Hlavní navigace

Geekové porážejí „hrochy“ a ovládli svět. S umělou inteligencí jejich role naroste

Jan Sedlák

Michael Dell a autor knihy Druhý věk strojů Andrew McAfee si v Las Vegas notovali v tom, jaké změny s daty a AI přicházejí.

Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Na pódiu před asi 14 tisíci lidmi v hotelu The Venetian v Las Vegas se během videa pomocí divadelního triku objeví herec Jeffrey Wright. Ten je v současné době známý díky působení v seriálu Westworld, kde se řeší otázky spojené s roboty schopnými vnímat a s tím, jak k nim přistupují lidé. Wrighta na tradiční konferenci Dell Technologies World pozvala společnost Dell, se kterou se herec v realitě věnuje některým činnostem spojeným s novými technologiemi.

Podobných hostů si Dell do Vegas pozval více. Vystoupil zde například Walter Isaascon, který napsal obsáhlý životopis Steva Jobse a knihu Inovátoři. Ta mapuje historii vývoje kolem počítačů, svými pointami má ale přesah také do budoucnosti. A dorazil také Andrew McAfee, vědec z MIT a spoluautor knihy Druhý věk strojů, která se stala jednou z nejvlivnějších technologicko-ekonomických publikací posledních několika let.

Dell tím symbolizoval mimo jiné to, že i on se pustil do probíhajících diskusí o tom, jak bude vypadat budoucnost, kde mají stále větší roli hrát prvky spojené s umělou inteligencí, robotizací a připojením „všeho“.

Data jako nejdůležitější aktivum

„V posledním období pozorujeme rychlý nárůst prodejů našich serverů. Když jsme si analyzovali, co za tím stojí, společným jmenovatelem bylo využívání zpracování dat a umělé inteligence,“ popisuje Michael Dell. „Když cestuji po světě za zákazníky, všude se dělá na věcech, které mají čipy, konektivitu a generují data. Technologie jsou nyní hlavní agendou velké části lídrů.“

Michael Dell
Autor: Jan Sedlák

Michael Dell

Dell je toho názoru, že data budou představovat nejdůležitější aktivum, na kterém budou firmy a organizace „sedět“. „Data pomáhají dělat lepší služby a produkty. To přináší více zákazníků, kteří generují více dat… a kruh se opakuje,“ navazuje Dell.

„Když máte algoritmy, ale nemáte data, vaše AI bude k ničemu. Čím více dát máte, tím lépe. Pokud nevyužíváte vaše data s AI, neuronovými sítěmi, strojovým učením, pravděpodobně už něco děláte špatně,“ doplňuje.

Pro Andrewa McAfeeho nástup strojů a velkého množství dat představuje novou éru, která mění to, jak fungují společnosti a organizace. Podle něj už není možné se při řízení spoléhat na principy, které fungovaly v průmyslové éře. Pokoušet se aplikovat tyto metody na současnost podle něj znamená to samé jako zkoušet řídit byznys metodami z doby páry v době, kdy se začíná zavádět elektřina.

Hroch versus geek

Změnu lze popsat na slově HiPPO, v překladu hroch. Zkratka znamená „highest paid person's opinion“, tedy „názor nejlépe placeného člověka (v kanceláři)“. To odkazuje na fakt, že se ve firmách často o věcech rozhoduje tak, že nejvýše postavení lidé mají úsudek a názor, který se aplikuje na výsledné kroky.

Andrew McAfee, MIT
Autor: Jan Sedlák

Andrew McAfee, MIT

„Největším nepřítelem HiPPO je dnes geek,“ uvádí McAfee. „Geek sleduje důkazy, sleduje data. Dělá přesný opak toho, co dělá HiPPO,“ navazuje. „Nežijeme v éře malých dat, ale v éře obrovského množství informací a nástrojů, které z nich dokáží získat hodnotu a na základě toho dělat velice dobrá rozhodnutí.“

Jedním z příkladů, který McAfee prezentuje jako úspěch toho, co stroje při práci s daty umí, je vítězství AlphaGo nad nejlepším hráčem světa v komplexní hře Go. „Stroje ukazují, že mají excelentní úsudek,“ míní výzkumník z MIT.

McAfee dále odkazuje na 136 už realizovaných studií, které porovnávají rozhodování „expertů“ (HiPPO) a algoritmů. Pouze v šesti procentech vychází, že HiPPO byli jednoznačně lepší. Ve 48 procentech lze mluvit o shodě a ve 46 procentech o tom, že stroje byly jednoznačně lepší. „Musíme z HiPPO udělat ve firmách ohrožený druh,“ dodává McAfee, který další podobné myšlenky rozvádí v nové knize Machine, Platform, Crowd.

AI jako oheň

Také Michael Dell věří, že geekové ovládli svět a že umělá inteligence má hrát zásadní roli. Nemluví ale o obecné (general) AI, jako spíš o prvcích AI zaměřených na řešení specifických úloh (narrow AI). Oblast přirovnává i k tomu, kdy se postupně začal prosazovat internet, jehož dopady na začátku byly těžko představitelné a dnes má tato „komodita“ vliv na většinu věcí.

Geek versus HiPPO
Autor: Jan Sedlák

Geek versus HiPPO

Katastrofických vizí, které šíří například Elon Musk, se Michael Dell nebojí. „To, že je AI špatná a podobně… to je nesmysl. Každá technologie může sloužit k dobrým i špatným věcem, stejně jako třeba oheň. Kolektivní rolí společnosti je špatné úmysly minimalizovat,“ míní Dell.

Jeden z nejbohatších lidí planety se pozitivně staví také například k 5G sítím, o kterých stále mnozí pochybují v tom smyslu, zda je lze vůbec reálně využívat. Dell 5G označuje za technologii, která umožní vyvíjet nové věci, jako jsou propojená auta, a generovat více dat. Díky tomu ve výsledku údajně kapacita 5G „nakonec vůbec nemusí stačit“.

Například jen města s milionem a více obyvatel mají s postupnou digitalizací a senzory denně generovat 200 PB a více nových dat. Generování a zpracování těchto informací se nebude moci dít pouze v cloudu, protože to mimo jiné nebude finančně únosné. Dell tedy předpokládá mnohem větší distribuci celé infrastruktury a růst důležitosti edge computing prvků.

Dostáváme se tak zpět k decentralizovanému systému. Vývoj kolem počítačů nejdříve pracoval s centralizovaným modelem a sálovými počítači, následně se stal více distribuovaným v podobě client-server, poté měl opět tendence k centralizaci v rámci cloudů a nyní s IoT, senzory a tak dále se výpočetní síla opět více rozprostírá.

Jeffrey Wright s headsetem pro Mixed Reality na Dell Technologies World 2018
Autor: Jan Sedlák

Jeffrey Wright s headsetem pro Mixed Reality na Dell Technologies World 2018

To, jakou roli budou hrát 5G sítě, každopádně ještě bude zajímavé sledovat. Michael Dell se například zmiňuje o tom, že v některých zemích operuje takové množství mobilních operátorů, že nemají kapitálové kapacity na to výstavbu 5G financovat.

Těžké se připravit

Dell směrem k budoucnosti spouští iniciativu nazvanou Dell Technologies Institute, která chce otázky dalšího vývoje lidstva a technologií pomáhat řešit. Podobné snahy lze v poslední době vidět také ze strany dalších technologických společností typu Microsoft a podobně. Jejich součástí je vzdělávání, šíření povědomí nebo navrhování legislativních pravidel. Jde o to porozumět tomu, jaké dopady všechny novinky budou mít.

Vedle toho firma připravila studii Realizing 2030, kde společně s partnery ukazuje některá čísla. Píše se zde například to, že 48 procent firem neví, jak bude v následujících pěti letech vypadat oblast, ve které působí. Asi 82 procent organizací pak věří, že do pěti let bude jejich působení „poháněno“ softwarem.

Téměř 60 procent firem jen s velikými obtížemi dokáže držet tempo se změnami, které nastávají. Přes 40 procent netuší, zda budou schopné v následující dekádě nadále konkurovat. Přes 90 procent organizací bojuje s bariérami, které jim brání ve větší digitalizaci. Jen 27 procent firem má digitalizaci integrovanou do svých procesů a práce.

MIF20 tip obecny

Samotný Dell uvádí, že práce s daty, strojové učení a AI už přímo promlouvají do činnosti společnosti. „Ve firmě máme stovky projektů, které se zabývají AI,“ říká Michael Dell. Firma například vydala nové verze serverů PowerEdge, které kombinují tradiční CPU s GPU v poměru 1:1 a také umí využívat FPGA čipy. Do firem kolem AI pak Dell investuje skrze Dell Technologies Capital.

Cestu autora na konferenci Dell Technologies World 2018 organizovala společnost Dell.