Wall Street Journal upozorňuje na to, že vládní agentury v USA, zejména pak FBI, používají pomůcky spadající do kategorie malware k tomu, aby mohly ve skrytu vyšetřovat. Součástí je i využití malware, které se dostává na počítače či do mobilních telefonů a umožňuje, mimo jiné, aktivovat mikrofon a odposlouchávat.
Do počítačů a mobilů je FBI dostává podobně jako tvůrci malware — pomocí e‑mailů a odkazů na webu, s využitím sociálního inženýrství i bezpečnostních chyb. Nasazení by přitom vždy mělo probíhat na základě povolení soudu a jednou ze zásadních motivací je to, že kriminálníci často používají technologie, které není možné odposlouchávat klasickým způsobem.
WSJ zmiňuje, že pomůcky pocházejí jednak z vlastního vývoje FBI, ale některé z nich byly i nakoupeny. Měly by, mimo jiné, umožňovat aktivovat mikrofon na počítačích, noteboocích i mobilních telefonech vybavených Androidem. Použití je přitom velmi důkladně utajeno a na veřejnost nebo do soudního řízení se detaily dostávají jenom výjimečně.
Na napadení počítače či mobilu sledovaného člověka je zajímavé i to, že z hlediska zákona je požadována nižší úroveň soudního povolení, nedochází totiž k fyzickému zacházení s majetkem sledovaného. V některých případech se instalace malware provádí i pomoci USB klíčenek a přístupu k počítačům.
Historie ukazuje na použití těchto pomůcek už v roce 2001, kdy byl použit keylogger s cílem získat heslo k dokumentu. Ochránci soukromí, včetně ACLU (American Civil Liberties Union) se obávají, že tyto technologie mohou snadno zneužít jednotlivci, a žádají proto o úpravu zákonů.
Zdroj: What Spying Looked Like In The 1960s a FBI pays for malware so it can spy on us with our phones and computers