Hlavní navigace

František Fuka: prodal jsem bitcoiny, obvinili mě z podvodu

Autor: Isifa
David Slížek

Známý český publicista jde příští týden k soudu. Při prodeji bitcoinů se totiž podle svých slov stal obětí podvodníka, k soudu teď ale jako obviněný míří on sám.

Při prodeji či nákupu na internetu stojí za to být ve střehu. Přesvědčil se o tom i známý publicista a provozovatel webu FFFFilm.name František Fuka, kterého příští týden čeká soudní jednání ohledně podvodu při prodeji bitcoinů. Fuka o případu píše na svém blogu.

Na jaře podle svých slov prodal jistému člověku bitcoiny za 2200 Kč. Kupci poslal číslo účtu, a když na něj doputovaly peníze, odeslal mu bitcoiny

„Ovšem za nějaký měsíc se mi z jiného e-mailu ozval Josef Bobek (jméno je změněno), který tvrdil, že nikdy žádné Bitcoiny kupovat nechtěl a posílal 2200 Kč na účet někomu, kdo nabízel na prodej léky. Léky nedostal a vygooglil si, že ten účet patří mně. A chtěl zpátky 2200 Kč, protože jsem se bezdůvodně obohatil,“ popisuje následující události Fuka.

Podle jeho líčení to vypadá na útok metodou „man-in-the-middle“ – podvodník se před kupcem vydával za Fuku a před Fukou za kupce, inkasoval bitcoiny a spor o náhradu škody nechal na dvou podvedených. Využil toho, že zatímco bankovní převod je snadno vystopovatelný k majiteli účtu, transakce v bitcoinech je anonymní.

Vzhledem k tomu, že Fuka odmítl kupci peníze poslat zpět, bude o případu příští týden jednat obvodní soud pro Prahu 9.

EBA_24.5.

„Jde mi především o to, že stejným způsobem může kdokoliv rozporovat jakýkoliv prodej Bitcoinů, který jsem kdy já (nebo kdokoliv jiný) po internetu provedl. A raději prohraju spor o 2200 Kč (plus honoráře právníků), než později třeba spor o 100 000 Kč,“ píše Fuka.

Obecně se dá říct, že posílat peníze na účet neznámého člověka, který vám dá jeho číslo na internetu, rozhodně není dobrý nápad. A to se netýká jen bitcoinových transakcí, ale jakéhokoli online nakupování.

Našli jste v článku chybu?
14. 10. 2014 11:39
flv (neregistrovaný)

Zajimalo by me, jestli chapete blockchain a dusledky. Nemyslim si to. Co se bitcoinu tyce, lide vidi jen to, ze se jedna o "nejakou menu".

Mnohem vic se ale jedna o techologii, ktera umoznuje v podstate vymazat bankovni monopol, ten vede, mimo jine, napr. na vysoke poplatky za clearingy (napr. mezistatni bank. prevody). Bitcoin technologie take zpristupnuje bankovni sluzby lidem, kteri neziji v zemi s potrebnou bankovni infrastruktuou (Africke zeme napr.).

Je to jako kdyby vsechny banky na sve…

15. 10. 2014 10:55
tdvorak (neregistrovaný)

Předpokládám, že jste nepoznal Cimrmanova Posla z Liptákova ;)