Hlavní navigace

FBI zaútočila na internetové pokerové herny, Evropa na daně z online sázek

19. 4. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Tento víkend přinesl pokerovým online hráčům na celém světě pořádnou dávku vzrušení. FBI obvinila 11 managerů Pokerstars, Fulltiltpokeru a Absolute Pokeru a zabavila domény uvedených poker heren. Co se děje ve světě online sázek a pokeru?

USA se nyní zaměřily na poker a domény

Není až tak překvapující, že FBI zabavuje domény zahraničních firem, které (pravděpodobně) neporušují zákony v zemích, kde jsou registrovány. Již před pár týdny FBI zabavila domény čtrnácti stream serverů, jelikož se na nich objevovaly „ilegální“ převážně sportovní streamy. Alespoň na některých z nich nešlo dokonce o streamy, ale pouze o linky na streamové přenosy, které se nacházely na úplně jiných doménách a serverech. Mimochodem tato akce byla skvěle načasovaná přesně na finále Super Bowl.

S čím ale NFL, pardon FBI, nepočítala, byla pružnost pirátského trhu, takže obsazené .com, .net a .org domény byly promptně nahrazeny doménami potápějícího se ostrůvku Tuvalu (.tv) anebo  Evropy (.eu) a stream servery tam pokračovaly v činnosti již pár hodin po zabavení domén, a to za vydatného přispění sociálních sítí.

FBI akci nyní zopakovala a jejich pokeroví protihráči se nechali inspirovat stream servery, takže Pokerstars najdeme na .eu a Fulltiltpoker na .co.uk. Z neznámého důvodu byly zatím zabrány pouze .com domény, nikoliv .net a .org.

Pokerstar.com - zabavená doména, duben 2011

Pokerstar.com – zabavená doména, duben 2011. Stejně efektně vypadají ostatní .com weby postižených pokerových heren. 

Ale poker herny se od stream serverů přece jen liší, a to tím, že se zapojují do reálné ekonomiky USA. Musejí totiž nějak vybírat peníze. A právě na tom bude patrně stát jejich obžaloba, protože převody peněz do hazardu jsou porušením známého UIGEA zákona z roku 2006, po němž se z amerického trhu stáhla velká část sportovních sázkových kanceláří a tehdejší jednička na trhu e-peněženek zaměřených na gambling: Neteller.

Samy od sebe, v reakci na kroky FBI, zakázaly zmiňované poker herny převody severoamerických residentů (zbytek světa by nynějšími událostmi neměl být bezprostředně ovlivněn). Pravděpodobně proto, že pro vklady jim byly odříznuty kanály a u výplat hrozí run na bank. Zablokovány byly i populární p2p platby Američanů v rámci poker klientů. Lze ale očekávat, že všichni Američané budou vyplaceni. U zadržených vkladů Netelleru to trvalo půl roku, nyní k obnovení výplat snad dojde dříve.

Fulltiltpoker.co.uk funguje namísto .com domény. A jak vidíte, rád se přizpůsobí i českým hráčům.

Fulltiltpoker.co.uk funguje namísto .com domény. A jak vidíte, rád se přizpůsobí i českým hráčům.

Zajímavé je, že Američané, ačkoliv nemohou vkládat ani vybírat, tak mohou poker dále hrát. Mnoho z nich se tedy jistě pokusí prohrát své žetony v tzv. chipdumpingu, čímž přesunou svou hotovost například svému příteli do Kanady, odkud si ji budou moci vybrat hned. Těžko říct, zda budou poker herny v této situaci zavírat oči nebo zavírat účty, protože chipdumping je oficiálně zakázán jakožto klasická metoda zlodějů online pokeru.

Objevují se názory, že podobně jako bylo zavření online serverů načasováno na vrchol sezóny NFL, tak nynější akce FBI je korelována s legalizací pokeru v USA, která má být na spadnutí. Pokud se vám tato úvaha zdá nesmyslná, tak vězte, že i americký kapitál si chce ukrojit z koláče svůj dílek a stát si chce vybrat daně.

Dovolím si tvrdit, že prozatím má tahle rozehraná partie jednoho vítěze: Bodog. Jeho majitel Calvin Ayre, který se se svým soukromým tryskáčem raději ani neodvažuje do vzdušného prostoru USA, provozuje svoji sázkovou kancelář, kasino i poker hernu v jednom o dost pirátštějším způsobem než zmíněné poker herny. Zjevně byl ale vždy natolik opatrný, že se přímo nezapletl do finančních transakcí s americkými bankami. Je jasné, že nyní bude posilovat. A US občané, stejně jako zbytek světa, budou i nadále hrát poker.

Hráči z USA: nejsou vítání. Tak reaguje na postupující represe FBI řada online heren a přípustnost hráčů z USA na serveru se stává důležitou položkou v porovnávacích databázích heren.

Hráči z USA: nejsou vítáni. Tak reaguje na postupující represe FBI řada online heren a přípustnost hráčů z USA na serveru se stává důležitou položkou v porovnávacích databázích heren.

… a Evropa již řeší daně

Jak je uvedeno výše, poker herny míří do Evropy nejen co se týče formálních licencí, jež zde mají již dávno, ale i co se týče internetových domén. Co je k tomu vede je záhadou. V Evropské unii nyní přišla nová vlna zákonů omezujících online hazard. A to radikálně.

Dříve byly snahy vlád Evropské unie o uzavření národních sázkových trhů omezovány Bruselem, který se zasazoval za volný trh v rámci EU. Minulý rok však ve sporu Bwin vs. Portugalsko  byla Portugalsku přiznána možnost omezit vstup zahraniční konkurence na místní trh. Formálním důvodem byly zjevně populistické výmluvy typu „boj s organizovaným zločinem“, faktickým důvodem je spíše úpadek centrální moci Evropské unie v důsledku ekonomické krize.

Tento přelomový rozsudek dal vládám impulz do dalšího boje za zachování národních monopolních a oligopolních struktur. První byla nikoliv překvapivě Francie, která před rokem fakticky zrušila síťovou neutralitu a postavila sázkovky před volbu: buď se sázkami ve Francii skončit, anebo zažádat o francouzskou licenci. Nejbizarnější ovšem je, že sázkové kanceláře mají platit daň z obratu 8 %.

Přední sázkové kanceláře z Evropy, jako například Bwin, o licenci zažádaly a dostaly ji. O daň však snížily svoje kurzy, takže kurzová hladina pro francouzské sázkaře je směšně nízká.

Srovnejme například nabídku Ligy Mistrů na Bwin.fr

Bwin.fr

a tentýž zápas na Bwin.com

Bwin.eu

Jiné sázkové kanceláře se z Francie stáhly a to je velké překvapení a prohra svobodného internetu. Učinil tak například Pinnaclesports nebo Betfair, které se svojí hrubou ziskovou marží cca 4–5 % (z níž platí náklady) samozřejmě nemohou 8% dani z obratu konkurovat.

K Francii se záhy přidalo Bulharsko a před pár dny i Německo, které prokázalo, že je mimo realitu 21. století a snaží se zavést prohibitivní daň z obratu ve výši 16,67 % a navrch omezit sázky v průběhu zápasu, které se stávají čím dál populárnější. Jak a jestli se tomu online sázkovky přizpůsobí, ještě není jasné, ale evropský hazard po síti se mění.

Dvouciferná daň z obratu je na spadnutí i v Polsku. Slovensko připravuje změnu zákona směrem k prohibici a to nedlouho poté, co přijalo velmi vyvážený zákon odpovídající internetové realitě. Zákon regulující hazard se připravuje i v Česku a výsledek bude jistě jako vždy v české legislativě dechberoucí.

BRAND

Dá se říci, že všechny země Evropské unie se chystají na úpravu online hazardu a výsledkem bude tužší regulace, tj. snaha o vyšší výběr daní a omezení či spíše naprosté zotročení spotřebitele, který bude mít možnost si vsadit jen u několika státem povolených firem v kartelu.

Uvidíme, zda se prosadí trh, neboli zda se vynoří druhá generace „svobodných“ sázkovek, kasin a poker heren, která ovšem bude potřebovat pirátské procesory, anebo zda si občané USA i EU nechají diktovat podmínky od svých vlastních vlád. Jediná naděje z oficiálních struktur, kterou lze uvést, je návrh zákona od spolkové země SRN Šlesvicka-Holštýnska. Tato historicky pro-tržní zemička pochopila, že daň z obratu je pro sázení, které dnes funguje s minimálními maržemi, nesmyslná, a odsouhlasila daň ze zisku. Všimne si toho někdo?

Zajímá vás sázení po internetu? Dobrou orientaci získáte v našich článcích:

Autor článku

Autor je makroekonom. Živí se jako profesionální sázkař a poker backingem a je administrátorem fóra o sázení a sázkových kancelářích Sazkar.net. Psal blog o emigraci do Brazílie na brazlie.blogspot.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).