Hlavní navigace

Fanda, pátý kanál Novy, vzbuzuje emoce. Nebude pro diváky spíše zklamáním?

2. 7. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Stejně jako Prima, i Nova bude mít svůj kanál pro muže. Oficiálně ho představí za týden. Má se divák na co těšit, nebo jde o nafouklou bublinu, která brzy splaskne?

Promo smyčka odhalila první pořady ve vysílání

Čtenáři serveru DigiZone.cz měli možnost v neděli vidět vůbec první záběry, které se týkaly chystaného kanálu Fanda, a to díky promo spotu, jenž se objevil na webové stránce www.fanda.tv. V praxi jde o microsite, tedy podstránku, portálu Nova.cz. Že je video učeno především mladšímu divákovi, je jasné ze způsobu, jakým bylo zpracováno – rychlé střihy, kde záběry netrvají většinou ani vteřinu a snaží se navodit akční dojem. Redakce DigiZone.cz se snažila identifikovat některé záběry a přiřadit k nim filmy, seriály, případně sporty, o které jde. Z nich je patrné, že na Fandovi by neměl chybět fotbal (Gambrinus liga), hokej (Tipsport extraliga), motorky (Moto GP?), golf (PGA Tour?) a také box.

Velkým překvapením v kategorii sportů je pak beze sporu wrestling, který je možné identifikovat podle záběrů jeho hvězd, jako jsou John Cena nebo The Miz. Otázkou je, jak tento „sport“ dokáže zaujmout české diváky. Na našich obrazovkách skutečně téměř chybí a je přítomen pouze jako okrajová záležitost na Eurosportu, který vysílá jeho magazín Week In WWE a také formát Vintage Collection, tedy pohled do minulosti „na to nejlepší“.

Nepůjde opět o odpadkový koš televizní zábavy?

Spustit nový televizní kanál a dát mu hodnotný obsah není rozhodně nic jednoduchého, zvláště v dnešní době. Otázkou ovšem zůstává, zdali se z Fandy nestane „odpadkový koš televizní zábavy“. Právě takto hanlivě totiž byla před lety nazývána Nova Cinema, která v podstatě ve svém zaváděcím vysílání (netrvalo zas tak krátce) nedělala nic jiného, než že recyklovala formáty a pořady, jež se už nevešly na hlavní Novu. Z prvních záběrů týkajících se filmů a seriálů je patrné, že na Fandovi by neměly chybět snímky jako Desperado nebo Kajínek.

Z akviziční televizní produkce se objeví například Kriminálka New York, 24 hodin nebo Útěk z vězení. Večerní, respektive spíše noční vysílání by pak mělo být proloženo erotikou, které podle promo spotu může být ve vysílání víc než dost. Podle našich informací to tak prý ale nebude. Upoutávka má „odhalenými dámskými těly“ pouze víc natěšit diváka. Takovýmhle programem by ale jistě „Fanouš“ diváky příliš nelákal, proto nám nezbývá nic jiného, než doufat, aby chystaná stanice takto nedopadla a nabídla pokud možno i řadu novinek, na něž diváci ještě marně čekají.

Film Kajínek už si svou televizní premiéru odbyl - na Nově.
Autor: Home Classic Entertainment

Film Kajínek už si svou televizní premiéru odbyl – na Nově.

Fanda vstupuje na trh relativně pozdě, míní expert

Proč chce Nova Group spustit nový televizní kanál? Není to zbytečné? Chce konkurovat zavedené Primě Cool? To jsou otázky, které rozhodně zajímají nejednoho našeho čtenáře. Mediální expert a šéfredaktor týdeníku Marketing&Media Daniel Köppl si myslí, že jde o snahu Novy získat větší podíl na trhu sledovanosti prostřednictvím tematických kanálů a udržet si podíl na trhu reklamy. V neposlední řadě jde pochopitelně i o možnost, jak uplatnit větší počet pořadů, které jsou k dispozici.

Bez znalosti programu je ale těžké cokoliv soudit, myslí si Köppl a dodává: Každopádně je jasné, že na trh vstupují relativně pozdě, a pokud nepřinesou něco opravdu jiného, čím zaujmou cílovou skupinu, tak jim moc šancí nedávám. Pokud bychom se dívali na Fandu z pohledu obchodního modelu, jde spíše o to, jak zastavit pokles sledovanosti, než způsob, jak obrátit situaci na trhu. Zvláště i proto, že je nyní nejisté to hlavní – měření sledovanosti, které do značně míry způsobila právě TV Nova. A je otázka, jaká bude reakce zadavatelů, dodává Daniel Köppl.


Autor: FTV Prima

Prima Cool už je na českém trhu zavedenou značkou a má dokonce i svou vlastní řadu oblečení. Nový kanál Fanda to nebude mít jednoduché.

Pokud bude Fanda placený, Nova si tím uškodí

Ač se to nezdá a mnozí čtenáři tuto skutečnost kritizují, Nova vymyslela název svého kanálu na výbornou. Fanda totiž může označovat nejen sportovního fanouška, ale také obyčejného diváka stylizovaného právě do jména František, nebo chcete-li tak jinak Fanouš. Odborná veřejnost ale nejvíce spekuluje nad tím, zda bude tento program šířen jako bezplatný v DVB-T, nebo se stane součástí placených balíčků u kabelových a satelitních operátorů. Nejistota ohledně případného pay TV modelu Fandy vznikla ve chvíli, kdy CET 21, tedy společnost, která vlastní licence pro kanály Novy, požádala pro svůj pátý kanál o satelitní licenci (vedle již vlastněné licence pro DVB-T).

Šíření přes satelit však nutně neznamená, že kanál bude prémiový. Potvrzuje pouze skutečnost, že ho bude moci provozovatel šířit prostřednictvím družice. Tento způsob příjmu preferuje v dnešní době již nezanedbatelné procento diváků. Navíc, pokud chce Nova opět posílit svou pozici, nezbývá jí nic jiného, než aby kanál nabídla jako bezplatný. S obsahem, který zatím z promo smyčky vyplývá, by to navíc příliš nešlo. X-krát ohrané kriminálky, x-krát ohrané filmy a ne příliš atraktivní light erotika, kterou mohou příznivci lechtivého obsahu vyměnit za hard prémiové kanály na satelitu typu Penthouse…

ICTZ23


Screenshot: Lukáš Polák

Lehká erotika už dnes netáhne. Diváci vyhledávají programy typu Penthouse.

Nova o šíření prostřednictvím DVB-T jednala

Server DigiZone.cz měl možnost v neděli dopoledne hovořit také s jedním z operátorů, s nímž Nova jednala o šíření kanálu Fanda prostřednictvím terestrické sítě. I ten si ale přál zůstat v anonymitě. O distribuci nového kanálu Novy jsme pochopitelně jednali, ale zda chtějí šířit program bezplatně, nebo jako placený, už je nám v podstatě jedno, uvedl. Šíření stanice Fanda v podobě placeného vysílání, sice může vypadat jako „postavené na hlavu“, nicméně zástupci Českých Radiokomunikací v nedávném rozhovoru pro ekonomický deník E15 potvrdili, že firma zvažuje, že část multiplexu 3, jehož kapacita není doposud plně využita, by mohla posloužit i pro prémiový obsah.

Asi těžko si lze ale představit, že Nova by v tomhle zůstala sama. Pokud tedy bude chystaný kanál Fanda skutečně placeným programem, bude to opravdu velké překvapení. A co na krok spustit v podstatě konkurenci Primě Cool říká největší konkurent Novy, Prima? Nebudeme se k tomu vyjadřovat. Myslím, že nám nepřísluší hodnotit kroky konkurence, uvedl pro DigiZone.cz vedoucí PR české komerční dvojky Marek Winkler.

Těšíte se na stanici Fanda?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.