Hlavní navigace

Firefox 4.0 svým GUI zřejmě nepotěší konzervativní uživatele

Jiří Macich ml.

Stephen Horlander, jenž se v Mozilla Corporation věnuje návrhu uživatelského rozhraní, zveřejnil na stránkách svého blogu hned několik screenshotů z aktuálního návrhu podoby prostřední připravovaného prohlížeče Mozilla Firefox 4.0. Ten nabídne celou řadu novinek, ale právě doslova zemětřesení v uživatelském rozhraní je zatím tou nejdiskutovanější. Je zřejmé, že Firefox se vydává podobnou cestou jako třeba Internet Explorer a Google Chrome nebo v posledních měsících i Opera. Dle aktuálních…

Stephen Horlander, jenž se v Mozilla Corporation věnuje návrhu uživatelského rozhraní, zveřejnil na stránkách svého blogu hned několik screenshotů z aktuálního návrhu podoby prostřední připravovaného prohlížeče Mozilla Firefox 4.0. Ten nabídne celou řadu novinek, ale právě doslova zemětřesení v uživatelském rozhraní je zatím tou nejdiskutovanější. Je zřejmé, že Firefox se vydává podobnou cestou jako třeba Internet Explorer a Google Chrome nebo v posledních měsících i Opera. Dle aktuálních návrhů by měl zmizet tradiční titulkový pruh okna spolu s běžnou nabídkou. Ta se zřejmě přesune pod tlačítko v levém horním rohu okna prohlížeče. Podobný koncept zvolila Opera a používají jej i některé programy od Microsoftu s rozhraním Ribbon.

Dle zveřejněných screenshotů se počítá i se zeštíhlením nástrojového panelu. Tlačítko Home by se mělo přesunout na lištu s panely. Tlačítka Stop a Refresh se propojí do jednoho, které bude zřejmě integrované do řádku s adresou. Ten oproti dřívějším návrhům nebude spojen s vyhledávacím polem. Ubýt by mělo dialogů s vlastním oknem, protože jejich obsah se stěhuje do panelů. Příkladem budiž nový Správce doplňků, ale nezůstane jen u něj. Modernějšího hávu by se pak mělo dostat i chybovým stránkám a varovným stránkám. Vše to jsou sice zatím jen návrhy, ale můžeme si alespoň udělat reálnou představu, jaké představy se momentálně tvůrcům Firefoxu honí hlavou.

Našli jste v článku chybu?
4. 6. 2010 10:45
Konzervativní uživatelé si zvyknou. Stejně jako si zvykli, když se Firefox odtrhnul od Mozilly. Stejně jako si zvykli na změny z verze 1, pak z verze 2 a jak si nyní zvykli na verzi 3. Konzervativní uživatelé mají možnost verzi 4 nepoužívat. Konzervativní uživatelé mají možnost udělat si svůj fork a svoje GUI. Konzervativní uživatelé akorát brzdí; já jsem rád za každou novou změnu, aspoň to ten prohlížeč trochu "oživí". Nechtěl bych vidět 10 let pořád ten samej vzhled.