Hlavní navigace

Francouzská vládá si brousí zuby na osobní údaje uživatelů, internetové firmy jsou proti

Jiří Macich ml.

Internetové těžké váhy v čele s Googlem a Facebookem spojily síly a společně ve Francii napadají plány tamní vlády, aby provozovatelé internetových služeb museli rok ukládat řadu osobních informací o svých uživatelích a ty pak na vyžádání zpřístupňovat úřadům. Šlo by o plné jméno, poštovní adresu, telefonní číslo a přístupová hesla. Přes dvacet velkých firem internetového průmyslu tento záměr francouzské vlády napadá u nejvyššího soudního orgánu v zemi, kterým je státní rada.

Internetové těžké váhy v čele s Googlem a Facebookem spojily síly a společně ve Francii napadají plány tamní vlády, aby provozovatelé internetových služeb museli rok ukládat řadu osobních informací o svých uživatelích a ty pak na vyžádání zpřístupňovat úřadům. Šlo by o plné jméno, poštovní adresu, telefonní číslo a přístupová hesla. Přes dvacet velkých firem internetového průmyslu tento záměr francouzské vlády napadá u nejvyššího soudního orgánu v zemi, kterým je státní rada.

Cílem je zabránit, aby takový zákon začal platit. Ve hře je totiž nejen více povinností pro provozovatele internetových služeb, ale také další zásah do soukromí internetových uživatelů. Kritikům se nelíbí hlavně vytváření databáze hesel, které lze hodnotit jako velmi rizikové. K datům by přitom neměla přístup jen policie, ale i další složky státu. Odpůrci také poukazují na to, že Francie svůj záměr nekonzultovala s Evropskou komisí a vytváří tak velmi specifické podmínky, které mohou komplikovat činnost hlavně nadnárodním firmám.

Zdroj: BBC News

Našli jste v článku chybu?