Hlavní navigace

Filmový svaz podal oznámení na Janečka, Lamberta a Radu ČT

8. 6. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
8. 6. 2007

Trestní oznámení na generálního ředitele České televize Jiřího Janečka, finančního ředitele ČT Františka Lamberta a Radu ČT podal Filmový a televizní svaz (FITES). Profesní organizace, v jejímž čele stojí herec a moderátor Jan Kraus, tak reagovala na „řešení“ kauzy Lambert, v níž podle ní mohlo dojít k trestnému činu poškozování cizích práv. Informují o tom Lidové noviny.

Bývalý vrchní a programový ředitel ČT Lambert se podle FITES mohl navíc dopustit podvodu, když tři roky působil ve funkci, která vyžaduje podpis čestného prohlášení, že daná osoba nebyla členem komunistických Lidových milicí. Lambert ale v minulosti milicionářem byl a prohlášení úmyslně nepodepsal. Když se tato skutečnost provalila, tvrdil, že o jeho minulosti věděl i generální ředitel ČT Jiří Janeček a nevadila mu.

BRAND

Lambert věděl, že nesplňuje podmínky dané minimálně lustračním zákonem pro výkon své funkce, a přesto proti svému jmenování nic neudělal. Navíc to neoznámil odpovědným osobám a orgánům. Také bral plat za výkon funkce, kterou podle zákona nemohl zastávat, tvrdí FITES v trestním oznámení, které mají LN k dispozici. Na této situaci se podle svazu mohl podílet i Janeček a Rada ČT jako kontrolní orgán veřejnoprávní televize.

Mluvčí ČT Martin Krafl ani předseda televizní rady Jiří Baumruk nechtěli podání trestního oznámení pro LN komentovat. František Lambert nyní vykonává nižší funkci finančního ředitele ČT a televize podala určovací žalobu, která by měla rozhodnout, zda ji může jako bývalý milicionář zastávat.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).