Hlavní navigace

Gary Kovacs (AVG): Až nastane čas Internetu věcí, vše bude komplikovanější

1. 8. 2014
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Gary Kovacs Autor: AVG
„Jestli jsou nyní životy se smartphony, tablety a počítači komplikované, představte si, jak složité věci budou, až se Internet věcí stane realitou,“ říká šéf AVG Gary Kovacs.

Výrobce antivirového softwaru AVG Technologies se připravuje na dobu, kdy budou běžně připojené k internetové síti domácí elektronické spotřebiče jako například lednice, pračky a televize.

„Cílem je být na předním místě v tomto procesu transformace, která přinese novou definici odvětví,“ říká v rozhovoru pro Lupa.cz šéf brněnské firmy Gary Kovacs, který do jejího čela nastoupil přesně před rokem.

AVG se chce prosadit i v oblasti mobilních zařízení, která je současnou velkou výzvou pro výrobce antivirového softwaru. „Samozřejmě ale budeme pokračovat v podpoře uživatelů, kteří se připojují skrz PC a laptopy, to je pro nás velký trh,“ dodává Kovacs.

Deník Wall Street Journal před několika měsíci vydal rozhovor s managerem firmy Symantec, který uvedl, že antivirový software dokáže zachytit jen 45 procent útoků malware. Uživatelé tedy jsou dost zranitelní. Je to pravda, nebo máte jiné statistiky?

Otázka dnes nestojí, jestli je potřeba bezpečnostní software na koncovém zařízení, tedy buď na počítači nebo mobilu. Počítačové hrozby se během let rozvinuly, je to výsledek změn v bezpečnostních technologiích.

To je důvod, proč stále slyšíme o nových typech hrozeb a o tom, jak hackeři hledají nové metody… A stejně jako u jakýchkoliv jiných kriminálních činů se v tomto ohledu nedá brzy očekávat změna.

Bezpečnostní software pro zařízení, která dennodenně využíváme pro přístup k našim datům, profesním a dalším kontaktům, a různé cloudové služby, zůstává stále velmi nezbytný.

Někteří lidé stále věří, že podstata antivirového programu celá spočívá v přiřazení charekteristických rysů k již známým variantám virů a malwarů. Ačkoliv je to bod, kde antiviry před 30 lety začaly, moderní bezpečnostní software jako AVG AntiVirusFREE jde dále.

Abyste ochránili počítače a mobilní zařízení před dnešními hrozbami, musí být koncová zařízení chráněna kombinací bezpečnostních technologií – podpisy, heuristickými řešeními, přístupy založenými na modelech chování, kontrolou síťových a aplikačních vrstev a podobně. Celá bezpečnost se zkrátka skládá z řady vrstev a znalost virů je pouze jednou z mnoha dostupných možností.

Jaký podíl ze všech útoků malwaru ale běžný antivirový software odhalí?

Podle uznávaného nezávislého laboratorního hodnocení založeném v Německu AV-Test je míra ochrany na 94 procentech. My jsme ještě nad tímto průměrem.

Boj s vývojáři malwaru je ale nekonečný. Nikdy nejste o krok napřed…

Boj s kyberkriminalitou se dnes může srovnávat s letitým tradičním prosazováním práva mezi “policajty a zloději”. Zatímco policie hledala nové způsoby, jak kriminálníky chytit, a k tomuto účelu se vybavila i novými technologiemi, “zloději” vždy vymysleli nový postup, jak jít na banku, klenotnictví nebo trezory.

S “kybergangy” je to v ohledu ochrany a trestání kyberkriminality téměř stejné. Hodní sledují zlé a také jejich chování, aby jim zabránili v provádění ilegální nebo škodlivé činnosti.

Jenže dnes je zde kromě výzev, které naskýtá kyberkriminalita, spousta uživatelů, kteří se denně snaží udržet krok se světem, kde se technologie mění každým měsícem. Tím se situace neustále vyvíjí.

V AVG věříme, že kombinace správné technologie, aktualizace systému a neustálého vzdělávání aktuálních podvodů a taktik může uživatelům zajistit náskok. Neustálá snaha zajistí, že lidem budou poskytnuty dostatečné vědomosti, aby zůstali chráněni a v bezpečí.

GARY KOVACS

  • vystudoval University of Calgary
  • už v roce 1990 nastoupil do přední světové technologické společnosti IBM
  • v roce 1999 se stal zakládajícím prezidentem softwarové společnosti Zi Corporation, která se zaměřuje na predikci textu, a v roce 2009 ji kupuje firma Nuance
  • v roce 2003 nastoupil do firmy Macromedia, kterou později koupil Adobe Systems
  • Kovacs se po akvizici přesunul do pozice viceprezidenta Adobe
  • v roce 2009 se stal viceprezidentem společnosti Sybase, kterou později kupuje SAP
  • v říjnu 2010 byl jmenován ředitelem Mozilla Corporation, která je známá svým prohlížečem Firefox
  • od 30. července 2013 vede AVG Technologies

Existují vůbec statistiky, kolik škodlivých virů už bylo do této doby odhaleno? Nebo kolik nových virů se v současnosti denně objeví?

AV-Test zveřejňuje některá nezávislá data, která v posledních dvaceti letech odhalila dramatický nárůst malwaru. Tento nárůst dobře demonstrují samotná čísla. V roce 1984 přidal AV-Test do své knihovny 12 vzorků virů. Když to porovnáte s 83 miliony vzorků v roce 2013, uvědomíte si, jak se programátoři činí. A i když porovnáme roky 2012 a 2013, je zde patrný stále více než dvojnásobný růst. Letos se v knihovně denně objevuje 228 000 nových vzorků.

Které viry jsou v současnosti nejvíce „v kurzu“?

Podle naší laboratoře v Brně jde za prvé o takzvaný “ransomware”, který uživateli zabrání přístupu do jeho počítače, dokud nezaplatí výkupné. Potom je to “spambot”, tedy program pro rozesílání nevyžádané pošty z počítače uživatele, který o tom netuší.

A za třetí jde o takzvaný „keylogger“, což je software, který získá vaše přístupové údaje potřebné například při přihlašování do internetového bankovnictví.

Velmi často se také objevuje „cryptolocker“. Jde o trojana, jež je variantou ransomware, který nejenže zablokuje váš počítač a požaduje peníze, ale zároveň zašifruje vaše dokumenty a fotografie. A protože si lidé cení svých fotografií a většinu z nich nezálohují, jsou ochotní zaplatit si za jejich opětovné zpřístupnění.

Není to tak dávno, co po celém světě způsobila rozruch chyba Heartbleed. Řešili jste také tento problém?

Ano, zabývali jsme se tím. V reakci na celou věc jsme do našeho produktu AVG Web TuneUp integrovali Heartbleed scanner. Ten počítačové uživatele upozorňuje, zdali jsou stránky, které navštěvují, stále zranitelné.

Jak závažná byla tato chyba z vašeho pohledu?

Chyba Heartbleed postihla některé stránky, které využívaly šifrovací knihovny OpenSSL, útočníci se tak mohli dostat k citlivým údajům uživatele. Heartbleed například zasáhl kanadský daňový úřad, který přiznal, že byla zcizena data 900 poplatníků důchodového pojištění.

Podle služby Netcraft využívá OpenSSL ve světě 17,5 % serverů, takže Heartbleed měl potenciál stát se celkem vážným problémem. Nicméně jsem si jistý, že jakákoli uznávaná společnost, která používá servery se SSL, už provedla kompletní audit, takže hrozba klesla.

Jak bychom se podle vás měli nejlépe vyvarovat takovým hrozbám, pokud to vůbec jde?

Když se objevila chyba Heartbleed, důrazně jsme doporučovali uživatelům změnu hesla na zasažených webových stránkách a na jakýchkoli webově přístupných službách, které využívali, jako je například internetové bankovnictví. Ale existuje mnoho jednoduchých kroků, které spotřebitelé mohou učinit, aby si zajistili, že budou i v budoucnu chráněni proti podobným hrozbám.

A těmi jsou?

Pomohou komplexnější hesla. Čím delší a různorodější, tím lépe. Proto uživatelům doporučujeme mít opravdu přístupové heslo namísto nějakého slova. Může jít o spojení z oblíbeného filmu nebo písně, ale základním pravidlem je, že by heslo mělo obsahovat velké písmeno, číslici a zvláštní znak.

Zkuste mít odlišná přístupová hesla pro každou stránku, na které máte účet. Tím se vyvarujete tomu, že vám bezpečnostní prolomení na jedné stránce nezpronevěří identitu na všech stránkách, ke kterým přistupujete.

Mnoho z nás také nechá bezpečnostní software vypršet tím, že ho neaktualizuje nebo neobnoví předplatné. Pobízíme lidi, aby tuto věc neodkládali na další den. Aktualizace znamená, že máte aktivovaný nejnovější obranný mechanismus, který vás chrání před většinou kyberkriminality.

Dvakrát si rozmyslete, jestli se zaregistrujete k jakékoliv webové službě, která po vás požaduje vytvoření účtu. Zeptejte se sami sebe – “potřebuji to a budu to často využívat?”. Pokud máte pochyby, neregistrujte se a omezte počet webů, které mají vše údaje.

Antivirové společnosti se dnes snaží ukrojit si co největší koláč v segmentu mobilních zařízení. Vy nejste výjimkou.

Mobilní zařízení jsou pro nás samozřejmě také růstovou oblastí s tím, jak počet smartphonů a tabletů po celém světě narůstá exponenciální řadou. AVG je online bezpečnostní společností a funguje proto, aby pomohla ochránit uživatele na všech jejich online zařízeních, tedy i těch mobilních. Samozřejmě ale budeme pokračovat v podpoře uživatelů, kteří se připojují skrz PC a laptopy, to je pro nás velký trh.

AVG už nějakou dobu vyjednává s výrobci smartphonů a tabletů. Cílem je dohodnout se s nimi, aby v každém jejich zařízení byl předinstalovaný váš software. S kým takto vyjednáváte a v jaké fázi vyjednávání jsou?

V této oblasti v současnosti prohlubujeme vztahy s několika strategickými partnery. V minulém roce jsme oznámili exkluzivní partnerství se Samsungem ve Velké Británii, kde si zákazníci Samsungu mohli zdarma stáhnout AVG Antivirus PRO pro Android.

Zároveň jsme podepsali dohodu s Qualcommem, která umožní nabízet uživatelům jeho SnapDragonu AVG AntiVirus pro smartphony a tablety běžících na Androidu, což je  řešení s přidanou hodnotou.

Mezi další oznámené spolupráce patří ta s Doro AB, která bude předinstalovavát do svého nového smartphonu službu AVG Antivirus PRO v3.3. pro Android nebo spolupracujeme i s Alcatel Onetouch.

Výhody pro vás z těchto partnerství jsou jasné, ale co výhody pro výrobce mobilních zařízení?

S tím, jak hrozby pro mobilní zařízení exponenciálně rostou, jsou tato partnerství pro výrobce cestou, jak nabídnout jejich zákazníkům službu s přidanou hodnotou a uklidnit je, že jsou chráněni na kterémkoliv přístroji a odkudkoliv ho používají.

Výrobcům to také umožňuje ve stále více konkurenčním prostředí odlišit jejich nabídky, obzvláště když si zákazníci dnes význam bezpečnosti tolik uvědomují.

Budou v blízké budoucnosti antivirový software potřebovat i běžné domácí spotřebiče jako lednička nebo pračka? A připravujete se i na tento segment?

Ano. Výzkumná společnost Gartner odhaduje, že v současnosti je v každé domácnosti v průměru 10 zařízení připojených do sítě a toto číslo neustále roste. Naším cílem je být na předním místě v tomto procesu transformace, který přinese novou definici odvětví.

Jestli jsou nyní životy se smartphony, tablety a osobními počítači komplikované, představte si, jak složité věci budou, až se „Internet věcí“ stane realitou a zařízení jako auta, chladničky, fotoaparáty, televize a vše další budou standardně připojena k síti.

Abychom na tuto složitost odpověděli, představili jsme AVG Zen, který zjednodušší komplikovaný digitální život, pomůže uživatelům usnadnit správu soukromí, bezpečnosti a chování spjaté se všemi připojenými zařízeními.

AVG Zen umožňuje uživatelům monitorovat a kontrolovat zařízení, které využívá systémy Android a Windows a je vytvořen k tomu poskytnout jednoduchý integrovaný přístup pro zajištění online životů lidí při využívání takovýchto zařízeních.

Dalším příkladem naší aktivity v této oblasti je práce s francouzskou automobilkou Renault. Loni jsme oznámili přidání zvláštní bezpečnostní vrstvy do její přelomové nové navigační a multimediální platformy – Renault R-link. Naše architektura webového skenování ochrání všechny aplikace z obchodu Renault R-Link před jakýmkoliv známým malwarem.

Jak se s celkovým technologickým vývojem může do budoucna změnit role antivirových společností?

V poslední době se objevilo hodně zpráv, které uváděly, že “antivir je mrtvý”. Ale hodně odborníků, prodejců, analytiků, a těch nejdůležitějšch – zákazníků – souhlasí s názorem, který máme v AVG. A ten je, že antivirový software tu zřejmě zůstane.

Jsme online bezpečnostní společností s nejvíce staženými antivirovými aplikacemi v Google Play Store. Před více než deseti lety AVG Technologies zavedla do segment PC takzvaný “freemium” model, který do tohoto času platili jen prodejci nabízející produkty zákazníkům.

cif 24 - early cena - média

Na konci března jsme měli 187 milionů aktivních uživatelů a i nadále nemá smysl debatovat o potřebě antivirového softwaru na koncových zařízeních.

Neustále zkoumáme a učíme se nové typy hrozeb s tím, jak hackeři nalézají nové způsoby, jak zneužívat technologie. A to se podle předpokladů jen tak nezmění. Z tohoto důvodu zůstávají důležité inovace a my budeme poračovat ve vývoji našich technologií.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je redaktorem tabletového týdeníku Dotyk Byznys. V minulosti působil v agentuře Reuters, v Hospodářských novinách nebo Českém rozhlase. Zastával i post mluvčího skupiny Nova. Najdete ho na Twitteru a na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).