Hlavní navigace

Názory k článku Firefox: Australis se dočkal první opravy

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 5. 2014 23:25

  jen jdu okolo (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Ahoj, mě se nový Firefox líbí, přešel jsem na Firefox z Opery a to po vyzkoušení Maxthonu a i Chromu. Vždy je co zlepšovat to je fakt, ale rozhodně bych nebyl tak přísný jako někteří ;-)

 • 13. 5. 2014 0:02

  honza (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Jojo, v IT se prostě pořád musí něco měnit, aby byly vidět "inovace". U zaběhnutých věcí nikoho nenapadne vymýšlet kočičiny. Sekerka, kladivo, šroubovák, svěrák vypadají desetiletí či staletí pořád stejně a nikomu to nevadí - naopak. V IT když se co pár let všecko nepřevrátí na hlavu, jinak by to nebylo IN.
  Mně například z ergonomického hlediska na notebooku plně vyhovuje rozhraní Windows 2000 a kvůli jeho absenci odmítám přejít na WIndows 8.

 • 12. 5. 2014 23:39

  Scarab (neregistrovaný) ---.unet.cz

  Dost dobře nechápu, proč se všichni snaží napodobovat Chrome. Pokud uživatelé prahnou po uživatelském rozhraní jako má Chrome, tak už dávno používají Chrome. Uživatelům Firefoxu zjevně více vyhovovuje rozhraní původní. Takže místo aby se vývojáři soustředili na důležitější problémy, tak spáchali tuto změnu pro změnu - sice viditelnou, ale jak patrno z reakcí komunity naprosto nežádoucí. Bohužel v poslední době se podobná rádoby vylepšení množí jak houby po dešti (absence tlačítka Start ve Windows, zpizděné uživ. rozhraní Office, atd. atd.)

 • 13. 5. 2014 11:06

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Po dlouhé době jsem se rozhodl napsat svůj komentář na internet. A to hlavně proto, že místní diskuse mě opravdu nadzvedla. Pravdou je, že Firefox není ani nejůspornějším, ba ani nejrychlejším prohlížečem dnešní doby. A není divu! Firefox toho totiž zvládá také oproti konkurenci opravdu hodně, a to s přísným respektem pravidel konsorcia W3C. Jako vývojář s mnohaletými zkušenostmi mohu zodpovědně prohlásit, že jak v minulosti (od dobré verze 1.5), tak i dnes, je prohlížeč Mozilla Firefox leaderem v oblasti implementace a dodržování standardů. Oproti Google Chrome, Opeře, Safari a IE (který, jako dříve nejhorší, se v poslední době výrazně lepší) Firefox zvládá vše, a to tak, že vývojář většinou nemá jediný problém, zatímco pro ostatní prohlížeče (Google Chrome NEVYJÍMAJE) hledá různé kompromisy, doprovázené nejedním ústupkem. Architektura a úpravy v podporovaných standardech jsou u Mozilly na denním pořádku. Těchto věcí si nikdo nevšímá. Zato taková prkotina, jako je uživatelské rozhraní (které Firefox navíc umožní změnit pomocí rozšíření), vyvolává haló. V Mozille mají opravdu důležitější věci na starost. Věřte mi.

  Mozilla Firefox je v podstatě runtime přehrávač a prohlížeč, který zvládá renderovat HTML (všechny verze až po HTML5), CSS (opět všechny verze), interpretovat různé verze JavaScriptu a ECMAScriptu, které jsou dnes již velmi robusními programovacími jazyky, přehrávat video a audio v různých datových formátech, vykreslovat rastrovou i vektorovou 2D a 3D grafiku na úrovni CSS či WebGL, nakládat se soubory a mnoho a mnoho dalšího. Navíc prohlížeče dnes fungují také jako plnohodnotné ladící prostředí pro vývoj webových aplikací.

  Opravdu není jednoduché vytvořit funkční moderní internetový prohlížeč. Odvozeniny typu SeaMonkey a jiní jsou stejně nuceni v absolutní většině tu hlavní práci přenechat vykreslovacímu jádru, které je buď od Microsoftu, Mozilly, Googlu nebo Applu. A teď si představte, že i přes tu extrémní složitost vykreslovacího jádra jsou i tací, kteří poskytují nejen samotné jádro, ale také zdrojové kódy k němu zcela zdarma, a to pod licencí, která každému "ňoumovi" v podstatě umožní si jej s drobnou změnou přivlastnit a dokonce prodávat, aniž by Mozilla z toho měla zisk. Proto si dnes vlastní prohlížeč může vytvořit i podprůměrný programátor. Ano, Mozilla je opravdu velmi zvláštní společnost. Je to taková hvězda mezi společnostmi. Zvláštní je na ní zejména to, že prioritně, a navíc zcela nezištně, jde po kvalitě.

  Proto je také Mozilla Firefox z pohledu vývojáře (ti mi jistě dají za pravdu) nejlepším prohlížečem ze všech. Jasně danou prioritou je kvalita a dodržování standardů. Proto mi připadá opravdu směšné, že se někdo může tak vehementně pozastavovat nad takovými drobnostmi, že nějaké meníčko je jinde, ikonky byly předtím lepčí atd. Je to k smíchu i k pláči. Navíc rozhraní Firefoxu, umožňující všemožná rozšíření a synchronizační funkce, je úplně normálně ovladatelné. Dále není pravda, že by Mozilla kopírovala Chrome. Pokud vím, většinu věcí (včetně možnosti panelů a záložek) přinesla právě Mozilla. Je mi už hodně na to, abych mohl sledovat vývoj všech prohlížečů taknějak od začátku.

 • 13. 5. 2014 12:38

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  Mě jako uživatele opravdu nezajímá ta či ona podrobnost ve zdrojovém kódu. Nemám ambice webový prohlížeč ani kompilovat, a upravovat teprve ne. Je mi naprosto jedno, co se při jeho spuštění děje na procesoru a dalších elementech základní desky (pokud to nepovede k vytuhnutí počítače), pokud se to chová tak, jak se to chovat má. Včetně toho, že to zobrazí webové stránky a přehraje audio či video.
  Jako uživatele mě ale opravdu zajímá (či spíš s*re), když je ten či onen ovládací prvek umístěn po upgrade někde jinde, případně vůbec chybí, takže funkce, kterou spouštěl, mi zůstane nedostupná. A nezajímá mě, že lze po internetu pohledat návody, jak překopat konfigurační skripty a danou funkci vrátit, nebo postahovat nějaký "doplněk", po jehož doinstalování se se program (možná) bude chovat tak, jak se chovat má.

  Stav ovládání Mozilly byl před nasazením šmejdu, zvaného Australis, blízký optimu a, a to je zvlášť důležité, konzistentní se zvyklostmi uživatelů a logikou dalších podobných programů. Přičemž si dovoluji proponovat dvě téze:
  1. Ono "absolutní optimum", k němuž se blížil, bude u každého uživatele někde jinde, v závislosti na jejich zvyklostech i tom, co konkrétně na webu nejčastěji dělají. Takže optimalizace pro jednu skupinu uživatelů bude současně deoptimalizací pro řadu dalších.
  2. Mezi současným stavem (před Australis) a hypotetickým absolutním optimem je tak malý prostor, že do něj není možné vecpat tak razantní zlepšení, které by zásah do zavedeného uspořádání GUI ospravedlnilo (tj. přineslo tak razantní zlepšení ovládání, že by to uživatelé houfně akceptovali).
  Takže se, bohužel, tvůrci tohoto nového GUI nemohou rozumně vypořádat s obviněním, že se jedná o jejich čistě samoúčelnou hříčku, určenou k uspokojení jejich ega (jak praví klasik: "psycholog říká, že to nějak souvisí s jeho pindíkem") a k ničemu jinému.
  Zatroubení na ústup vydáním doplňku, zavádějícího zpět klasické GUI, je IMHO důkaz, že překopání GUI skutečně nemělo naprosto žádný význam (jinak by takový návrat nebyl možný), jen uspokojení ega (či něčeho jiného) jeho tvůrců a nas*ání uživatelů, které hrubě podcenili.

 • 12. 5. 2014 21:41

  petr (neregistrovaný) 88.103.76.---

  Místo vypuštění dalšího klonu chromu,kdyby se radši soustředily na vyladění a optimalizaci všeho co používají udělali by užitečnější věc. Tahle hnusota na moje pc má zákaz vstupu a už testuji alternativu v podobě palomoon browseru.

 • 13. 5. 2014 12:46

  Dorian (neregistrovaný) ---.customer.trinity.cz

  Já jsem s novým Firefoxem nadmíru spokojen. Stejně tak jsem nadšen z W 8.1. Mám prostě rád změny a inovace :)

 • 13. 5. 2014 18:54

  Lol Phirae (neregistrovaný) 2001:470:6f:----:----:----:----:----

  Přesto každý z nás (ať už má k vyvíjení aplikací blíže či dále) může pro podporu Mozilly také něco udělat.

  Naprosto souhlasím - již se dávno stalo. Prostě jsem tu jejich sračku přestal používat.

 • 13. 5. 2014 14:58

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Pavle, myslím, že mají pocit, že i v tomto ohledu se dá ledasco vylepšit. Ať už mají pravdu, či ne.

 • 13. 5. 2014 15:00

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Doriane, musím souhlasit. I mně se to takhle líbí víc a to už jsem byl spokojen i předtím. :-)

 • 13. 5. 2014 13:02

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Filipe, děkuji za názor. Je fakt, že jsem svůj předchozí příspěvek do diskuse nechtíc trochu přesolil. Ano, Google Chrome je taky opensource. Uznávám nechtěnou zaujatost. Jádrem mého "běsnění u klávesnice" bylo totiž trošku něco jiného. Spíš mé subjektivní vnímání úrovně té předchozí diskuse v kontrastu s projektem webového prohlížeče obecně..

  Nechci křivdit Googlu. Nakonec všechny prohlížeče jsou opravdu obdivuhodné. Mě například mile překvapia jedenáctá verze programu Internet Explorer. Je vidět, že se v Microsoftu začalo konečně něco dít. :-)

  Potom taky je fakt (a rád zdůrazním, že to je pouze subjektivní záležitost), že pokud já něco programuju, tak ve FF nikdy nenarážím na problémy, pokud se řídím standardy W3C, a většinou vše funguje tak, jak má. U ostatních prohlížečů to tak nemám. Subjektivně bych webové prohlížeče z hlediska podpory funkcionalit, kterých využívám při programování, seřadil takto:

  1.) Mozila Firefox
  2.) Google Chrome
  3.) MSIE11
  4.) Safari
  5.) Opera
  6.) ... nevím, možná ještě něco mnohem lepšího, než ad 1.)

 • 13. 5. 2014 13:16

  Filip Jirsák

  Vím, že jádrem vašeho komentáře bylo něco jiného, psal jsem to jen jako upřesnění té vedlejší linky. Na druhou stranu, spousta lidí je konzervativních a s každou změnou se v diskusích objeví spousta komentujících, pro které je ta změna poslední kapkou a danou aplikaci nebo službu přestávají používat a už na ni nikdy ani nesáhnou. Kdyby to byla pravda, počty uživatelů všech aplikací a služeb už jsou dávno záporné :-)

  Jinak moje zkušenost před pár lety (kdy Chrome ještě ani neexistoval) byla taková, že jsem primárně vyvíjel ve Firefoxu s tím, že to bude velmi blízké standardům a pak už jen ošetřím drobné odchylky od standardu a MSIE. A když jsem to pak začal testovat v Opeře (která tenkrát měla ke standardům ještě o kus blíž, než Firefox), byl jsem překvapen, kolik toho bylo špatně (a v rozporu se standardy). Ale podívat se na dnešní prohlížeče z tehdejšího pohledu, mám pocit, že jsou vlastně všechny stejné a perfektně dodržují standardy…

 • 13. 5. 2014 14:56

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Pergille, chápu, že si nemůžete zvyknout na nové ovládání. Je pravdou, že i mně dokáže naštvat, pokud se nová verze nějakého programu změní tak, aby se zhoršil komfort jejího ovládání, či prostě přestane fungovat. (Nechci jmenovat NetDrive. Škoda kluci.) Také se občas některým aplikacím stává, že autor hýbe s ovládáním v každé nové verzi, jen proto, aby byla nová verze, tak dlouho, až to nakonec (jak byste vy napsal a i já to tak mohu cítit) rozese*e. Proto je dobré některé aplikace neaktualizovat a k tomu raději zálohovat starší verze.

  Ne tak webový prohlížeč. Tam jsou aktualizace nutné z hlediska bezpečí (to může být samozřejmě sporné, ale vše je otázkou důvěry ve vývojáře prohlížečů, jejich licence atd.) a také z hlediska funkcionality. Stáhněte si kupříkladu tento Firefox (http://www.oldapps.com/firefox.php?old_firefox=39) a běžte na jakékoliv moderní bankovnictví či cokoliv funkčnějšího, než statická HTML stránka. Dokonce i jen moderně designovaná stránka statická bude vypadat tak, že se možná podivíte. Snad vám tato stará verze FF bude stačit, ale to bych se opravdu podivil. Vše má své dvě strany a svá mnohačetná opodstatnění.

  Jinak co se týče Australis, tak říkám subjektivně super. Fakt se mi to líbí. Jde o zvyk. Někdy je dobré zvyky měnit, jindy ne. Ale kdy je tomu tak doopravdy... Ví bůh. :-)

 • 13. 5. 2014 15:41

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Mě se moc líbí ukončení vaší věty "... a pak už jen ošetřím drobné odchylky od standardu a MSIE" :-). Jinak souhlasím. Ten vývoj je ve vlnách. Tehdy je lepší ten, onehdy zas onen a pořád se to mění. Já si třeba pamatuji na období slávy Opery v těchto směrech. Dnes to o ní říct nemůžu, ale stejně jí mám pořád rád, ikdyž jí už nepoužívám. Podle mě je hezky naprogramovaná, ale dnes už docela zaostává za ostatními. Každopádně jí přeju vzestup. Potom taky počáteční období IE6. Nejde o standardy. ale tehdy se mi jevil jednu dobu jako nejlepší právě on. Pak se tedy paradoxně právě z této verze (díky její popularitě), stala strašná zátěž v rozvoji celého internetu na několik let, která byla stále velmi patrná ještě ve verzi IE8. Pak se to zvedlo a nakonec verze 11 se mi zdá až neuvěřitelně dobrá, a to jsem nikdy nebyl žádným velkým milovníkem produktů od Microsoftu, ačkoliv např. jejich operační systém vlastně využívám primárně (pro jeho rozšířenost a na tu navazující programovou základnu). Pamatuji si dobu, kdy vyšla první verze FF. To byla oproti IE v té době naprostá katastrofa. Ale jen do verze 1.5, díky které jsem na FF přesedlal. Když odbočím, tak je to podobné, jako s nástupem Windows XP po verzi 2000 v roce 2001. XPčka byly taky katastrofální. Ne, že by z dešního pohledu nebyly, ale časem se to nějak ozáplatovalo a koukněte, kolik má dnes tento OS milovníků, kteří se jej nechtějí vzdát. Všechno se mění a na jednu stranu jsem hrozně rád, že jsou pryč doby, kdy se společnosti handrkovaly o znakové sady, nikde žádný platný standard, a vývojáři z toho mohli doslova zešedivět. Kdo zachraňoval data z tabulek, odesílaná formulářem jednou znakovou sadou, zapisovaná metodou jidné znakovoé sady do polí, nastavených na další znakovou sadu a řešil spletence transkódování při záchraně (jen kvůli háčkům a čárkám), mi dá určitě za pravdu. Už odbočuji...

  Rozhodně vám dám za pravdu v tom, že dnešní prohlížeče, díky systematičtější práci při vytváření webových standardů, začínají být perfektní. Ať už jde o Explorer, Safari nebo Firefox. Jsou to pozoruhodné aplikace a já jen čekám, kdy se z webových technologií, které budou hlavní prohlížeče perfektně podporovat, stane základ zásadní platformy a konečně bude úplně jedno, zda má člověk, Windows, Linux nebo třeba Solaris. HTML5, 6 a 7 zastane vše potřebné. V tu chvíli já přecházím z Windows na Linux Mint. :-)

 • 14. 5. 2014 9:35

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  jaká je znepřístupnění standardních a často užívaných funkcí, případně jejich přesun do nějakého sub - sub - sub menu změna k lepšímu? Co jsem měl dříve na jedno kliknutí, k tomu se horko těžko proklikávat. Je mi velice líto, tohle prostě nechci.
  Pokud blbové, kteří tohle prosadili, nehodí zpátečku, tak prostě statistika prohlížečů aktivních na webu s Mozillou bude chudší o všechny moje počítače: pracovní, domácí i přenosné.

 • 14. 5. 2014 15:20

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Pergille, na to vám asi nedokážu odpovědět. Pravdou je, že mě zas připadá, že mám všechno hezky na ráně. Nevím. Možná využívám jiné funkce. Vlastně to ovládání ani moc neřeším. Vždy najdu, co potřebuji. Ani mi nepřijde, že by se prvky nějak hodně zanořovaly. Opravdu. Z mého pohledu se ovládání také klidně nemuselo měnit, ale současná změna mi vážně nevadí. Ani po designové, ani po funkční stránce. Spíše se mi libí. A co ještě třeba není úplně dotažené, to kluci z Mozilly určitě doladí. :-)

 • 13. 5. 2014 17:26

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Změna ovládání programu je vždy ošemetná a opravdu nevděčná věc. A to především proto, že tyto změny masa uživatelů nikdy nevítá s nadšením. A to i v případě, že se jedná o změny k lepšímu. Je to zcela normální a přirozené. Lepší GUI lidé ocení až poté, co se s ním naučí rychle pracovat. Neříkám, že Australis je lepší, ikdyž si to sám myslím, nicméně Mozille, která si je jistě vědoma těchto rizik, plynoucích ze zcela běžných a tedy předpokládaných reakcí uživatelů, přesto tato změna za to stála. A to má jistě svůj důvod jiný, než v posilování ega nějakého vývojáře. Na vývoji prohlížeče Mozilla Firefox se podílí mnoho lidí. A tito lidé se rozhodli pro Australis. Já konkrétně toto rozhraní také vítám a považuji za lepší.

 • 14. 5. 2014 15:36

  Robert Němec (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Špatnou správou pro vás je, že dle vašich slov jsou do "role méněcenných blbů" bohužel stavěni uživatelé všech prohlížečů a jiných aplikací. Čas od času dojde totiž ve všech prohlížečích k nějaké té nepopulární změně v ovládání. A klasický český uživatel, místo, aby respektoval přání vývojářů svého oblíbeného programu, jejichž tvrdé práce na produktu, za který nezaplatil, si již dlouho cení (a přání vývojářů a lidí z Mozilly je nejpádnější), místo toho hledá alternativu. Tak se ale bohužel nezbaví té nutnosti naučit se znovu ovládat nový program. Navíc vytváří nová data v jiném prohlížeči, začne využívat nových synchronizačních služeb, čímž způsobuje nekonzistenci svých dat sám sobě atd. Je to skrátka trošičku absurdní. A vyplývá to především ze zbytečné agresivity lidí, kterým se Mozilla (a jiní) snaží něco nabídnout zdarma. Kdyby mě rozhraní opravdu štvalo, dal bych si tu "práci", nainstaloval starý vzhled a byl bych vděčný, že program tyto možnosti vůbec má.

 • 15. 5. 2014 18:31

  Mari (neregistrovaný) ---.adsl.tmcz.cz

  Trochu blbé ovšem je, když prohlížeč něco umí, ale po aktualizaci to umět přestane. Což se z mého pohledu stalo.

  Jen pro můj přehled - jak velký problém je přidat do programu nastavitelné ovládací lišty, které se umí libovolně připnout? Nahoru, na stranu, dolů, tlačítka bez popisu, s popisem... Je toho moc, co chci?

 • 16. 5. 2014 19:14

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.215.broadband17.iol.cz

  Ještě, že jsem se sem kouknul!! Tak tohle je rozhodně nejvýmluvnější komentář ze všech tady! Mimochodem ta sekera je naprosto NEUVĚŘITELNÁ! Díky. :-)

 • 20. 7. 2015 20:30

  Bob (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Buď přecházíš nebo nepřecházíš nic jako pomalu neznám. I když je pravda, že jsem taky přešel, ale zase jsem se vrátil (z jistých důvodů, které nebudu rozebírat). Tak hodně spokojenosti s Chrome nebo co to používaš.

 • 14. 5. 2014 16:04

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Mimochodem IE ve verzi 11 vám mohu sám vřele doporučit. Opravdu se zlepšil. Zvyknete si na nové ovládání a vše ostatní... No a až toto rozhraní Microsoft také jednou předělá (což je poměrně častá věc), budete moct přejít třeba zpět k Firefoxu, nebo zvolíte jiný prohlížeč. Třeba Safari. A až se ho naučíte ovládat a oni to změní, tak třeba potom se opět setkáme u Firefoxu. Nebo zvolíte jiný prohlížeč ... ... ... . Je to stejné. Jen já budu mít daleko méně práce a konzistentní data na úrovni off-line i on-line, protože se vždy jen naučím používat rozhraní k programu, který mám rád a který jinak bude pracovat stejně nebo hodně podobně, jako vždycky. A přinejhorším si tam prdnu to staré rozhraní. Pochybuji, že IE vám někdy podobnou alternativu nabídne, tak vás na to připravuji předem, aby vás to pak nepřekvapilo. Škoda, že jsou lidé tak nevděční.

 • 14. 5. 2014 16:15

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Mimochodem uživatelé, kteří používají Google Chrome, protože se jim do počítače nacpal, budou pravděpodobně nadšeni také z pana McAfee antiviru, který se jim tam také nacpal. Díky bohu, že Mozilla podobné všivárny nedělá. A ti lidé, o kterých mluvíte, budou jistě chudáci, kterým jejich dnešní supervýkonné mašiny už dávno nejedou, protože je brzdí mnoho procesů na pozadí dalších programů, které se jim tam také nacpali a o kterých možná ani netuší, že je tam mají. Hrůza. Jinak takovým lidem doporučuji jediné. Nepoužívat žádný prohlížeč a raději nepoužívat ani počítač. Však bez něj se dá také dost dobře žít. A hodně se jim uleví.

 • 16. 5. 2014 15:29

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Mari, já vás naprosto chápu. Jak už jsem tady někde psal, může se stát, že program po aktualizaci je horší než před ní. U FF to osobně tak necítím, ale je to jen můj subjektivní pocit. Na druhou stranu někdy je opravdu těžké přepracovat v komplexní aplikaci cosi, co se zdá být z pohledu uživatele jednoduché. Samozřejmě záleží hodně na prozřetelnosti programátorů již v počátečních pracích na daném projektu. Programování obecně nebývá zdaleka tak jednoduché, jak si mohou uživatelé představovat. Proto nedokážu odpovědět na otázku, zda je toho, co chcete, opravdu hodně, či nikoliv. Rozhodně je ale důležité tyto věci konzultovat s lidmi, kteří jsou v pozici uživatele a programování třeba příliž nerozumí. Mají totiž na danou věc zcela odlišný úhel pohledu. Je pravdou, že pokud při vývoji tato fáze chybí a na projektu pracují a testují jej jen vývojáři, většinou to nedopadá nejlépe právě z hlediska ovládání. Je to tedy zase mnohoznačná věc.

  Nicméně libovolně dockovatelné lišty by se líbily i mně. V tom s vámi souhlasím. Obecně tento způsob ovládání sám mám rád, takže také doufám, že se tyto vymoženosti, o kterých píšete, do Firefoxu někdy dostanou. Bylo by to fajn. Ale asi mě to nyní trápí méně, než vás. Mimochodem (abych rozptýlil obavy z mého zaujetí jen pro FF) nyní používám Google Chrome ke generování nějakých dat, protože v tom, co počítám, je zase o něco rychlejší, než FF. Prostě v něčem je jeden rychlejší, v něčem pomalejší, je to jako na houpačce. Nicméně věřte mi, že podobné útrapy se změnou ovládání byste čas od času prožila i s kterýmkoliv jiným prohlížečem. A právě kvůli lidem, jako jste vy, je děsně fajn, že FF nabízí možnost vrátit zpět původní rozhraní. Je to od Mozilly vážně sympatické.

 • 16. 5. 2014 16:25

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Pokud vím, možnost podepsat se pod Firefox jako jeden z vývojářů je spíše prestižní záležitost, než že by z toho někdo žil. Samozřejmě existují dobrovolní přispěvatelé, firma do něčeho investuje atd., ale především je to prestiž a záležitost programování v osobních volnech programátorů. Pár stabilně placených lidí Mozilla má, ale vzhledem k mezinárodnímu rozsahu jich mnoho není.

  Jinak co se týká KDE a Gnome, jak píšete, toto jsou pouze API, které umožňují grafické znázornění toho, co se děje v Linuxu. A ty nikdo "nezprasil". Jakým způsobem se na těchto stavebních kamenech grafického aplikačního rámce utvoří GUI Linuxu, to je samozřejmě věc jiná. Takže to, že používáte jiný desktop, neznamená, že byste se oprostil od KDE nebo Gnome. Máte pravděpodobně pouze v rámci některého z těchto API vám lépe vyhovující modifikaci, čímž jste se zbavil nějakého základního rozhraní k danému API nebo jeho předchozího rozšíření. A tak to má být. To, co například nyní vymýšlí Ubuntu, je opravdu hrozné. Mě se třeba líbí jednoduchý Linux Mint.

  Linux, tak jako ostatní opensource projekty, je v jedné obrovské nevýhodě oproti konkurenci. Většinou totiž de facto nevydělává a má to svou logiku. Většinový uživatel Linuxu je totiž ten, který a priori nechce nikdy za nic platit. Proto nebude platit ani za aplikace do něj. Tím se ovšem dostáváme do začarovaného kruhu. Programátor profesionál za svou práci, úsilí a umění dostat úměrně zaplaceno chce a je to logické. Vytvoří-li však perfektní placenou aplikaci pro Linux, nemůže očekávat prodeje. A tak raději tuto aplikaci vytvoří pro platformu Windows, ikdyž z technického hlediska je Linux jádro opravdu mnohem stabilnější, nesrovnatelně bezpečnější a celkově lepší. Z finančních důvodů je to takhle nahlavu. A nejen zde. V Linuxu je nejvíce energie věnováno právě vývoji operačního systému. Ten je perfektní tak, jako jsou většinou opravdu špatné aplikace pro něj. Nemluvě o ignorování Linux desktopu ze strany výrobců HW. Paradoxní je, že Linux je přitom daleko rozšířenější než Windows. Nejdete jej v každém routeru, na většině síťových serverů, Android na něm běží, operační systémy Apple na něm běží, v pomalu každém trochu smart zařízení jede nějaký ten klon Linuxu. Desktopy jsou jen malou skupinou systémů, kde ovšem vládne Windows a není divu. Je totiž variantou za peníze, kde se aplikace většinou prodávají a kupují. Je to jen zvyk a psychologie.

  Udržet v soudržnosti větší Opensource projekt tak, aby se úplně neroztříštil, je také těžká věc. Proto také obdivuji, jak si FF sebevědomě stojí a zaujímá jasnou pozici na poli internetových prohlížečů, přestože Mozilla, pokud vím, žádný větší komerční projekt nemá. Možná tu a tam prodej nějakých licencí. Já mu přeju jen to nejlepší a proto mu zůstávám věrný. Ostatní, nechť vyměňují prohlížeče třeba každý den, ale věřte, že já jim tu práci, kterou si tím přidělávají, opravdu závidět nebudu.

 • 20. 7. 2015 20:41

  Bob (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Takové IE se dlouho nevyvíjel, protože to stačilo a stal se synonymem neohrabaného, pomalého a neinovovaného prohlížeče. Ještě dnes to o něm mnozí tvrdí. Inovace nezastavíš. Já si taky na mnohé ty změny stěžoval a když bych se měl teď vrátit, tak bych to nechtěl. Musel bych si znovu zvykat na něco, co dnes považuji za nešikovné a nepraktické, pokud ne rovnou rovnou za pravěk. Zvykl jsem si a ty změny dnes vnímám úplně jinak. Jak v prohlížečích, tak ve windows nebo jinde. Kdo prosté chce starý GUI tak si stáhne rozšíření, většině to buď nevadilo, nebo si zvykla. Každá velká změna je vždy kontroverzní.

 • 13. 5. 2014 17:38

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Krásně řečeno! :-) Nesmíme to mít společenství mnoha lidí kolem Mozilly za zlé. Přecijen je to jejich program, oni pro něj (a tedy i pro jeho uživatele) dělají nejvíce a tedy i o způsobu ovládání mají právo rozhodnout jen oni. Přesto každý z nás (ať už má k vyvíjení aplikací blíže či dále) může pro podporu Mozilly také něco udělat. Úplné minimum => naučit se novému ovládání. Mimochodem Australis mi opravdu přijde přehlednější.

 • 14. 5. 2014 15:50

  Robert Rajs (neregistrovaný) ---.dekra-automobil.cz

  Alespoň máte možnost vidět, jak je všechno v tom životě pestré. Vás zajímá především uživatelské rozhraní a někoho zase, co prohlížeč opravdu umí. Například dnes jsem testoval jednu WebGL aplikaci, kterou vyvíjím, a kde je opravdu velké množství vykreslovaných objektů (v podstatě částicový systém) v Google Chrome a zrovna v tomto případě je mnohem (opravdu mnohem) pomalejší, než Firefox. A to proto, že se zabývá vykreslováním celé scény, namísto, aby se staral pouze o to, co je skutečně vidět před průzorem, jak to dělá Firefox. Proto také vím, že tomu, kdo bude mít Firefox, konkrétně tato aplikace poběží daleko rychleji. Jiná třeba zase poběží rychleji v IE nebo Chrome, o tom není řeč. Ale uživatelé FF budou v tomto případě ve velké výhodě bez ohledu na to, jaké mají ikonky. A o to právě jde. O tu různorodost. O rozdílnosti v pohledech na věc atd. A já proti tomu rozhodně nic nemám. Jen kdyby lidé neřvali na někoho, kdo se jim snaží zdarma a v nejlepší víře něco nabídnout... Hned by bylo na světě líp.

 • 13. 5. 2014 12:36

  Filip Jirsák

  Podle různých srovnání je na tom tedy co se týče podpory standardů o něco lépe Chrome než Firefox. A co se týče subjektivního pohledu vývojáře, podle mne je na tom Chrome o něco lépe jak z hlediska podpory standardů tak z hlediska chyb v implementaci standardů, a také se mi s ním lépe vyvíjí.

  Ad přísný respekt k pravidlům W3C – viděl jste někdy Bugzillu Gecka? Dříve po každé nahlášené chybě nebo požadavku následoval dotaz od vývojářů „Jak to dělá MSIE?“ Dnes to možná nahradilo Chrome…

  Ad vykreslovací jádro – vykreslovací jádra Applu i Google jsou také opensource, Apple používá WebKit a Google nedávno forknutý WebKit. No a že by Gecko byla nějaká sláva…

 • 13. 5. 2014 0:38

  Petr (neregistrovaný) ---.106.broadband6.iol.cz

  Já pomale přecházel na Chrome a Seamonkey (teď když se z Firefoxu stal takový divný Chrome už ho používám minimálně)

 • 14. 5. 2014 9:29

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  ale uživatel tu není proto, aby se co pár měsíců učil zcela odlišné ovládání. Laskavě si uvědomte, že mezi uživateli FF je nemalá část těch, kteří právě kvůli takovým prasečinám migrovali od IE, případně od celého microsoftího OS. A kteří raději půjdou o prohlížeč dál, než by se otravovali s výtvorem někoho, kdo je staví do pozice méněcenných blbů.

 • 13. 5. 2014 16:59

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  Beru, že vykreslovací jádro, včetně bezpečnostních prvků atd. je nutné mít aktuální, ale opravdu nevidím důvod, proč by se mělo pokaždé měnit GUI, když změna nic nového a pozitivního nepřináší (spíš naopak) a k vykreslování stránek a bezpečnosti má nulový vztah.
  My, uživatelé, máme v podstatě jedinou možnost, jak to ovlivnit, a to je "hlasování nohama", zde, pochopitelně, v přeneseném smyslu, tj. přechod na jiný prohlížeč, k výběru je jich dost. Což se zřejmě stalo, jinak by tak rychle záplatu, vracející Mozille původní vzhled a funkci, nevydali.
  Nehledě k tomu, že alternativnímu prohlížeči odpustíme víc, protože ho budeme chápat jako "plnohodnotný prohlížeč XY" a nikoli jako "zmršenou Mozillu".

 • 14. 5. 2014 0:13

  Mari (neregistrovaný) ---.adsl.tmcz.cz

  Tak nějak vzdáleně chápu, co všechno se skrývá za webovým prohlížečem. Ale jako uživatele mě zajímá PŘEDEVŠÍM uživatelské prostředí.

  Firefox jsem začala používat od verze tuším 1.5. Byla jsem nadšena záložkami a tím, že se nechoval jako IE spyware. Pak přišly černobílé ikonky - nelíbily se mi, ale zvykla jsem si, protože to byla opravdu jen kosmetická změna a Firefox byl stále spolehlivý šikovný prohlížeč. Pak mě naštvala třeba ztráta možnosti zakázat načítání obrázků, ale pořád mě od Firefoxu neodradila.

  No ale Australis?!? Jaképak přizpůsobení ovládání, když nemůžu přetáhnout tlačítka tam, kde je chci mít? Proč možnost OPRAVDOVÉHO přizpůsobení přichází až s addon-em? Navíc na osobním počítači fakt nemám dotykovou obrazovku a dlaždičky mě ***** stejně, jako ta "svěží, přehledná a jednoduchá" nabídka. Jestli teda Mozilla chtěla být primitivní, měla mít koule a zrušit nabídku úplně!

  Přece kvůli "neomezeným možnostem" lidi začli Firefox používat. Někteří taky proto, že jim někdo řekl, že je lepší a bezpečnější, než IE. Když se ovšem takovým běžným uživatelům začal do počítače horem dolem cpát Chrome, začli ho prostě používat a používat ho budou BEZ OHLEDU na to, co Mozilla udělá se vzhledem Firefoxu. Mozilla tímhle krokem sešla ze své alternativní cesty a vplula do mainstreamu, ve kterém se časem utopí, protože nové uživatele nezíská a staré odradí. Zatím používám prodlouženou podporu a doufám, že Mozilla přijde k rozumu a dlaždičkovou verzi upraví do svého dosavadního standardu. Pokud ne, asi přejdu po letech zpátky na IE, nebo na nějaký Mozilla-based projekt.

 • 14. 5. 2014 16:49

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  je těžkotonážní argument. Asi jako: "Vystudoval jsi za dělnické peníze, tak ať tě ani nenapadne emigrovat!"
  Nicméně i ti vývojáři Mozilly z něčeho žijí a jsou (různými mechanismy) zainteresování na počtu lidí, kteří ten prohlížeč používají. Takže "hlasování nohama" jako výsledek nespokojenosti uživatelů k něčemu je, a "oprava", umožňující nastavit původní funkčnost, zřejmě vznikla proto, že takových lidí jako já byl dostatečný (nadkritický) počet.
  Takže ještě jednou: Jsem-li s nějakým GNU-GPL projektem nespokojen (resp s jeho výsledkem), tak ho prostě nepoužívám a nezvyšuji jeho autorům statistiku "spokojených uživatelů".
  Když zprasili krátce po sobě KDE a Gnome, tak jsem emigroval na alternativní desktop a využívání těch prasáren jsem se prostě vyhnul.

 • 13. 5. 2014 17:14

  dino

  Jako nadšenec do logických her bych sice tyto gamesy typu "najdi si své tlačítko/svou funkci" měl mít též rád, je tu ale drobný háček, zároveň mám rád, když si sám vyberu, kdy mám čas a chuť na hraní.

 • 13. 5. 2014 13:36

  Pavel (neregistrovaný) 62.168.56.---

  V tom případě mi ale není jasné, když mají vývojáři Firefoxu plné ruce pazourů s vývojem jádra, proč ztrácí čas a plýtvají prostředky na zbytečnou kosmetickou změnu UI, která vlastní funkčnost nijak neovlivní?