Hlavní navigace

Finsko chce do roku 2015 připojení o rychlosti 100 Mbit/s pro každého

Jiří Macich ml.

Finsko udělalo významný krok k další penetraci vysokorychlostního připojení k Internetu. To se v severské zemi stává právním nárokem a od července příštího roku budou muset poskytovatelé vyhovět všem zákazníkům nabídkou připojení alespoň o rychlosti 1 Mbit/s. Přístup k Internetu má ve Finsku s 5,2 miliony obyvatel aktuálně 95 procent lidí. Od zmíněné novinky si vládní činitelé slibují zlepšení situace i ve venkovských oblastech, kam by se lepší nabídka měla dostat díky zařazení připojení k…

Finsko udělalo významný krok k další penetraci vysokorychlostního připojení k Internetu. To se v severské zemi stává právním nárokem a od července příštího roku budou muset poskytovatelé vyhovět všem zákazníkům nabídkou připojení alespoň o rychlosti 1 Mbit/s. Přístup k Internetu má ve Finsku s 5,2 miliony obyvatel aktuálně 95 procent lidí. Od zmíněné novinky si vládní činitelé slibují zlepšení situace i ve venkovských oblastech, kam by se lepší nabídka měla dostat díky zařazení připojení k Internetu do universální služby.

Myslíme si, že je to něco, bez čeho nemůžete v moderní společnosti žít. Podobně jako potřebujete bankovní služby nebo vodu či elektřinu, potřebujete i internetové připojení, uvedla Laura Vilkkonen, což je legislativní poradkyně na finském ministerstvu dopravy a komunikace. Rychlost 1 Mbit/s má být jen mezistupněm. Do roku 2015 by prý mohla být navýšena až stonásobně. Označení připojení k Internetu za základní občanské právo je a bude v evropských zemích jistě ještě horké téma. (CNN)

Našli jste v článku chybu?
19. 10. 2009 22:02
To Sarkozy má na rozdíl od Laury Vilkkonen na Internet jako občanské právo úplně jiný názor. Proč mám takový pocit, že ty skandinávské země mají většinou nejvíc rozumu?
20. 10. 2009 8:18
:-) (neregistrovaný)
To zrovna netvrdím, protože je to země s poměrně silnou ekonomikou - ale prostě ty peníze zaplatí každý občan. Když Vám měsíčně vytáhnu z pěněženky 1000,- Kč, taky kvůli tomu nebudete umírat hladem, ale rozhodně to nepotěší :-)) -- Právo na Internet je pěkná KONINA! Právo na Internet má každý, kdo si ho zaplatí... Tohle právo "Na Internet" je jenom "právo na státní dotace". Protože už dnes můžete mít Internet kdekoli si usmyslíte! Každý si klidně může postavit i vlastní wif…