Hlavní navigace

Figurepool umí vytvářet a sdílet diagramy a grafy přímo na webu, rychle a bez Flashe

12. 12. 2012
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Figurepool chce všem uživatelům zpřístupnit vytváření a sdílení diagramů a podobných obrazových sdělení. Služba je vytvořená v HTML5 a v JavaScriptu — bez Flashe. Je díky tomu nezávislá na platformě a neuzavírá si cestu ani na tablety.

Kdo vytváří Figurepool?

Za projektem Figurepool stojím především já, David Durman, a to jak technicky, tak podnikatelsky. Nyní projektu věnuju zhruba tři čtvrtiny svého času, zbytek pracuju jako freelance softwarový inženýr. V minulosti jsem pracoval jako softwarový inženýr a technický vedoucí v TomTomu, výrobci navigačních technologií, a potom jako softwarový inženýr v eBay. Plánuju věnovat se projektu Figurepool od ledna naplno.

Grafický návrh udělal Jan Sommer, který na projektu vypomáhá. Katka Chládková zajišťuje jako UX poradce a editor, aby byl Figurepool srozumitelný pro každého.

Jaký problém Figurepool řeší?

Současné online nástroje na tvorbu grafiky a diagramů jsou složité a málo využívají otevřenosti internetu: uživatelé často musí vytvářet velmi podobné diagramy a infografiku znovu a znovu. Naším cílem je pojmout vytváření grafiky z jiného konce. Budujeme proto veřejně přístupnou databázi diagramů a grafiky. Figurepool není jen intuitivní online grafický editor, ale také platforma umožňující vyhledávat a upravovat diagramy vytvořené ostatními uživateli.

Když jsem si dělal průzkum trhu, překvapilo mě, že valná většina současných diagramových nástrojů je postavena na technologii Flash — dnes na webu postupně upadající. Ta technologie s sebou přináší řadu nevýhod a je dost těžko přenositelná na dotyková zařízení, jako třeba na tablety, na něž se chceme zaměřit taky.

Figurepool je moderní online nástroj na tvorbu grafiky a diagramů na webu. Klademe velký důraz na jednoduchost editoru: chceme, aby byl zcela intuitivní a srozumitelný pro každého.

Figurepool je však hlavně — už podle názvu — databáze již hotové grafiky a diagramů, které lze používat jako šablony k dalším úpravám. Obsahuje rostoucí sadu grafických prvků: ikon, symbolů, map. Tyto grafické prvky byly vytvořeny profesionálními designery ve vektorovém formátu, a jsou tedy upravitelné v našem online editoru. Tak si může i běžný uživatel — grafický laik — jednoduše poskládat grafické dílo z kvalitních prvků. Sada grafických prvků už čítá přes tisíc a časem dál poroste.

Editor Figurepoolu je kompletně postavený v HTML 5, tedy na nativních technologiích prohlížečů, a neobsahuje ani známku Flashe. Slibujeme si od toho přenositelnost na širokou škálu zařízení.

Jak dlouho už Figurepool vyvíjíte a v čem?

Figurepool je kombinací javascriptové knihovny JointJS na práci s diagramy a editoru a webu samého. S vývojem knihovny jsem začal již před více než třemi lety (a úspěšně jsem se s ní zúčastnil soutěže VIP 2009/2010 pořádané registrátorem českých domén CZ.NIC). Editor a web začaly vznikat zhruba na začátku letoška.

Celý web je protkán nejmodernějšími technologiemi. Vše je přitom napsáno v JavaScriptu, od front‑endu přes back‑end (NodeJS) až po databázi (CouchDB).

Editor je úplně postaven na HTML 5 a příbuzných technologiích.

Na práci s vektorovou grafikou používáme SVG. Osekávání obrázků na straně klienta je řešeno pomocí HTML 5 canvasu. Další dosud použitá rozhraní HTML 5 jsou například Drag & Drop API, File API a color input.

Použití jednoho jazyka přináší výhodu opakovaného využití kódu ve všech vrstvách softwaru a snížení fragmentace použitých technologií.

Server běží na Ubuntu Linuxu s Nginxem jako reverse proxy. Dále používáme Redis key‑value store na ukládání dat pro sessions a jako asynchronní frontu pro servis zajišťující export do formátu PNG, PDF a SVG. Jako fulltextový vyhledávač používáme ElasticSearch. Vše je monitorováno systémem Nagios.

Co je pro vás nejbližší konkurencí?

Hlavními konkurenty jsou pro nás jednak nativní aplikace na tvorbu grafiky a diagramů, a jednak nástroje webové. Mezi nativní aplikace patří třeba Visio od Microsoftu, OmniGraffle pro Mac, Inkscape, a nezapomeňme ani na Malování :).

Tyto aplikace však obsahují množství funkcí, které valná většina uživatelů nepoužívá a jenom jim ztěžují práci. Velký problém toho softwaru je také ve sdílení dokumentů a spolupráci na jejich tvorbě. Uživatelův kolega musí mít většinou nainstalován stejný program a spolupráce je degradována na lokální uložení dokumentu a jeho přeposílání sem a tam emailem.

Webovými konkurenty jsou pro nás především Lucidchart, Cacoo, Creately, Gliffy a další, menší aplikace. Tyto nástroje se sobě velice podobají stylem uživatelského rozhraní, které se snaží napodobit nativní aplikace. Žádný z nich přitom neposlouží jako otevřená platforma pro sdílení a editování grafiky vytvořené ostatními uživateli, a naprostá většina z nich je napsána ve Flashi.

My jdeme jinou, vlastní cestou. Nabízíme alternativu ve formě jednoduchého uživatelského rozhraní, které je bližší webu. Plánujeme dokonce jít ještě dál a nabídnout uživateli možnost postavit si vlastní editor ze stavebních bloků: uživatel si postaví vlastní editor pro ten druh práce, který zrovna potřebuje. Navíc žádný z ostatních webových nástrojů není koncipován tak jako Figurepool ve smyslu otevřené databáze upravitelných šablon.

Figurepool tedy jako jediný umožňuje uživateli stavět na již vytvořených cizích diagramech. Také je možné vložit si diagram do vlastního blogu nebo webu, kde se pak vložený obrázek sám obmění, kdykoli uživatel změní daný diagram na Figurepoolu.

Kdy jste Figurepool spustil?

Figurepool byl spuštěn 19. listopadu. Je zatím v beta verzi. Jsme však příjemně překvapeni počtem registrovaných uživatelů, kterých je již přes dvě stě.

Aby služba byla od počátku zajímavá, museli jste ji asi sami naplnit šablonami…

Prvních třicet obrázků a diagramů jsme vytvořili sami. Grafické prvky jsou buď adaptací volně šiřitelných SVG symbolů, nebo jsou zakoupené od profesionálních designerů. Plánujeme databázi prvků dále rozšiřovat. Taky doufáme, že databáze grafiky vytvořené uživateli se bude rozrůstat spolu s rostoucí uživatelskou základnou. Šablony budou tedy časem přibývat. Dokonce už projevili zájem i designeři, kteří by šablony tvořili na profesionální úrovni a v sadách přes Figurepool prodávali.

Jak si na sebe bude Figurepool vydělávat?

Obchodní model Figurepoolu je rozdělen na více segmentů. Jedním je koncový uživatel, který za měsíční příspěvek získá privátní prostor pro své diagramy, export do formátů PNG, PDF a SVG bez vodoznaku a rozšířenou sadu grafických prvků. Druhým jsou firmy, které potřebují ve svém softwaru komponentu na tvorbu diagramů a grafiky. To mohou být například online prodejci vizitek, triček a dalších produktů využívajících grafické prvky. Mohou to být i výrobci aplikací, které používají nějaký druh vizuálního jazyka jako front‑end, různé modelery a jim podobné.

Editor Figurepoolu je totiž samostatná flexibilní komponenta, kterou je možné vložit do jiného softwaru, především webově založeného. Jsme také schopni editor přizpůsobit podle přání zákazníka jak po vizuální stránce, tak po funkční stránce. Zájem o licenci již projevila například Purdue University ze Spojených Států.

Dá se už říci, v jakém poměru si uživatelé nechávají své diagramy soukromé oproti sdíleným?

Všechny diagramy jsou zatím sdílené. Všichni uživatelé jsou zatím registrováni v bezplatném plánu.

Je ještě něco mezi? Dá se sdílet jen s někým?

Tuto funkci plánujeme. Pro každý diagram si bude možné vybrat skupinu lidí, kteří budou moci diagram vidět a editovat — podobně, jak tomu je v Google Drive.

Přidávají už uživatelé úplně nové šablony?

Figurepool nerozlišuje mezi šablonou a hotovým diagramem. Každý diagram může zároveň posloužit jako šablona. Každý diagram, který je veřejně dostupný, lze naklonovat do vlastního prostoru a editovat.

Uživatelé diagramy tvoří. Zhruba polovina je vytvořena uživateli, tedy zhruba padesát diagramů. Většina uživatelů se však s nástrojem teprve seznamuje.

Nebojíte se, že někdo přidá něco chráněného autorsky? Jak to budete řešit?

To se samozřejmě stát může. V každém oznámeném případě požádáme uživatele o odstranění daného díla, popřípadě dílo odstraníme sami.

Když bude uživatel sdílet diagram na sociálních médiích, jak se to srovnává s požadavkem na jedinou kopii k užití osobnímu podle bodu 6 vašich Podmínek?

Uživatel může bez obav sdílet jakýkoli diagram přes sociální sítě, kopírovat jej, upravovat a tak dále. Tím, že autor diagramu svůj diagram zveřejnil (což je pro neplatícího uživatele automatické, pro platícího je to způsobeno označením diagramu jako veřejného), dává explicitně najevo autorizaci pro takové použití.

Co když uživatelem bude firma?

Pro samostatně zaregistrované zaměstnance firem platí stejná pravidla jako pro obyčejného uživatele. Těm firmám, které mají zájem o nějakou formu speciální týmové registrace, jsme schopni vyhovět individuálně.

Projekt je od počátku zaměřen světově. Odkud je nejvíce uživatelů?

Nejvíce uživatelů máme ze Spojených Států. Potom následuje Česká republika, Spojené království a Nizozemsko.

Co děláte pro získávání uživatelů?

Vytváříme videonávody, publikujeme odkazy na relevantní webové feedy, diskutujeme s potenciálními uživateli, píšeme blog, který postupně poroste. Nejvíce se nám osvědčil feed Hacker News na Y Combinatoru. Také jsme se objevili v týdeníku HTML 5 Weekly.

Kolik vás prozatím Figurepool stál?

Pot a dřinu. Vše financuju z vlastních zdrojů, jsem také výhradním majitelem Figurepoolu.

Hledáte investora?

Investici hledám, a také strategické partnery a vývojáře. Uvažuju i o crowdfundingu, například přes Kickstarter.

Uvádíte sídlo v Nizozemsku. Skutečně tam sedíte a pracujete?

Ano, pracuju a bydlím v Nizozemsku. Stejně je to s Katkou. Jan pracuje z Prahy. Moc se netrápíme lokací případných dalších vývojářů a partnerů. Mám se spoluprací na dálku dobré zkušenosti a diverzita je vždy přínosem.

MMF24

Čeho byste s projektem Figurepool rád dosáhl dlouhodobě?

Věřím, že se Figurepool stane vyhledávaným místem pro tvorbu a sdílení grafiky a diagramů na webu. Postupně by tak měla vzniknout jedinečná vizuální blogovací platforma. Protože jsou lidé zahlceni nespočtem informací, mají čím dál tím míň času číst text. Věříme, že vizuální komunikace je mnohem efektivnější, lidmi stále více vyhledávaná, a měla by být přístupná každému.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).