Hlavní navigace

Facebook zase na nákupech. Půl miliardy dal za systém pro videoreklamu

Autor: Isifa
Jan Beránek

Startup LiveRail získal během své sedmileté existence ostruhy v byznysu. Facebook tím může rozšířit záběr svých videoaktivit.

Sto sedmdesát zaměstnanců amerického LiveRailu už dělalo pro velké zadavatele. Mezi klienty startupu se zařadily už třeba MBL, A&E Networks, Gannett nebo třeba server Dailymotion. Firma pomáhá vydavatelům přesně cílit videoreklamu na ty uživatele, pro které je relevantní. 

Startup zatím posbíral od investorů kolem dvanácti milionů dolarů a loni měl našlápnuto na tržby ve výši 100 milionů dolarů. Firma dokonce zvažovala na konci letošního roku i vstup na burzu. Facebook ale její dilema vyřešil za ní. Podle serveru Techcrunch se cena, za kterou ji koupil, pohybuje mezi 400 a 500 miliony dolarů. Celý obchod musí ještě prošetřit americký regulátor, ale neočekávají se žádné komplikace. 

Facebook to letos myslí s reklamou opravdu vážně. Už v květnu totiž představil svou síť Facebook Audience Network, která má jeho zisky vystřelit do čísel s devíti nulami. 

Jde hlavně o mobilní síť, díky které dostanou vývojáři do svých mobilních aplikací nový penězovod, marketérům se otevírá nový prostor pro zásah svých cílových skupin a Facebook na tom všem vydělá, aniž by musel zasypat reklamami své vlastní aplikace. LiveRail do toho zapadá tím, že může posílat do aplikací přesně cílené reklamy. 

BT_GDPR

Facebook našlapuje opatrně. Trpělivost jeho uživatelů je totiž velmi napjatá. A namixovat do uživatelského obsahu reklamu tak, aby nepopudil svou víc než miliardovou komunitu, není jednoduché. 

Peníze chce ze své zalidněné sociální sítě získat i konkurenční Twitter. Ten už si v pondělí pořídil mobilní startup Tap Commerce a během letošního roku si za 50 milionů dolarů pořídil firmičku Namo Media. Největší obchod byl ale systém mobilní reklamy MoPub za 350 milionů. 

Našli jste v článku chybu?