Hlavní navigace

„Falešný“ Internet 4G končí, co pozůstali?

23. 3. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

T-Mobile pohřbívá Internet 4G. Dnes už pomalou datovou síť, která se 4G nemá nic společného. Na jaké služby mohou její uživatele přejít? A jaká je vůbec aktuální nabídka pro uživatele, kteří se potřebují připojit s notebookem?

Dne 31. května 2012 český T-Mobile vypíná samostatnou datovou síť, ve které dlouho nabízel datové služby pod kritizovaným a zesměšňovaným názvem Internet 4G, snad i hraničícím s klamáním spotřebitele. Ve skutečnosti jde o síť třetí generace na bázi UMTS TDD, která je momentálně již nevyhovující a nevyplatí se ji dále provozovat, když operátor investuje do rozvoje klasické sítě třetí generace, kde kromě datových služeb nabízí i ty hlasové.

Internet 4G není a nebyl určen pro klasické mobilní telefony. Nabízí připojení k Internetu s pomocí speciálních modemů, které lze na cestách připojit k notebooku, netbooku, ultrabooku či jinému výplodu výrobců přenosných počítačů. Nešlo však striktně o službu mobilního použití. Sám T-Mobile přiznává, že ve své době nabízel Internet 4G jako alternativu k ADSL.

Nebyl to první ani poslední případ, kdy mobilní datové služby u nás musely suplovat ty pevné. V roce 2004 (a nikoliv před pěti lety jak bylo v článku původně mylně uvedeno) spustil oddělenou síť třetí generace pro vysokorychlostní přístup k Internetu také tehdejší Eurotel (dnes O2). On si však zvolil technologii CDMA a jejích služeb využívá v produktovém portfóliu dodnes. Opět šlo ve své době o alternativu k ADSL.

Mobilní datové služby ovšem nesuplovaly jen vysokorychlostní pevné technologie. Například takové GPRS na svých počátcích nespoutané datovým limitem s paušální platbou bylo ve své době více než rozumnou alternativou za drahé vytáčené připojení přes pevnou telefonní linku, kde operátor účtoval prosurfovaný čas. 

Doba pokročila, Internet 4G nemá smysl

Doba pokročila a po letech slibů a čekání se alespoň částečně rozjela výstavba klasických mobilních sítí třetí generace. Datové služby ještě nedávno nabízené pod názvem Internet 4G, výplodem marketingu s naprostou ztrátou slušnosti a soudnosti, dnes už jednoznačně netáhnou a nemají co nabídnout.

T-Mobile naopak musí kromě investic do klasické sítě třetí generace hradit provoz této dnes již technologicky i prakticky přežité záležitosti. Internet 4G dosáhl na pokrytí 63 procent populace. Reálné pokrytí území republiky je však podstatně horší (viz mapka níže). Klasická síť třetí generace s hlasovými i datovými službami dle slov operátora nyní pokrývá 83 procent populace. 

Internet 4G nestačí ani rychlostně. Jeho maximem jsou 2 Mbit/s, což je dnes žalostně málo. Je třeba zdůraznit, že jde skutečně o maximum, kterému se v reálném provozu mnoho zákazníků ani nemuselo blížit. Přišlo tedy nevyhnutelné a T-Mobile oznámil, že k 31. květnu 2012 se službou definitivně končí. Co mají dělat dosavadní uživatelé a jaké mají možnosti na současném trhu? Zmapovali jsme aktuální situaci.

T-Mobile nabízí výměnu modemu

T-Mobile uživatelům služeb Internet 4G nabízí již za symbolickou korunu modem, který umožní připojení přes tradiční síť třetí generace. Konkrétně jde o Huawei E352s-5 s podporou HSPA+ o rychlosti až 21,6 Mbit/s. Rozumí si také s GPRS a EDGE, Jde o klasický modem pro rozhraní USB 2.0 o rozměrech většího flash disku s integrovaným slotem na paměťovou kartu, po jejíž instalaci jej lze i jako flash disk používat.

Jak se k novému modemu propracovat? Operátor bude poštou posílat dotčeným zákazníkům poukaz s kódem, který následně bude stačit použít při nákupu modemu v e-shopu. Zákazníky také může kontaktovat pracovník operátora a domluvit se na doručení nového modemu přímo. V nejhorším případě je nutné vyzbrojit se číslem SIM karty a dokladem o koupi starého modemu a zajít si na značkovou prodejnu.

Poslední možnost platí i pro klienty, kteří používali předplacenou službu. I pro ně je tedy připraven nový modem za symbolickou korunu. Pokud už zákazníci s předplacenou kartou nemají zájem přecházet na jiné služby operátora, na značkové prodejně jim službu bez sankcí zruší a vyplatí nevyužitý kredit.

Co se starými modemy? Budou k něčemu?

Pro Internet 4G uvedl T-Mobile do své nabídky celkem čtyři datová zařízení. Původní externí modem a první PCMCIA karta (na obrázku níže první dva zleva) přestanou po 31. květnu 2012 zcela fungovat, protože se prostě nebudou mít po vypnutí sítě k čemu připojit. 

Kombo PCMCIA karta a externí černý modem pro USB 2.0 budou nadále schopné připojení přes EDGE (přinejlepším až 236,8 kbit/s) a GPRS (pro nejšťastnější až 85,6 kbit/s). Vysokorychlostního připojení nebude schopen žádný z kvarteta těchto modemů. 

Čím Internet 4G nahradit: T-Mobile

T-Mobile nenutí uživatele služby Internet 4G ke změně tarifu. Přiznává však, že přechod na modernější tarif pro ně bude výhodnější. Jako nejvhodnější tarif pro připojení přenosného počítače na cestách se z nabídky T-Mobilu jeví Internet na cesty Premium za standardní nedotovanou cenu 999 Kč měsíčně. Na rozdíl od levnějších tarifů nemá uměle omezenou rychlost. Co zvládne síť a modem, to vám tento tarif naservíruje.

Datový limit FUP činí 30 GB a zákazník si s ním musí vystačit celé zúčtovací období. Pokud ne, klesne mu rychlost připojení až do dalšího zúčtovacího období na 64 kbit/s. V případě zájmu si lze ale doobjednat extra 1 GB pro datový limit po 99 Kč.

T-Mobile momentálně pokrývá sítí třetí generace 83 procent české populace. V takřka celé síti nabízí technologii HSPA+ s maximální rychlostí 21,6 Mbit/s. Výjimkou je 348 vysílačů, které T-Mobile sdílí s O2, kde maximální přenosová rychlost šplhá jen na 7,2 Mbit/s.

Letos chce T-Mobile komerčně nabídnout HSPA+ s rychlostí až 42 Mbit/s. V dubnu 2012 se jako první dočkají obyvatelé Zlína, Otrokovic a Mladé Boleslavi. Do konce dubna bude následovat Praha 4 a Praha 11. Do konce 3. čtvrtletí se pak HSPA+ s rychlostí 42 Mbit/s objeví údajně ještě v Brně, Českých Budějovicích a Liberci. T-Mobile zákazníkům slibuje reálnou rychlost downloadu v rozmezí 25 až 30 Mbit/s.

Čím Internet 4G nahradit: O2

Podívejme se, co uživatelům přenosných počítačů, kteří potřebují aktivně využívat mobilní připojení k Internetu na cestách, nabízí konkurenční operátoři. Začněme O2. Kyslíkový operátor náročnějším zákazníkům nabízí datový tarif O2 Mobilní Internetu Pro za standardní nezvýhodněnou cenu 750 Kč měsíčně. Datový limit na měsíc tentokrát činí jen 10 GB. Po jeho vyčerpání klesne maximální přenosová rychlost na 32 kbit/s.

O2 momentálně svou sítí třetí generace pokrývá přes 73 procent české populace. V celé své síti třetí generaci používá technologii HSPA s maximální rychlostí 14,4 Mbit/s. K HSPA+ se po vlastních testech největší telekomunikační poskytovatel v zemi staví odmítavě. Stručně: prý benefity přináší jen za maximálně ideálních podmínek a chybí dostatek zařízení, které by s HSPA+ byla plně kompatibilní.

Jako vhodný modem svým zákazníkům O2 radí Huawei E173u, klasický přenosný modem pro USB 2.0. Podporuje HSPA, EDGE a GPRS. Jako maximální přenosovou rychlost deklaruje 7,2 Mbit/s (tedy méně než teoreticky zvládne síť). Modem je vybaven slotem na paměťovou kartu, po jejíž instalaci poslouží i jako flash disk. Potěší také konektor pro externí anténu. Cena na prodejně aktuálně činí 695 Kč.

Náročnějším pak operátor z aktuální nabídky doporučuje poněkud rozměrnější hybridní modem Anydata ADU-890WH, který kromě HSPA, EDGE a GPRS podporuje ještě CDMA. Jeho rozměry jsou 5,4×87,52×10,9 mm a i když tak na první pohled nemusí vypadat, vystačí si s napájením z portu USB 2.0. Též disponuje konektorem pro externí anténu. Cena na prodejně činí 4295 Kč.

Čím Internet 4G nahradit: Vodafone

Vodafone zákazníkům, kteří potřebují častěji pracovat v terénu s Internetem na svém přenosném počítači, momentálně nabízí jako nejvyšší možnost tarif Připojení na stálo, který je ze všech představovaných tarifů zdaleka nejlevnější. Měsíčně bez jakékoliv slevy 525 Kč. Jeho datový limit aplikovaný v rámci FUP však činí tragikomické 3 GB měsíčně, po jehož vyčerpání maximální rychlost klesne na 30 kbit/s. Limit lze přifukovat po 3 GB za nepříliš sexy cenu 525 Kč.

Cloud23

Vodafone svou sítí třetí generace momentálně pokrývá dvě třetiny populace. Nejrychlejší nabízenou datovou technologií je HSPA+ s rychlostí až 43,2 Mbit/s. Lákavé? Pokud ano, tak se přestěhujte do Berouna. Jinde tuto technologii zatím operátor nenabízí. V celé sítí má Vodafone instalovanou technologii HSPA+ s rychlostí až 21,6 Mbit/s. Kvůli nedostačující konektivitě vysílačů ji však momentálně nabízí jen na polovině z nich. Druhá polovina může momentálně nabídnout maximálně 14,4 Mbit/s.

Jako vhodný modem k notebooku Vodafone svým zákazníkům momentálně nabízí kousek pod vlastní značkou Vodafone K4510 s maximální podporovanou rychlostí až 28,8 Mbit/s. Opět se jedná o klasický modem pro USB 2.0 velikostně porovnatelný s větším flash diskem. Samozřejmě podporuje i GPRS a EDGE. Standardní cena modemu bez závazku činí 1777 Kč.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).