Hlavní navigace

Facebook vypustil do světa dlouho očekávanou aplikaci pro iPad

11. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Už to začínalo připomínat čekání na Godota. Po dlouhých měsících spekulací, úniků testovacích verzí a pravých i falešných otisků obrazovek však na Facebook na iPad v noci na úterý skutečně přišel.

Je téměř jisté, že do dvou dnů bude nová aplikace Facebooku pro iPad nejstahovanější v App Store. Otázka je, zda si uživatelé nové rozhraní oblíbí a budou ho mít raději než dosavadní dotykovou verzi webu na adrese http://touch.fa­cebook.com. Také ona ovšem prošla výraznou změnou a novou verzi aplikace pro iPad a iPhone v mnohém připomíná.

Pokud čtete Lupu na iPadu, novou aplikaci si můžete hned stáhnout a vyzkoušet zde. Po zběžném testování můžeme říci, že se nové rozhraní povedlo a dlouhé týdny uživatelského testování jsou na něm znát. Lehce osekané ovládání je přirozené a příjemné, Facebook pro iPad vyniká oproti ostatním verzím zvlášť při prohlížení fotografií, které lze, máte-li iPad druhé generace vybavený fotoaparátem, také snadno přidávat. Fotografie i videa lze snadno zvětšit přes celou obrazovku, fungují tu všechna již zažitá gesta dotykového ovládání. Vysokou prioritu dali tvůrci aplikace rovněž hrám. Tvůrci aplikací pro Facebook mají nový kanál pro jejich šíření – na rozdíl od dosavadních verzí totiž tato nová umí u příspěvku zobrazit rozkliknutelný název aplikace, která jej publikovala.

Přihlašovací obrazovka

Přehlednější a snáze přístupné jsou také geolokační funkce – na rozdíl od webové verze je v hlavním menu položka Poblíž, která zobrazí mapu s polohou přátel, pokud se rozhodli ji v některém ze svých příspěvků uvést.

Kupodivu chybí „ticker“, který v plnohodnotné webové verzi zobrazuje chronologicky všechny události od všech přátel. Jeho význam má přitom s nástupem nové generace aplikací vzrůst. Na iPadu ovšem „real-time web“tak daleko nedospěl. Zatím. Hlavním pohledem na události je tak na iPadu Facebookem předvybraný News Feed. Chronologický pohled na události nelze zapnout ani v nastavení.

cif-tip-téma-foto

Upozornění a chat na Facebooku pro iPad

Upozornění a chat na Facebooku pro iPad

Funguje tu i Facebook Chat. Přátelé, kteří jsou právě online, se tomu, kdo si ho zapne, zobrazí ve zvláštním sloupci  po pravé straně. V něm se také zobrazí komentáře a další podrobnosti po rozkliknutí některého příspěvku. Nikde v aplikaci jsme prozatím nenarazili na reklamy – to může být alespoň zpočátku další výhoda verze pro tablet.

Aplikace Facebooku pro Apple iPad je důležitá pro obě firmy. Applu může obhájit dominantní pozici na trhu s tablety proti nastupujícímu Kindle Fire a dalším konkurentům s operačním systémem Android. Pro ten totiž zatím tak propracovaná aplikace Facebooku neexistuje. Facebooku zase aplikace naláká další uživatele, kteří budou v sociální síti trávit více času a přispívat do ní větším množstvím (pro své přátele) zajímavého obsahu.