Hlavní navigace

Finepass FTR-1000 DR: digitální vysílání si zaslouží digitální záznam

24. 11. 2005
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Na DigiZone.cz se objevuje premiérová recenze set-top-boxu, který může mít vestavěný pevný disk a nahrávat na něj. Pro jeho uživatele se tím otvírá možnost digitálního záznamu i šance na návrat ke sledování dříve přerušeného pořadu. Drobnými vadami na jinak pěkném přístroji jsou chybějící čeština v manuálu i menu a konektor pro rychlé připojení k počítači. Více se ale už dozvíte v textu recenze.
Finepass FTR-1000 DR

Set-top-box Finepass FTR-1000 DR působí na první pohled elegantním dojmem. Stříbrná barva větší části přístroje kontrastuje s černým displejem v jeho středu. Design předního panelu je příjemný v tom, že vyvažuje hranatý profil zařízení oválným středem. Větší ovál přesahuje do stříbrné části a uživatel v něm má napravo k dispozici směrový kříž složený ze čtyř šipek jako doplněk pro ruční ovládání kurzoru v menu. Další dvě tlačítka, Menu a OK, jsou nedaleko směrovníku, ale skrývají se na kraji černého prostředku set-top-boxu. Protiváhu k nim pak nalevo tvoří dvojice spínačů pro zapnutí přístroje a na vyvolání jeho elektronického programového průvodce (EPG).

Cenou za milý vzhled a výbavu jsou rozměry přístroje a jeho hmotnost. FTR-1000 DR je pouze zhruba o centimetr nižší a tři centimetry užší než běžný videorekordér, jeho míry jsou 32×6×22 centimetrů, váží přitom zhruba dva kilogramy. Díky těmto parametrům není dobrým kandidátem pro umístění na vrch klasické televize, daleko lépe mu bude v televizním stolku, a jde proto spíše o set-bottom-box. Kdo ale místo ve stolku pro přístroj už nemá, nemusí ještě zoufat. Pokud takový člověk vlastní obyčejný televizor, a ne žádnou útlou a plochou plazmovou obrazovku, může si na něj digitální přijímač přeci jen postavit – vestavěný harddisk ho vcelku dobře stabilizuje vůči otřesům.

Pevný disk je tématem, o kterém budeme psát ještě v souvislosti s digitálním nahráváním. Nyní bych jen rád upozornil, že harddisk není běžnou součástí set-top-boxu. Zákazník si ho musí dokoupit a do přístroje nainstalovat, ať už sám, nebo pomocí rukou odborníka. Co by se mohlo jevit jako nedostatek, je pro uživatele spíše výhodou. Přijímač totiž podporuje disky až do kapacity 250 GB a je pouze na zákazníkovi, který z modelů si pro domácí použití koupí. Manuál doporučuje značky Seagate, Maxtor nebo Western Digital Caviar o velikostech 40, 80 či 120 GB, které jsou tzv. DVR ready, tedy připravené na digitální nahrávání v set-top-boxech. Já jsem na recenzi dostal přístroj, který v sobě měl už harddisk zabudovaný, konkrétně 80 GB Maxtor.

Zadní panel a konektorová výbava

Finepass FTR-1000 DR zezadu

Výbava set-top-boxu v zadních partiích je kvalitní, ač by mohla mít ještě něco navíc. Uživatel nalezne zezadu na panelu přístroje především dva konektory SCART na připojení k televizi a videorekordéru, dále digitální zvukový výstup S/P-DIF, dvě analogové stereo zdířky a žlutý konektor na vyvedení kompozitního videosignálu. Seznam doplňuje ještě port RS232 na připojení zařízení k počítači, anténní vstup i výstup a pevně přidělaný kabel elektrického napájení. Digitální přijímač si potrpí na napětí 220 voltů (+/- 10 procent), spotřebuje přitom až 25 W, což ho řadí mezi energeticky náročné set-top-boxy. Maximální spotřeba v pohotovostním režimu by neměla přesáhnout 7 W.

Vzhledem k tomu, že FTR-1000 DR může mít vestavěný pevný disk, chyběl mi na zadním panelu konektor, který by divákům umožnil vysokorychlostní propojení s počítačem. Ideální by pro tento účel bylo dnes stále běžnější rozhraní USB ve verzi 2.0 – seriový port moc rychlý není. Když by si někdo nahrál velké množství videa a chtěl by ho pak přenést do počítače kvůli dalším úpravám a vypálení na DVD, může zkusit ještě celý harddisk vyndat ze set-top-boxu a připojit ho do svého PC. Je to však řešení nepraktické, nepohodlné a výrobcem možná ani nedoporučované – pevný disk se přeci jen nevyndává tak snadno jako třeba CD. Sám jsem se do přesouvání disku mezi zařízeními nepustil, a tak vám bohužel ani nemohu říct, zda by ho počítač vůbec poznal. Předpokládám však, že takový postup je v principu možný, a pokud s ním má někdo zkušenosti, bude jen rád, když se o ně podělí i s dalšími čtenáři.

První spuštění

Přístroj začne pracovat, jakmile ho majitel připojí k elektrické síti. Během chvilky se rozezní tichý, ale hučivý zvuk pevného disku, který je pro ucho nepříjemný ale jen v případě, že je televizor ztlumený nebo vypnutý. V opačném případě zaregistruje chod harddisku jenom sluch citlivý a trénovaný. Na displeji se objeví čtyři zelené pomlčky a uživateli se zobrazí nabídka Spracheneinste­llungen. Na tomto místě přichází hlavní bolest FTR-1000 DR, alespoň na českojazyčném území. První a nejdůležitější položka jazykového menu, výběr Menü-Sprache, totiž obsahuje pouze němčinu, angličtinu a turečtinu. Přístroji navíc chybí i český manuál – ten je sice zpracovaný vzhledně, ale jen německy a anglicky. Česká uživatelská příručka je podle prodejce set-top-boxu v přípravě nebo se situace minimálně řeší. Zda bude mít Finepass české i menu, to je otázkou. Zajímavé však je, že další položky národnostní volby, kterými jsou jazyk zvuku a titulků, češtinu už bez problémů nabízejí.

Ilustrační slovník pojmů

Slovníček pojmů

Nebudete-li vědět, co který termín týkající se set-top-boxů nebo pojem z oblasti digitálního vysílání znamená, nahlédněte do našeho slovníku pojmů.

Po výběru jazyka následuje možnost změny televizního výstupu. V nabídce jsou volby obrazového poměru 4:3 vystředovaně, na celou obrazovku nebo ve tvaru poštovní obálky, dále i 16:9 na plnou šíři. Ať jsem ale zkoušel měnit, jak jsem chtěl, žádné odlišné uspořádání obrazu jsem na svém televizoru formátu 4:3 nedostal. Po naladění programů mě navíc čekalo nepříjemné překvapení – televizní vysílání bylo na krajích citelně oříznuté, oproti analogovému příjmu jsem přišel na každé straně zhruba o pět procent obrazu. Myslel bych si, že je na mé straně něco špatně nastaveného, ale jak jsem už napsal, změna televizního výstupu mi lepší výsledek nepřinesla.

Úvodní nastavení dovoluje uživateli měnit také datum, zapnout výstup Dolby Digital a především naladit si programy vysílání DVB-T. Před začátkem ladění si může divák na zkoušku vyhledat číslo kanálu, na kterém některý z multiplexů vysílá, a otestovat si kvalitu jeho příjmu. Když takové číslo zná a nastaví, ukáže se mu na dolní části obrazovky dvojice grafických ukazatelů kvality a síly signálu. Automatické vyhledávání programů zabralo přístroji zatím asi nejdelší čas ze všech dosud na DigiZone.cz testovaných set-top-boxů. Ladění trvalo v Praze téměř pět minut, výsledek byl ale uspokojivý.

Menu, EPG, teletext a digitální nahrávání

Finepass FTR-1000 DR ovladac

Nabídka FTR-1000 DR se zobrazuje jako poloprůsvitná v levé horní části obrazovky. Položky menu umožňují měnit nastavení přístroje, ale tím už jsme si prošli při jeho instalaci. Dalšími možnostmi jsou organizování programů do skupin, měnění jejich názvu a setřiďování. Uživatel má přes nabídku přístup k informacím o systému i pevném disku, odtud si také nastavuje nahrávání.

Možností časovače je v případě set-top-boxu od firmy Finepass několik. Jednou z nich je pouhé sledování programu, kdy se přijímač v nastavený čas zapne a nabídne divákovi program, který si předepsal. Další variantou je nahrávání na video, které musí být v takovém případě k FTR-1000 DR zapojené. Uživatelsky nejzajímavější bude ale jistě možnost digitálního nahrávání přímo na pevný disk set-top-boxu. Princip zadávání pořadu k zaznamenání je ve všech případech stejný, stačí si zvolit jednu z 20 pozic, jí vybrat příslušný režim (Watch, VCR, DVR nebo Off – vypnuto), datum, program a čas začátku i konce. Měnit se dá také typ nahrávání, které může proběhnout jednou nebo opakovaně každý den, týden, případně měsíc.

Digitální nahrávka vypadá napohled k nerozeznání od vysílaného originálu. Bude to způsobeno pravděpodobně faktem, že nedochází vůbec k žádné změně kompresního poměru – jak divák pořad přijme, tak se mu zaznamená i na pevný disk. Není tedy možné měnit si kvalitu záznamu, jako to nabízejí např. DVD rekordéry, ale prakticky k tomu není ani důvod. Na 80 GB disk by se mělo vejít přibližně 42 hodin televizních nahrávek. Minutu před začátkem záznamu se uživateli zobrazí hláška, zda chce akci potvrdit a spustit. Při testování jsem narazil na problém, že mi časovače událostí set-top-box nezapínaly, a nahrávání proto neproběhlo, pokud byl přístroj vypnutý. Výjimkou byl režim prostého sledování, kde vše proběhlo, jak bych očekával. Možná se ale jednalo o chybu v mém nastavení, nerad bych proto věc zobecňoval. Kdyby to ale nebylo jen mým případem, byla by funkce časového nahrávání velmi nedomyšlená – z toho ale nechci výrobce podezřívat.

Databáze set-top-boxů

Set-top-box-nahled
Porovnat vlastnosti jednotlivých přístrojů určených pro příjem terestrického digitálního vysílání (DVB-T) můžete podrobně v naší velké databázi set-top-boxů. Databáze obsahuje několik desítek přístrojů určených pro příjem pozemního digitálního vysílání.

Přehrávání záznamu je možné vyvolat snadno pomocí dobře tvarovaného dálkového ovladače. Nahrávku si divák může zpomalovat, zrychlovat ji vpřed i vzad, a to vše až na šestnáctinásobek. Pro lidský zrak je v podání přístroje použitelná ale jenom dvojnásobná hodnota. Problémem není ani rychlý skok vpřed na určené místo pořadu. Každý, kdo někdy používal přehrávač videa na počítači, si dokáže možnosti FTR-1000 živě představit. Pokud se někdo při obyčejném sledování televize rozhodne odejít, funkce time-shifting (časový posun) mu umožní zastavit si vysílaný pořad až na 40 minut, pak se vrátit a dívat se dál.

EPG je slabinou přístroje, která se odvozuje od jeho nedokonalé české lokalizace. Znaky s diakritikou se v programovém průvodci ukazují nečitelně a je velký um v nich rozeznat jejich původní podobu. Zatímco u některých set-top-boxů to platí jen pro hrstku českých znaků, Finepass má bohužel problém se všemi. Příjemně proto potěší teletext, který naopak zobrazuje češtinu dokonale. Jeho výhodou je navíc i schopnost načíst si všechny stránky do paměti a pak mezi nimi už jen velmi rychle listovat.

Shrnutí

Finepass FTR-1000 DR je silný v možnosti digitálního záznamu a řadu zájemců přitáhne svojí relativně nízkou cenou. Za práci s nahráváním na pevný disk si zaslouží určitě pochvalu, je jenom škoda, že člověk nemůže zaznamenaný materiál dostat jednoduše ven ze set-top-boxu např. do počítače. Příjem programů je na dobré úrovni, matoucím dojmem na mě však působilo ořezání obrazu na jeho krajích. Kvalitní teletext i dálkové ovládání dělají z přijímače v součtu s dalšími vlastnostmi nadprůměrně zařízení. Je tedy mrzuté, že podpora češtiny set-top-boxu chybí jak na stránkách uživatelské příručky, tak v elektronickém programovém průvodci. Doufejme, že jde pouze o dočasný stav.

Finepass FTR-1000 DR (80 GB HDD)
Celkové hodnocení 5,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 3,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 0,5 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčil: DVBTShop.net

Databáze: Finepass FTR-1000 DR

MM socky3

Orientační cena: 5280 Kč (přístroj bez HDD za 3290 Kč a např. 80 GB HDD pro set-top-box za 1990 Kč)

Foto: Autor

Jak nakládáte s nahranými televizními pořady?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.