Hlavní navigace

Firefox 3 zatím čtvrtý, Netscape s Operou nastejno

1. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přestože uživatelé webového prohlížeče Mozilla Firefox jsou oproti uživatelům konkurenčních prohlížečů velmi pilní v aktualizování svého nástroje pro surfování po webových stránkách, v červnu vydaný Firefox 3 podle čerstvých statistik společnosti Net Applications z minulého měsíce získal necelých šest procent z tržního koláče. Firefox 3 v červenci využívalo 5,67 procenta uživatelů, což mu stačilo jen na bramborovou příčku mezi ostatními prohlížeči. Starší Firefox 2 je tak s podílem těsně nad 13…

Přestože uživatelé webového prohlížeče Mozilla Firefox jsou oproti uživatelům konkurenčních prohlížečů velmi pilní v aktualizování svého nástroje pro surfování po webových stránkách, v červnu vydaný Firefox 3 podle čerstvých statistik společnosti Net Applications z minulého měsíce získal necelých šest procent z tržního koláče. Firefox 3 v červenci využívalo 5,67 procenta uživatelů, což mu stačilo jen na bramborovou příčku mezi ostatními prohlížeči. Starší Firefox 2 je tak s podílem těsně nad 13 procent stále ještě výrazně rozšířenějším a patří mu za dvojicí Internet Explorer 6 a Internet Explorer 7 třetí příčka. Razantnější nástup Firefoxu 3 lze očekávat až poté, co bude nabízena automatická aktualizace, což by mělo být do několika týdnů.

Firefox celkově atakuje hranici dvaceti procent. Jeho podíl v sedmém měsíci tohoto roku činil 19,22 procenta. Ve srovnání s červnem si však polepšil jen o 0,19 procentního bodu. Podíl Internet Exploreru se v posledních týdnech stabilizoval. Zatímco v červnu jeho podíl činil 73,01 procenta, v červenci si nepatrně polepšil a ukousl si z tržního koláče o setinku procentního bodu více. Třetí Safari má 6,14 procenta na trhu a oproti červnu si tak pohoršilo o 0,17 procenta. Zajímavé je, že na čtvrtou Operu s podílem 0,69 procenta dotáhl se stejným tržním podílem již nepodporovaný a nevyvíjený Netscape. Pohyb to není ale nijak dramatický, protože Opera přišla jen o čtyři setinky procentního bodu Netscape si polepšil jen o dvě setinky procentního bodu.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.