Hlavní navigace

Frag, online půjčovna her českého T-Mobile, končí s půjčováním PC her

Daniel Dočekal

Po dvou letech končí půjčovna her Frag.cz s půjčováním PC her. Službě provozované českým T-Mobile na českém a slovenském Internetu se nikdy nepodařilo se stát masově používanou a k 31. červenci přestala nabízet hraní her na počítači.

Doba čtení: 3 minuty

Užijte si hry v naší online půjčovně PC her jako nikdy předtím!! Důvodem je ukončení působení půjčovny PC her na českém a slovenském trhu. Kdo má ještě balíček, nechť pustí FRAG Player a paří! FRAG jako celek ale zdaleka nekončí! Využít potom můžete našich webových her zdarma nebo také mobilních her! ;-)“ můžete najít na stránce www.frag.cz na Facebooku (zde). Příspěvek je už z počátku července a velkou pozornost nevyvolal. A to i přes to, že Frag má na Facebooku přes 5 000 fanoušků.

Na službě samotné, tedy na www.frag.cz, to na první pohled vypadá, jako kdyby se nic nedělo. Až uvnitř najdete zmínku „Online půjčovna PC her se zavírá k 31.7.2012! Důvodem je ukončení působení půjčovny PC her na českém a slovenském trhu. Využijte, prosíme, našich webových a mobilních her.  Děkujeme za pochopení.“. Frag již nové předplatné neumožňuje a stávající předplatné je nutné vyčerpat – lidé, kteří zaplatili, k tomu budou mít čas do 30. listopadu 2012. Samotné ukončení působí jako poměrně rychlé rozhodnutí.

Provozovatelem Frag.cz je český T-Mobile (viz ostatně i Podmínky užívání), službu spustil v červnu 2010 (vizT-Mobile spouští internetovou půjčovnu her Frag) a v srpnu oznámil 10 000 registrovaných uživatelů (viz též tiskovou zprávu). O dalších deset tisíc registrovaných se mu ale podařilo vyrůst až v lednu 2011 (opět viz tiskovou zprávu, poslední zmínku od T-Mobile o této službě). Před uzavřením měla služba, podle informací z T-Mobile, 47 tisíc registrovaných uživatelů. Součástí online půjčovny her byl i tištěný časopis stejného názvu, v prosinci 2010 vyšlo jeho desáté číslo v nákladu 20 tisíc kusů. 

Pár měsíců po spuštění byl Frag.cz přítomen v NetMonitoru – v červenci 2010 měl 64 615 měsíčních návštěvníků, v srpnu 2010 už jenom 11 938. A od září 2010 už v NetMonitoru nebyl. Nejpůjčovanější hrou se stalo Bejeweled 3 a Plants vs. Zombies. V žebříčku nejhranějších her jste dlouhodobě mohli najít i hry jako Hitman: Blood Money či Tomb Raider Underworld.

T-Mobile k ukončení půjčovny PC her říká: „Důvodů ukončení půjčovny PC her je více, ale hlavním důvodem samozřejmě je, že platforma nebyla tak úspěšná, jak jsme předpokládali. Poněkud jsme podcenili růst obliby her v sociálních sítích či prohlížečích i komunitní stránku projektu. Také se nám nepodařilo do nabídky dostat dostatečné množství „trháků“. Jsou ovšem věci, na které jsme hrdí – jednak se podařilo spustit a provozovat něco úplně nového, jednak některé hry se dočkaly české lokalizace až díky T-Mobile. I časopis Frag si vede velmi dobře.

PR Summit tip Alza

Frag nabízel předplatné za 99 Kč měsíčně (se zvýhodněnými balíčky při platbě za více měsíců), při spuštění služby ale bylo předplatné podstatně vyšší a rozdělené i podle druhu hraných her (zejména PC vs. mobilní) a na jednotných přijatelnějších 99 Kč se Frag dostal až někdy v květnu loňského roku. Dřívější podoba předplatného nabízela za 99 Kč balíček pro začátečníky s omezenou nabídkou her (150 titulů), za 199 Kč bylo v nabídce možné získat 300 titulů a kompletní nabídka přišla na 299 Kč měsíčně (původně zhruba pět set her). Celkem Frag.cz nabídl 1 050 her.

Frag.cz bude po ukončení půjčovny PC her nabízet hry v prohlížeči a mobilní hry. Jak ostatně komentuje T-Mobile, „jsou nejen úspěšnější, ale navíc jednodušší na administraci“. 

Našli jste v článku chybu?