Hlavní navigace

Generální advokát soudu EU: odkazy nejsou porušením autorského práva

11. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Vleklá bitva o to, zda odkaz na „nelegální“ obsah je sám o sobě porušením práva, má další výsledek. Bohužel prozatím ne závazný a konečný.

Odkaz na web, který zveřejnil fotografie bez svolení autora, není porušením autorského zákona, říká stanovisko generálního advokáta Soudního dvora EU (SDEU). 

Týká se případu z Nizozemí, kde tamní blog GeenStijl odkázal na australský web s fotografiemi nizozemské celebrity. Fotografie původně pořídil časopis Playboy, ale australský web neměl souhlas k jejich použití.

"Hypertextový odkaz na jinou internetovou stránku, na které jsou díla chráněná autorským právem volně dostupná veřejnosti, který ulehčuje nebo činí snadnějším přístup uživatelů internetu k dotčeným dílům, nepředstavuje ‚sdělování veřejnosti‘…, stojí ve stanovisku.

Podle stanoviska ale záleží i na tom, zda odkazy nebyly nezbytné pro zpřístupnění fotografií. Jinými slovy, pokud někde na internetu leží něco „nelegálního“ a vy nejste tím, kdo to tam dal, ani tím, kdo zajistí to, že je dotyčný materiál viditelný, můžete na něco takového odkazovat a neporušujete tím právo.

BRAND

Ve stanovisku generálního advokáta SDEU se uvádí, že jakkoliv právo v EU jasně říká, že jakýkoliv způsob komunikace (šíření) chráněného díla musí probíhat s vědomím autora, u hyperlinků by to bylo na škodu internetu jako takovému. To je logické, protože pokud by tomu tak nebylo, jakákoliv snaha na něco odkázat by vyžadovala, abyste si předem ověřili, zda vůbec odkazovat smíte.

Než začnete jásat, tak je potřeba upozornit, že nejde o závazné soudní rozhodnutí, ale pouze o stanovisko generálního advokáta k jednomu konkrétnímu případu – tedy o jakýsi poradní hlas, kterým se soud posléze může, ale nemusí řídit.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).