Hlavní navigace

Firefox 3.6: vyšší výkon a drobné úpravy uživatelského rozhraní?

31. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mozilla Firefox 3.6 by se dnes mohl dočkat své první alfaverze, ale ještě není zdaleka jisté, které novinky nakonec proniknou do finální verze. Již dříve byla slíbena (s výhledem na nástupce dnešního Mozilla Firefoxu 3.5.x) integrace některých funkcí z doposud samostatných rozšíření Prism, Personas nebo Ubiquity. Je to však možné stihnout, když Mozilla Corporation chce nový Firefox vydat možná ještě na konci tohoto roku? Těžko říci, protože předběžný seznam cílů vývoje nové verze druhého…

Mozilla Firefox 3.6 by se dnes mohl dočkat své první alfaverze, ale ještě není zdaleka jisté, které novinky nakonec proniknou do finální verze. Již dříve byla slíbena (s výhledem na nástupce dnešního Mozilla Firefoxu 3.5.x) integrace některých funkcí z doposud samostatných rozšíření Prism, Personas nebo Ubiquity. Je to však možné stihnout, když Mozilla Corporation chce nový Firefox vydat možná ještě na konci tohoto roku? Těžko říci, protože předběžný seznam cílů vývoje nové verze druhého nejrozšířenějšího prohlížeče je velmi obecný a v tuto chvíli se může ještě kdykoliv změnit.

Je možné, že Firefox 3.6 s kódovým označením Namoroka nakonec skutečně zůstane jen menší aktualizací. Ta každopádně slibuje výrazné posílení výkonu ve smyslu zvýšení rychlosti startu prohlížeče a otevírání panelů a vylepšení rychlosti odezvy na povely uživatele. Ve vývojových verzích se opět objevuje přepínání mezi panely s náhledy, které mohl obsahovat již Firefox 3.5, ovšem tato funkce byla pro četnou kritiku jejího zpracování nakonec odstraněna. Uživatelské rozhraní se dočká i nativní podpory pro schování hlavní nabídky. Firefox 3.6 bude používat jádro Gecko 1.9.2, kde stojí za pozornost podpora pro nsISound. Třeba webové aplikace by tak mohly být schopné zvukových notifikací různých událostí nebo zpráv.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).