Hlavní navigace

Frag, online půjčovna her českého T-Mobile, končí s půjčováním PC her

1. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Po dvou letech končí půjčovna her Frag.cz s půjčováním PC her. Službě provozované českým T-Mobile na českém a slovenském Internetu se nikdy nepodařilo se stát masově používanou a k 31. červenci přestala nabízet hraní her na počítači.

Užijte si hry v naší online půjčovně PC her jako nikdy předtím!! Důvodem je ukončení působení půjčovny PC her na českém a slovenském trhu. Kdo má ještě balíček, nechť pustí FRAG Player a paří! FRAG jako celek ale zdaleka nekončí! Využít potom můžete našich webových her zdarma nebo také mobilních her! ;-)“ můžete najít na stránce www.frag.cz na Facebooku (zde). Příspěvek je už z počátku července a velkou pozornost nevyvolal. A to i přes to, že Frag má na Facebooku přes 5 000 fanoušků.

Na službě samotné, tedy na www.frag.cz, to na první pohled vypadá, jako kdyby se nic nedělo. Až uvnitř najdete zmínku „Online půjčovna PC her se zavírá k 31.7.2012! Důvodem je ukončení působení půjčovny PC her na českém a slovenském trhu. Využijte, prosíme, našich webových a mobilních her.  Děkujeme za pochopení.“. Frag již nové předplatné neumožňuje a stávající předplatné je nutné vyčerpat – lidé, kteří zaplatili, k tomu budou mít čas do 30. listopadu 2012. Samotné ukončení působí jako poměrně rychlé rozhodnutí.

Provozovatelem Frag.cz je český T-Mobile (viz ostatně i Podmínky užívání), službu spustil v červnu 2010 (vizT-Mobile spouští internetovou půjčovnu her Frag) a v srpnu oznámil 10 000 registrovaných uživatelů (viz též tiskovou zprávu). O dalších deset tisíc registrovaných se mu ale podařilo vyrůst až v lednu 2011 (opět viz tiskovou zprávu, poslední zmínku od T-Mobile o této službě). Před uzavřením měla služba, podle informací z T-Mobile, 47 tisíc registrovaných uživatelů. Součástí online půjčovny her byl i tištěný časopis stejného názvu, v prosinci 2010 vyšlo jeho desáté číslo v nákladu 20 tisíc kusů. 

Pár měsíců po spuštění byl Frag.cz přítomen v NetMonitoru – v červenci 2010 měl 64 615 měsíčních návštěvníků, v srpnu 2010 už jenom 11 938. A od září 2010 už v NetMonitoru nebyl. Nejpůjčovanější hrou se stalo Bejeweled 3 a Plants vs. Zombies. V žebříčku nejhranějších her jste dlouhodobě mohli najít i hry jako Hitman: Blood Money či Tomb Raider Underworld.

T-Mobile k ukončení půjčovny PC her říká: „Důvodů ukončení půjčovny PC her je více, ale hlavním důvodem samozřejmě je, že platforma nebyla tak úspěšná, jak jsme předpokládali. Poněkud jsme podcenili růst obliby her v sociálních sítích či prohlížečích i komunitní stránku projektu. Také se nám nepodařilo do nabídky dostat dostatečné množství „trháků“. Jsou ovšem věci, na které jsme hrdí – jednak se podařilo spustit a provozovat něco úplně nového, jednak některé hry se dočkaly české lokalizace až díky T-Mobile. I časopis Frag si vede velmi dobře.

ebf - tip do článku - debata

Frag nabízel předplatné za 99 Kč měsíčně (se zvýhodněnými balíčky při platbě za více měsíců), při spuštění služby ale bylo předplatné podstatně vyšší a rozdělené i podle druhu hraných her (zejména PC vs. mobilní) a na jednotných přijatelnějších 99 Kč se Frag dostal až někdy v květnu loňského roku. Dřívější podoba předplatného nabízela za 99 Kč balíček pro začátečníky s omezenou nabídkou her (150 titulů), za 199 Kč bylo v nabídce možné získat 300 titulů a kompletní nabídka přišla na 299 Kč měsíčně (původně zhruba pět set her). Celkem Frag.cz nabídl 1 050 her.

Frag.cz bude po ukončení půjčovny PC her nabízet hry v prohlížeči a mobilní hry. Jak ostatně komentuje T-Mobile, „jsou nejen úspěšnější, ale navíc jednodušší na administraci“. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).