Hlavní navigace

Gartner: tabletů se letos prodá o 7 milionů méně než desktopů a notebooků

Martin Vyleťal

Růst dodávek tabletů se letos zpomalí, stejně jako pokles dodávek osobních počítačů. Gartner předpovídá, že tabletů se vyrobí o třetinu více než loni.

Podle předpovědi analytické společnosti Gartner výrobci elektroniky letos dodají na trh 276,7 milionů kusů osobních počítačů a notebooků, což představuje meziroční pokles o 6,6 %. Loni se jich přitom v meziročním porovnání objevilo na trhu o 11,5 % méně.

Naopak stejně jako v předcházejících letech se očekává nárůst v dodávkách tabletů. Jenže tempo růstu letos výrazně zpomalí. Vloni bylo na trh dodáno o 57 % tabletů více než v roce 2012. Pokud by se takový růst podařilo udržet i letos, dostaly by se tablety, co do počtu dodaných kusů, před osobní počítače a notebooky. 


Autor: Gartner

Nicméně analytici společnosti Gartner předpovídají tabletům pro letošní rok růst „jen“ 38 %. V absolutních číslech to znamená, že jich na trh bude dodáno necelých 271 milionů kusů, tedy stále méně než osobních počítačů. Výměna pozic se tak odkládá až na příští rok. Pro ten Gartner počítá s 263 miliony osobních počítačů a 349 miliony tabletů. Dodávky mobilních telefonů by měly letos vzrůst o necelých 5 %.

Content


Autor: Gartner

Co se týče operačních systémů a platforem, upevní podle analytiků Gartneru letos své postavení Android. Na trh by měla být dodána více než miliarda zařízení s tímto operačním systémem. Na druhém místě figuruje platforma Windows. Ta by měla být předinstalovaná na 339 tisících milionech mobilů, tabletů či osobních počítačů..

Zdroj: TechCrunch

Našli jste v článku chybu?
28. 3. 2014 7:58
x (neregistrovaný)

Spis tak 5-8let ... bavime se predevsim o kancelarskych strojich. Jinak M$ se taky snazi tlacit pronajem - trebas office 2k13. Vetsina firemnich zakazniku (to jsou ti co plati) ovsem taktez umi pocitat a vedi, ze office rozhodne nevymenuji co 3 roky.

27. 3. 2014 16:21

Přibližně 276 milionů PC = přibližně tolik Win. Naopak Android je na 1.170 milionů mobilů + cca polovina z 271 milionů tabletů. Navíc tyto trendy mluví v neprospěch MS i do budoucna. Takže MS a Nokia mají mnohem hlubší spojení a sice budoucí společný úpadek. Navíc způsob vydělávání se zásadně liší. Prodaný PC s Win znamená pro MS jednorázový výdělek, ale taky na cca 3 roky nic dalšího nevydělají. U smartphone majitelé stále po troškách nakupují aplikace, hudbu, hry, atd.