Hlavní navigace

Fennec 1.0 pro Maemo již coby pátá betaverze

11. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vývoj prohlížeče Fennec, což je kódové označení pro mobilního bratříčka Firefoxu, opět pokročil. Verze 1.0 pro linuxovou platformu Maemo, v jejích přípravách jsou zatím vývojáři nejdále, dospěla již do stádia páté betaverze, což by také měla být již poslední betaverze. Prohlížeč tedy už nese označení Firefox, s čímž se dlouhodobě počítalo. Kódové jméno Fennec je zatlačeno do pozadí. Pátá betaverze obsahuje kromě výchozí angličtiny také německou, francouzskou, italskou, ruskou, španělskou a…

Vývoj prohlížeče Fennec, což je kódové označení pro mobilního bratříčka Firefoxu, opět pokročil. Verze 1.0 pro linuxovou platformu Maemo, v jejích přípravách jsou zatím vývojáři nejdále, dospěla již do stádia páté betaverze, což by také měla být již poslední betaverze. Prohlížeč tedy už nese označení Firefox, s čímž se dlouhodobě počítalo. Kódové jméno Fennec je zatlačeno do pozadí. Pátá betaverze obsahuje kromě výchozí angličtiny také německou, francouzskou, italskou, ruskou, španělskou a nizozemskou lokalizaci. Aktivována byla podpora plug-inů třetích stran, takže Fennec může nyní třeba přehrávat videa na YouTube.

Fennec 1.0 Beta 5 přináší také nového asistenta pro jednodušší vyplňování formulářů na webových stránkách, podporu meta značky viewport, vylepšení výkonu a chování panningu a samozřejmě i opravy objevených chyb. Nově uvolněná betaverze podporuje internetové tablety N810 a N900 od Nokie se systémy Maemo OS2008 a Maemo 5. K dispozici jsou ovšem opět i ukázkové desktopové verze (pro Windows, Linux i Mac), takže si mobilní Firefox mohou vyzkoušet i uživatelé, kteří zmíněná zařízení nevlastní. (Mozilla.org)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.