Hlavní navigace

Finální Firefox 3.5 je venku, přináší řadu novinek

30. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mozilla Corporation splnila svůj slib, že dnes vydá finální verzi prohlížeče Mozilla Firefox 3.5. Českou verzi můžete stahovat třeba ze Slunečnice.cz. O změnách a novinkách jsme průběžně na Lupě mnohokrát psali, ale pojďme si je nyní alespoň stručně shrnout. Jednou z novinek, se kterou byly při vývoji zřejmě největší těžkosti, je TraceMonkey, tedy nový rychlejší engine pro zpracování JavaScriptu. Nová verze současné tržní dvojky mezi webovými prohlížeči je založena na renderovacím jádru Gecko 1…

Mozilla Corporation splnila svůj slib, že dnes vydá finální verzi prohlížeče Mozilla Firefox 3.5. Českou verzi můžete stahovat třeba ze Slunečnice.cz. O změnách a novinkách jsme průběžně na Lupě mnohokrát psali, ale pojďme si je nyní alespoň stručně shrnout. Jednou z novinek, se kterou byly při vývoji zřejmě největší těžkosti, je TraceMonkey, tedy nový rychlejší engine pro zpracování JavaScriptu. Nová verze současné tržní dvojky mezi webovými prohlížeči je založena na renderovacím jádru Gecko 1.9.1, které přináší podporu pro offline běh aplikací dle HTML 5 a podporu značek audio a video rovněž z HTML 5. Firefox 3.5 konkrétně využívá pro přehrávání multimediálního obsahu otevřené kodeky OGG Theora a OGG Vorbis. Novinkou v jádru je též nativní podpora pro JSON, web worker threads a webové fonty.

Firefox 3.5 přináší také tzv. režim anonymního surfování, při jehož aktivaci nejsou ukládána žádná data, podle kterých by bylo možné později vystopovat aktivitu uživatele. Zlí jazykové tomu říkají „pornomód“. Pro rozšíření povědomí o možnosti prohlížení stránek v panelech je nyní lišta s panely ve výchozím nastavení vždy zobrazena. Nově lze panely přetahovat do samostatného okna. Vylepšena byla i funkce pro obnovu relací nebo zpětné mazání potenciálně citlivých údajů. Vylepšen by měl být i celkový výkon prohlížeče. Naopak vývojáři upustili od náhledů při přepínání mezi panely. Funkce působila sice efektně, ale nejevila se zatím jako příliš efektivní. Firefox 3.5 je k dispozici v rekordních 70 jazycích pro Windows 2000 a vyšší, Linux a Mac OS X 10.4 nebo vyšší.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.