Hlavní navigace

Firmy využívající warez loni v průměru zaplatily odškodné 240 000 Kč

20. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Celých 240 tisíc korun. To je podle kontroverzní protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA) průměrná výše odškodnění, které prý loni tuzemské firmy zaplatily poškozeným výrobcům softwaru, jejíchž programy byly v daných firmách používány v rozporu s licencí resp. zákonem. To je o 20 procent více než v roce 2007, kdy průměrná výše činila 200 tisíc korun. Výjimkou nejsou ani kompenzace dosahující částek mnoha set tisíc korun. Za nárůstem výše odškodného stojí větší objemy…

Celých 240 tisíc korun. To je podle kontroverzní protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA) průměrná výše odškodnění, které prý loni tuzemské firmy zaplatily poškozeným výrobcům softwaru, jejíchž programy byly v daných firmách používány v rozporu s licencí resp. zákonem. To je o 20 procent více než v roce 2007, kdy průměrná výše činila 200 tisíc korun. Výjimkou nejsou ani kompenzace dosahující částek mnoha set tisíc korun. Za nárůstem výše odškodného stojí větší objemy nelegálního softwaru nalezeného při prohlídkách a méně vstřícný postoj dotčených výrobců softwaru, tvrdí Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA pro Českou republiku.

MMF24

Uvedená suma nezahrnuje legalizaci softwaru – vedle finančního vyrovnání se tedy odhalení hříšníci musí připravit prostředky na nákup patřičných licencí. Podle BSA se ve firemním sektoru největší procento nelegálního softwaru (resp. softwaru používaného bez potřebné licence či v rozporu s ní) vyskytuje v malých a středních společnostech do 100 zaměstnanců. Často prý jde o reklamní agentury, kanceláře architektů a projektantů, designérská studia a firmy z výrobního odvětví.

Ne vždy však pro urovnání problému může stačit mimosoudní vyrovnání s poškozenými. Záleží na rozhodnutí státního zástupce. Ten může, ale nemusí s mimosoudním vyrovnáním souhlasit. Je na jeho zvážení, jestli dohodu povolí. Při zvláště hrubém porušení autorského práva nebo v kombinaci s další trestnou činností státní zástupce žádosti nevyhoví, varuje Jan Hlaváč. (Tisková zpráva)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).