Hlavní navigace

Firefox 29 přináší přepracované uživatelské prostředí

29. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tradiční webový prohlížeč Mozilla Firefox vyšel v nové verzi, která vedle četných zásahů do uživatelského prostředí přináší například zjednodušenou konfiguraci synchronizace.

Vyšel Firefox 29, jenž přináší soubor úprav uživatelského prostředí, které jsou známé pod kódovým označením Australis. Jde o nejcitelnější zásah do uživatelského prostředí minimálně v posledních třech letech. Australis přináší nejen nový design, ale též sjednocuje podobu a způsob ovládání napříč podporovanými platformami osobních počítačů.

Firefox 29 přichází například s novým designem a hlavním menu jednotným napříč podporovanými platformami.

Dále Australis přibližuje ovládání úspěšnějším konkurenčním prohlížečům Google Chrome a Internet Explorer, zavádí nové možnosti uživatelského přizpůsobení, zvyšuje rychlost odezvy na činnost uživatele a měl by pomoci konečně stabilizovat podobu uživatelského prostředí na delší dobu. Australis si podrobněji rozebereme v chystaném článku.

KL22 hlasovani

Firefox 29 rovněž zavádí novou verzi synchronizační služby Firefox Sync, která zjednodušuje konfiguraci synchronizace panelů, záložek, hesel, historie, rozšíření a nastavení mezi různými instalacemi prohlížeče. Nově již není nutné opisovat kontrolní kód z jednoho zařízení do druhého. Postačí se přihlásit přes Firefox Account.

K zahájení synchronizace prostřednictvím služby Firefox Sync již není nutné opisovat kontrolní kód z jednoho zařízení do druhého. Postačí se přihlásit.

Mozilla také oživila téma stopování. Firefox již nově neumožňuje přes JavaScript zjistit počet nainstalovaných plug-inů. Má jít o první z řady dílčích úprav, jejichž cílem je ztížit možnost stopování pohybu uživatelů pomocí tzv. otisků prohlížeče. Tématu jsme se věnovali v článku Stopování na webu: cookies již nestačí.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.