Hlavní navigace

Febio TV přišla o původního investora, Arca Capital ji opouští

20. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
20. 1. 2008

Na financování nové digitální televize Febio se nebude podílet investiční skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavla Krúpy. Původní investor, který měl Febiu poskytnout až jednu miliardu korun, z projektu podle týdeníku Euro vycouval, protože se mu nelíbí nový způsob udělování digitálních licencí platný od 1. ledna letošního roku.

ČTĚTE TAKÉ: Nové televize nespěchají, Febio TV uvažuje o příštím roku

Majitel televize Febio Fero Fenič však s Arcou Capital jako hlavním investorem nepočítal už delší dobu a podle svých slov stále hledá vhodného obchodního partnera. Arce se podle Krúpy nelíbí, že podle diginovely vysílacího zákona si bude moci za necelé tři roky požádat o digitální licenci pro pozemní vysílání prakticky kdokoli, zatímco v době, kdy firma vstupovala do projektu Febio TV, tuto možnost mělo pouze šest společností včetně Febia.

Fenič loni na podzim v rozhovoru pro týdeník Reflex uvedl, že Arca od něj původně požadovala, aby jí za investici do digitální televize ručil veškerým svým majetkem. Odmítnul jsem to. Týkalo se to pouze zálohy na investici, nikoli investice jako takové. Potřebovali jsme peníze na samotnou přípravu projektu a Arca byla ochotná tyto peníze dodat. Záruky, které za to požadovala, jsem ale považoval za nepatřičné a nakonec jsem všechno financoval ze svého a z půjček. Proto jsem také v osobním mínusu, uvedl Fenič.

ICTZ23

Ve zmiňovaném rozhovoru však ještě Fenič nevylučoval, že by se Arca mohla stát hlavním investorem chystané televize, nebo že by se na jejím financování podílela jako jeden z minoritních partnerů. Ještě nemám jednoznačně potvrzeno, který investor a v jaké míře se bude na projektu Febio TV podílet. Arca Capital má s námi uzavřenou smlouvu, která jí zaručuje jakousi minimální investici, a to dodržíme, řekl tehdy.

Febio TV původně počítala s tím, že na rozjezd bude potřebovat zhruba jednu miliardu korun. Kvůli průtahům s platností digitální licence a změnám na českém televizním trhu ale Fenič předpokládá, že prvotní investice bude muset být minimálně půldruhé miliardy korun. Se společností Arca již delší dobu nespolupracuji a pro svůj projekt hledám jiné investory, cituje Feniče týdeník Euro.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.