Hlavní navigace

Firefox bude podporovat jen rozšíření, která Mozilla digitálně podepíše

19. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Mozilla
Firefox umožní instalaci jen těch rozšíření, která digitálně podepsala Mozilla. Podpis bude podmíněn ověřením bezpečnosti rozšíření.

Mozilla oznámila, že její webový prohlížeč Firefox bude podporovat pouze ta rozšíření, která sama digitálně podepíše. Svůj záměr hodlá zrealizovat během tohoto roku. Podpis bude podmíněn předáním rozšíření k bezpečnostní kontrole přes portál Mozilla Add-ons. Cílem je zvýšit bezpečnost celého ekosystému rozšíření.

Firefox nechává autorům rozšíření velice široké pole působnosti, ale každá mince má dvě strany. Na jedné je široká uživatelská přizpůsobitelnost prohlížeče. Na druhé potom riziko zneužití možností rozšíření k nekalostem. Mozilla však nechce kvůli bezpečnosti omezovat vývojáře, potažmo uživatele.

Uživatelé přímo změnu nepoznají, ale má zvýšit bezpečnost. Cílem je zamezit instalaci rozšíření, která dělají různé nepravosti. Typickým příkladem je, že bez vědomí uživatele šmírují webovou historii, mění nastavení výchozího vyhledávače nebo přidávají zbytečné nástrojové lišty, což jsou ještě ty méně závažné incidenty.

Vývojáři, kteří svá rozšíření šíří přes portál Mozilla Add-ons, se prý nemusí obávat žádných změn k horšímu. Jejich rozšíření už kontrolou procházejí. Nově však po zdárném absolvování kontroly budou zdarma elektronicky podepsána. Firefox v budoucnu nedovolí instalaci rozšíření, které Mozilla nezkontrolovala a nepodepsala.

Rozšíření nadále půjde šířit mimo portál Mozilla Add-ons. Vývojáři ovšem nově budou muset Mozilla Add-ons poslat rozšíření alespoň k ověření a podpisu, aby si ho mohli instalovat koncoví uživatelé. K ověření a podpisu dojde bezplatně. Mozilla říká, že většina rozšíření je šířena přes její portál, ale nechce to nakazovat.

Konkurenční Google je přísnější, přestože tvůrci rozšíření pro jeho prohlížeč nikdy neměli ani zdaleka takové možnosti. Z Chrome Web Store udělal jediný povolený zdroj rozšíření a navíc vývojářům už nějakou dobu zakazuje kumulovat příliš mnoho funkcí do jednoho rozšíření. Mozilla zatím nic podobného nechystá.

Na plug-iny také dojde

Na závěr je vhodné upřesnit, že se nové opatření bude týkat opravdu pouze rozšíření. Další doplňky půjde stále šířit bez digitálního podpisu. Lehké motivy vzhledutzv. služby technicky nemohou způsobit žádnou závažnou škodu. Podpora plug-inů prochází postupnou přestavbou, což je na delší povídání.

KL22 hlasovani

Stručně lze říci, že se Firefox brzy dočká omezení podpory veškerých plug-inů, které využívají zastaralé Netscape Plug-in API (NPAPI). Dotyčné plug-iny sice bude dále podporovat, ale už bez nynějších výjimek, výchozím nastavení je půjde spouštět vždy až na přání uživatele ke konkrétnímu účelu (click-to-play).

Kde nebudou stačit webové a otevřené technologie, nastoupí Gecko Media Plug-in (GMP), což je nová technologie plug-inů pro multimédia. Firefox ji bude využívat pro volitelné moduly od třetích stran, které bude izolovat sandbox. Mozilla takto hodlá ošetřit podporu např. licenčně zatížených kodeků či DRM z HTML 5.1.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.