.com

Place Tips by prý prozatím měly hlavně sloužit k tomu, abyste se dozvěděli, co vaši přátelé vyfotili či nahráli na místě, kde se právě nacházíte. Vyhnout se něčemu takovému, včetně další úrovně šmírování, je možné pouze pokud znemožníte Facebooku přístup k lokačním informacím. Facebook má navíc v zásobě ještě další variantu, která Place Tips staví na využití WiFi a GPS.

Identifikaci polohy přes Bluetooth „majáky“, které nazývá Facebook Bluetooth beacons, zatím Facebook začal testovat jen v New Yorku. Rozdal je tam vybraným partnerům, mezi kterými jsou jak turistické destinace, tak někteří obchodníci.

Marcom


Autor: Facebook

V Introducing Place Tips in News Feed Facebook novou službu označuje za prostředek k získání zábavných, užitečných a relevantních informací o místě, kde právě jste. V pozadí je samozřejmě to, že Facebook bude ještě lépe vědět, kde se nacházíte a bude vás moci lépe prodat.

A jakkoliv Place Tips můžete vypnout, šmírování na pozadí se zbavíte jedině tak, že Facebooku na iPhonu (a později i na dalších zařízeních) zakážete přístup k informacím o poloze. Vypnutí Bluetooth a GPS samozřejmě také pomůže, ale nezapomeňte ještě na WiFi. A na to, že podle IP adres, které získáváte z mobilní sítě, je také možné zjistit, kde vlastně jste. 

Našli jste v článku chybu?
5. 2. 2015 9:56
x x x x (neregistrovaný)

Ja blokuji facebook na svem firewallu takto:

#!/bin/bash FBFW=/etc/firewall/block-facebook.sh /usr/bin/whois -h whois.radb.net '!gAS32934' | /usr/bin/head -n -1 | /usr/bin/tail -n -1 | /usr/bin/xargs --max-args=1 | /bin/grep "^[0-9]*\.[0-9]*\.[0-9]*\.[0-9]\/[0-9]*$" | /usr/bin/xargs -I {} --max-args=1 echo /sbin/iptables -t mangle -I POSTROUTING -d {} -j DROP \ > $FBFW.new if [ -…
3. 2. 2015 18:19
Jelen (neregistrovaný)

A to se týká aplikace nebo i použití v prohlížeči?