Hlavní navigace

Firmy nemusí platit Intergramu absurdní poplatky za autorádio

Patrick Zandl

Na podzim loňského roku rozčeřily autorskoprávní vody nejenom patentové spory Apple se Samsungem, ale také požadavek Intergramu, aby mu firmy začaly platit za hudbu pouštětou z autorádií ve firemních vozech. Intergram se na velké množství společností obrátil prostřednictvím svého zástupce Collective Intelligence a.s. a vyžadoval uzavřít licenční smlouvu s každým provozovatelem, který v rámci provozování své činnosti umožňuje poslech hudby prostřednictvím reprodukčních zařízení zákazníkům či…

Na podzim loňského roku rozčeřily autorskoprávní vody nejenom patentové spory Apple se Samsungem, ale také požadavek Intergramu, aby mu firmy začaly platit za hudbu pouštětou z autorádií ve firemních vozech. Intergram se na velké množství společností obrátil prostřednictvím svého zástupce Collective Intelligence a.s. a vyžadoval uzavřít licenční smlouvu s každým provozovatelem, který v rámci provozování své činnosti umožňuje poslech hudby prostřednictvím reprodukčních zařízení zákazníkům či zaměstnancům.

Marcom

Koncem prosince k celé události vydalo zprávu také ministerstvo kultury, které se s názorem Intergramu neztotožňuje a mimo další právní výklad upozorňuje i na to, že podobná praxe není zavedena ani v jiném členském státě EU. Podobně situaci vidí i Český rozhlas ve svém prohlášení.

Stát se ale samozřejmě může, že firmy, pokud je Intergram zažaluje, soud prohrají a budou muset platit pokutu nařízenou soudem, jelikož stanovisko ministerstva kultury je pouze informativní. V každém případě by ale mělo být dobrým důvodem k odmítnutí žádosti Intergramu o placení dalších poplatků z firemních autorádií. Povinnost platit rozhlasový poplatek z autorádia tím samozřejmě dotčena není.

Našli jste v článku chybu?
2. 1. 2012 15:23
Džexperou (neregistrovaný)

Mnohem lepší by bylo, kdyby postižení zažalovali intergram za vydírání a podvod.

3. 1. 2012 8:22
inu (neregistrovaný)

Také mám, a konkrétní: Diakonie v Táborské v Praze. Přivezli jsme tam kdysi pozůstalost po babičcce, většinou zachovalé a kdysi dost drahé oblečení. Šel tam se mnou pozůstalý dědeček, prožíval to jako druhý pohřeb. A ropucha se tam hned ve dveřích rozeřvala "A to mi to dáváte jen tak?", na nechápavý výraz reagovala "To to nemáte roztříděný a zabalený? No tak to tu někde nechte, oni to odvezou, no ale příště..." Nemusím snad dodávat, že žádné příště nebylo a nebude. Každý podnik a branže získává …