Přední a zadní panel
Na předním panelu vlevo se nachází tlačítko, kterým přijímač zapneme z nebo do pohotovostního stavu (standby). Vedle se nachází kruhový ovládač funkcí s potvrzovacím tlačítkem OK, dále tlačítko, kterým se dostaneme do menu přijímače a tlačítko EXIT. Uprostřed je alfanumerický displej, který indikuje název stanice. Vpravo na předním panelu pod odklopným víčkem je port USB pro připojení externího disku pro nahrávání oblíbených pořadů s podporou MP3, OGG, JPEG, MPEG. Přes USB porty lze do sat. přijímače přenášet i data (programy, software). Formát externích pamětí může být NTSF nebo FAT32. Škoda, že se port USB nenachází i na zadním panelu. Při připojení HDD, nebo flashe musí být dvířka stále otevřena. Dále obsahuje 1× CI a 1× universální čtečku karet, která podporuje bez problémů i Cryptoworks (CSLink i Skylink).
Na zadním panelu najdeme odleva F konektor LOOP OUT (výstup pro další sat. přijímač), LNB IN (F vstup pro konvertor LNB), HDMI s HDCP (High-Bandwidth Digital Content Protection, ochrana digitálního obsahu ve vysokém rozlišení) – výstup pro zobrazovač, LAN, Component (Y, Pb, Pr), CVBS – RCA (Cinch) video, 2× RCA (Cinch) analog audio, optický digitální výstup, RS-232, koaxiální S/PDIF digitální výstup. Posledním prvkem na zadním panelu je kolébkový síťový vypínač a napevno připojený síťový kabel. Odběr proudu při StandBy je pouze 1W.
Dálkové ovládání CRU-640
Luxusní lehké dálkové ovládání s lesklým předním panelem tzv. 4v1 je velice elegantní. Je napájeno dvěma AAA bateriemi. Mimo sat. přijímače Ferguson umožňuje ovládat i TV, DVD a AMP jiných výrobců jejichž kódy najdete v manuálu k tomuto přijímači. Přepínání těchto funkcí je v horní části. Všechna tlačítka jsou dobře čitelná a jejich umístění je přehledné. Vévodí mu tlačítka soustředěná do dvojitého kruhu ve středu DO. Stav baterie indikuje červeně tlačítko POWER, které se modře rozsvěcuje při každém zmáčknutí kteréhokoliv jiného tlačítka. DO má pomalejší odezvu, prodleva je cca 1,5 sekundy. Přepínání programů u SD je asi 1 sec., u HD cca 2 sec.
Instalace
Baterie vložíme do dálkového ovladače. Po připojení přijímače do sítě a propojení s LNB a zobrazovačem zapneme na zadním panelu síťový vypínač. Na obrazovce se objeví úvodní menu přijímače. Nejdříve zvolíme v systémovém menu (češtinu). Následně nastavíme v nabídce instalace parametry LNB. V okně již pak můžeme sledovat na grafu intenzitu a kvalitu signálu zvoleného satelitu. Poté z nabídky instalace zvolíme seznam satelitů a vybereme ze 42 přednastavených označením satelit, který chceme prohledávat. Pokud máme k přijímači připojeno několik LNB nastavených na několik družic můžeme označit prohledávání zvolených satelitů najednou. V tom případě musíme ještě nejdříve nastavit přepínání DiSEqC pro jednotlivé LNB. Přijímač podporuje DiSEqC 1.0, 1.1 a DiSEqC 1.2, a USALS.
Poté můžeme zvolit prohledávání pouze volných (FTA), nebo všech včetně kódovaných a nastavit hledání pouze TV, R, nebo obou signálů současně. Režim prohledávání může být automatický, nebo podle seznamu TP. Pak již volíme prohledávání. Pokud chceme vyhledat pouze některé kmitočty ze zvoleného satelitu, můžeme tak učinit manuálně v nabídce TP list.
Tento přijímač umožňuje i jednu nadstandardní funkci a to v menu nastavení obrazu. Tam si můžeme v rozsahu 0 až 100 % přednastavit jas, kontrast a sytost barev! Přednastaveny jsou hodnoty 50 %.
Nesmíme zapomenout na nastavení data a času. Přijímač umožňuje i automatické nastavení času přes satelit z vybraného kanálu.
Seznam kanálů, Teletext, EPG
Vyhledané programy jsou řazeny podle družic, nebo všechny najednou. TV programy s podmíněným přístupem jsou zobrazovány se znakem přeškrtnutého dolaru bez mezery s názvem programu, což působí velice nepřehledně. Za názvem programu se zobrazuje v případě vysokého rozlišení zkratka HD. Jednotlivé stanice pak můžeme v seznamu kanálů editovat podle žánru, mazat, přesunovat apod.
Teletext je zobrazován se správnou češtinou i na velkých písmenech. EPG je jednodušší a zobrazuje velmi zkrácené názvy vysílaných programů. Umožňuje předprogramování záznamů pouhým navolením požadovaného pořadu. Záznam pořadu můžeme však nastavit i manuálně. Přijímač podporuje i titulky. V menu můžeme nastavit i rodičovský zámek.
Nahrávání na externí HDD, flash, nebo VCR
Do portu USB připojujte HDD, nebo flash v pohotovostním stavu, aby je přijímač po zapnutí správně detekoval. Naformátování disku je nutno provádět přijímačem. Ten si navíc vytvoří na disku strukturu pro timeshift a na nahrávky.
Jeden program můžete nahrávat a na druhý se ze stejného transpordéru můžete dívat. Formát nahrávky na disk můžete měnit. Na obr. vlevo: PS (Program stream) je kompresní formát pro multiplexní digitální audio, video a další, ale neobsahuje titulky ani teletext. Vpravo: TS (Transport stream) je komunikační protokol pro audio, video a data, jako například titulků, teletextu atd. (tento formát obsahuje všechny vysílané informace). Tato zaznamenaná data lze při přehrávání záznamu zobrazovat. V přehrávači Media Player je možné přehrávat i MP3 a prohlížet nahrané fotografie ve formátu JPEG.
Protože přijímač disponuje i dvěma scarty (což u HD přijímače v této cenové relaci nebývá zvykem), můžeme pořady navíc nahrávat i na videorekordér, nebo na DVD rekordér. Pozor! při nahrávání přes scart! V případě HD vysílání ve velkém rozlišení se do scartu dostane signál pouze za předpokladu, že tlačítkem OPT změníme rozlišení pouze na 576i. Při takovémto nahrávání se menší rozlišení projeví ale i na LCD i když je připojena přes HDMI kabel. Při přepnutí na rozlišení 1080i60 nebude v portu scartu žádný video signál, zato na LCD bude plné HD rozlišení.
Srdce přijímače

Přijímač Ariva 200 je postaven na základě nejmodernější hlavní jednotky (CPU), známého výrobce čipů ALi. Velký výkon procesoru M3602 spolupracuje s rychlou pamětí DDR a poskytuje nejvyšší dostupnou kvalitu digitálního audia a videa u HD kanálů a co nejkratší dobu přepínání mezi kanály.

Čeština, aktualizace a hodnocení
Čeština se zobrazuje v přijímači korektně jak v menu tak u teletextu a je možné dokonce udělit známku „Umí dobře česky“. Český manuál je k dispozici.
Na obrázku jsou tři bannery, které je možno mj. zobrazit při sledování programu, přepínat audiostopy apod.
V přijímači jsem použil kartu podmíněného přístupu Skylink. Všechny programy byly zobrazovány a nahrávány bez problémů.
Aktualizaci přijímače provádíme zasunutím flashe s nahraným software pomocí USB, nebo kabelu RS232 z PC nebo jiného totožného přijímače. Přes lokální síť pomocí kabelu RJ45. Tyto parametry nastavujeme v menu nástroje (tools).
Všechny garantované funkce přijímače pracovaly korektně. Na stránkách výrobce je průběžně aktualizován firmware. Přijímač pracoval bez závad i s alternativním software.
V této cenové relaci se jedná o velice zdařilý přijímač s množstvím funkcí, které známe z daleko dražších modelů.
• přijímač
• dálkové ovládání CRU-640
• 2× AAA baterie
• uživatelský manuál je k dispozici v češtině a polštině s černobílými ilustracemi
Přijímač k testu zapůjčila firma IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
web: http://www.tvdigitalne.cz/ferguson-ariva-200.html
e-mail: info@tvdigitalne.cz
technická podpora výrobce: http://www.ferguson-digital.eu/pl/download.html?func=select&id=95
návody, upgrade apod. v polštině: http://forum.sathack.pl/index.php?showtopic=9446&hl=ariva
Orientační cena: 3890 Kč včetně DPH
Foto a screenshoty autor s použitím některých firemních fotografií
Vítáte u set-top-boxů funkce PVR, timeshift a upscaling?