V levé části předního panelu najdeme tlačítka pro přepínání programů a vlevo od nich tlačítko elektronického zapínání/vypínání přístroje (provoz/pohotovostní stav). Vlevo vedle těchto tlačítek je kontrolní LED, kdy zelená barva signalizuje provoz a červená pohotovostní stav. Displej ze zelených LED zobrazuje v pohotovostním stavu čas a v provozním stavu číslo paměťové pozice programu.
Na zadní straně najdete zleva doprava tyto konektory: Napájecí dvoulinku 175–250V~ (50/60Hz) o délce cca 120 cm, RS 232c, CINCH-digital audio out SPDIF, SCART1-VCR, SCART2-TV, vstup-výstup antény.
Technické možnosti
– Paměť pro 1000 televizních a 100 rozhlasových digitálních programů je více než dostatečná.
- Příjem je možný v pásmech VHF (k2–12 / 6,7,8MHz) a UHF (k21–69 / 6,7,8MHz).
- Výstupní analogový videosignál (výstup SCART2-TV) je možné nastavit na kompozitní nebo RGB v normě PAL/NTSC.
- Spotřeba v provozním režimu je maximálně 8W a v pohotovostním stavu jen 1W.
Přijímač dokáže na vstupu zpracovat digitální vysokofrekvenční signál již od –78.5dBm (QAM64), –84.1dBm (QAM16) a –90.3dBm (QPSK).
Zvuk i obraz umí zpracovat v normě MPEG1 a MPEG2 v obrazovém rozlišení až 720×576.
Přenosovou normu DVB-T přijme v těchto režimech:
OFDM modulace … 2K, 8K, FFT, SFN, MFN
Nosné … 2K, 8K
Ochranný interval … 1/4, 1/8, 1/16, 1/32
Pomocí rozhraní RS232c je možné nejen aktualizovat firmware, ale i editovat paměť, obrázky na pozadí a další pomocí Ocean Blue Voyager MHEG-5 a DSMCC v1.06. Zvláštností je netradiční použití konektoru stereojack 3.5mm místo CANNON 9.
Instalace a ovládání
Po prvním zapnutí STB se na obrazovce objeví prvotní průvodce nastavení, který se diváka ve španělštině ptá na nastavení jazyka a automatické hledání programů. Pro češtinu stiskněte v prvním řádku jedenáctkrát doleva a na druhém řádku pětkrát doleva. Čeština je ve španělštině „Checo“.
Pokud potvrdíte „OK“, tak STB začne automaticky prohledávat pásma VHF a pak UHF.
Tento průvodce se nebude zobrazovat, pokud budete mít v paměti naladěn alespoň jeden program.
V menu si můžete nastavit několikanásobný časovač zapnutí/vypnutí pro daný program, napájení předzesilovače v anténě (+5Vdc/100mA), způsob zobrazení a další. Pozor na nastavení napájení předzesilovače v anténě, poněkud zvláštně je v menu i v tištěném návodu tato funkce označena jako „zapnutí tuneru“.
Rodičovský zámek je součástí menu pouze pod uživatelsky nastavitelným číselným PINem, který je defaultně nastaven na 0000.
Pohyb v menu je příjemně rychlý a to i v EPG a teletextu.
Přepínání mezi TV a RADIO levým tlačítkem nad tlačítkem hlasitosti je okamžité.
Pro pohyb v EPG slouží především směrová tlačítka na dálkovém ovladači.
Mimo tuto standardní nabídku jsou v nabídce i tři hry.
Obraz je možno „zmrazit“ tlačítkem pause.
Velice kladně mě překvapil kvalitní český tištěný návod, s jehož kvalitou jsem se setkal jen v ojedinělých případech.
Dálkový ovladač na dvě “mikrotužky” typu AAA, které jsou přibalené v krabici od STB, dobře padne do ruky. A je i po “hmatu” dobře čitelný. Můžete s ním nastavit i hlasitost zvuku.
Zajímavou funkcí je přehled programů, kdy na obrazovce máte devět vybraných programů současně.
Pohled dovnitř
Pro technicky založené čtenáře bych se zmínil o vnitřním uspořádání přijímače. Po odejmutí horního krytu uvidíte na jediné desce plošných spojů zdrojovou, počítačovou a vysokofrekvenční část.
U zdroje naleznete klasickou 2A pojistku ve výměnném pouzdru. V počítačové části je hlavním CPU typ ALi M3101 v kterém je integrován i demodulátor tuneru. Vedle CPU je paměť RAM (4MB) a netradiční sériová flash paměť SPANSION S25FL008A (1MB).
Procesor M3101 je univerzální obvod s integrovaným MPEG A/V dekodérem, 8-bitovým RISC mikrokontrolérem pro řízení přijímačů v normě ISO/IEC 13818 v SMD pouzdru s 128 vývody. Obsahuje paměť PROM, v které je uložen algoritmus kompresní metody MPEG1/2 pro zvuk a obraz včetně systému EPG, VBI, BSMI a OSD. Obrazovým výstupem z obvodu jsou signály RGB, CVBS. Pouze vícekanálový zvuk naleznete v koaxiálním CINCH konektoru v podobě normy S/PDIF. Dále CPU obsahuje demodulátor VF signálu „base band“ na IF z tuneru, USB rozhraní (v tomto přijímači nezapojeno), CI rozhraní (též nezapojeno i když plastový kryt v přední části naznačuje, že některý typ FTE toto obsahuje), rozhraní ISO 7816 pro kartu (nezapojeno), ATA-IDE pro PVR přijímače (v tomto nezapojen) a MMC/SD čtečku paměťových karet (též nazapojeno).

Shrnutí
+ kvalitní obraz i zvuk
+ snadná instalace a ovládání
+ příznivá cena
+ 8MHz pásmo ve VHF
Přijímač byl zakoupen v prodejně Satelitní Technika na Žižkově za 1100,– Kč včetně DPH a recyklačního poplatku.
Web: www.sat-tech.cz
Foto: autor; screenshoty: autor