Hlavní navigace

GigaBlue HD X3: satelitní linuxový přijímač s možností rozšíření o další volitelný tuner T/S

23. 12. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Nejnovější linuxový model střední třídy GigaBlue HD X3 německého výrobce je menší než jeho předchůdci. Je to odlehčená a levnější verze modelu GigaBlue HD Quad Plus napájená z externího síťového zdroje.

O chod přijímače se stará ověřený linuxový operační systém Enigma2. Základ chipsetu tvoří Broadcom MIPS procesor BMC 7362 s Dual Thread funkcí s frekvencí jádra 750 MHz a výkonem 2000 DMIPS. Flash pro instalaci pluginů je 256 MB a operační paměť DDR 512 MB. Je o něco pomalejší než jeho větší předchůdce. Pravděpodobně z tohoto důvodu nedisponuje podporou pro PIP (obraz v obraze). Rozměry tohoto modelu přijímače jsou 220 × 180 × 45 mm.

Přední panel

Přední panel nedisponuje žádným displejem. Vlevo je pouze vypínač do StandBy, uprostřed je několika diodami podsvícený svislý pruh, který změnou barev signalizuje stavy přijímače. Vpravo pod firemním logem je IR čidlo dálkového ovládání.

Boční panel

Pro dekódování programů jsou na boku přijímače dva S/C sloty čteček karet a jeden CI slot pro modul.

Zadní panel

Zadní panel má odleva jednu volnou pozici pro volitelný tuner (pozice B), dále jeden napevno zabudovaný tuner (pozice A) DVB-S2. Následují porty 1× HDMI, 1× E-SATA, 1× LAN (RJ-45 / 100 Mb/s), 2 x USB 2.0, optický výstup S/PDIF a kolébkový vypínač externího napáječe, případně jiného zdroje.

Vnitřní konstrukce GigaBlue HD X3

Síťový napáječ

Napáječ má tyto parametry: AC 100–240 V / 50–60 Hz / 0,6 A. DC 12 V / 3 A.

Dálkové ovládání

Černé dálkové ovládání s lesklým povrchem na straně tlačítek a hrubším povrchem na těle je o něco málo delší, než je zvykem: 220 × 50 × 15/30 mm (D x Š x V). Jak je patrné z obrázku, je dálkové ovládání v prostoru baterií (2× AAA) zesíleno. Ve středu dálkového ovládání je devět nejdůležitějších tlačítek situovaných do kruhu. Všechna gumová tlačítka jsou dobře popsána (celkem 53) nebo odlišena barvou. Rychlost přepínání volných kanálů je od vteřiny, u kódovaných do dvou vteřin.

Instalace

Jako obvykle jsem nejprve do přijímače nahrál poslední image od OpenMIPS.
Aktuální seznam kanálů byl natažen přes FastScan. Do image jsem doinstaloval Softcam Feed a Softcam Panel, aby bylo možné instalovat emulátory a provádět jejich správu.
Dále jsem instaloval emulátor CCcam 2.3.0 pro funkčnost karet ICE atd.

Zobrazení nastavení satelitní pozice

Jako vždy na tomto místě upozorňuji, že nové karty M7 není možné použít v S/C slotech. Je to stejné jako u všech uni čteček. Karty M7 musíme vložit do CA modulu Irdeto a ten do CI slotu.

Dále jsem instaloval poslední verzi pluginu CZ/SK archivy a CSFD. Pro podporu HbbTV jsem instaloval plugin OpenOpera.

Hybridní tuner DVB-T2/C

Přijímač je dodáván s pevně nainstalovaným tunerem DVB-S/S2. Jako volitelné příslušenství je možno zakoupit další PnP DVB-S2 tuner nebo hybridní DVB-T2/C tuner. Jejich instalace je jednoduchá. Po odkrytování přijímače a odstranění záslepky ji nahradíme příslušnou novou krytkou tuneru, tuner zasuneme do sběrnice na základní desce a zakrytujeme přijímač. Nové tunery se po znovuzapnutí přijímače do sítě identifikují a instalují samy.

Krytky tunerů, které najdete v příslušenství, použijete k instalaci volitelného tuneru. Jejich adresnou nabídku najdete na konci článku.

Při objednání přijímače si může zákazník předem nadefinovat softwarové i hardwarové rozšíření a prodejce bezplatně provede veškerá nastavení.

Multimédia

Disponuje výkonným Playerem pro přehrávání mohutné škály video- a audiosouborů (FLV, MKV HD, MKV, DIVX HD, DIVX, MP3, JPG a dalších), díky novému kernelu s podporou nejširší nabídky formátů a kodeků zvládá i MPEG-2, MPEG-4, WMA9, WMV9, AC3, MPEG-4 (AAC-HE) nebo MPEG-1. Přijímač nahrává pořady ve formátu TS. Obsahuje video, audiokanály a data (teletext, titulky). Nahrávky lze bez problému přehrávat v PC nebo na libovolném jiném linuxovém přijímači ve vaší síti.

Přetáčení záznamů na disku vpřed i vzad je možné rychlostmi 2×, 4×, 8×, 16×, 32×, 64× a 128×. Zpomalení přehrávání přijímač podporuje v rychlostech 1/2×, 1/4× a 1/8×. Tyto hodnoty lze upravit v expertním menu. V záznamu je možné si vytvářet záložky a pohybovat se mezi nimi.

Přijímačem GigaBlue HD Ultra X3 můžete nahrávat více programů najednou. Pro nahrávky lze použít externí HDD nebo flashdisk připojený do USB nebo eSATA. Můžeme také připojit i síťový NAS (je podporováno nahrávání a přehrávání ze síťového disku přes internetovou síť přes protokoly SAMBA/DLNA). Také můžete využít funkci TimeShift (nahrávání s časovým posunem) – pozastavit právě vysílaný program a znovu spustit od místa pozastavení apod. Do přijímače GigaBlue HD X3 není možné zabudovat interní HDD. Při nahrávání přeblikávají diody v liště na předním panelu z modré barvy do červené.

Ideální je externí disk formátovat do EXT, ale umí nahrávat i na FAT32 a NTFS. Stačí neprovádět přeformátování přijímačem.

Informační lišta je zaplněna množstvím informací, které vás mohou zajímat

HbbTV

HbbTV České televize

Přijímač můžete připojit k internetové síti pomocí Ethernetu 10/100 Mb/s a LAN kabelu nebo k Wi-Fi síti pomocí Wi-Fi USB adaptéru, ovládat jej přes internetovou síť prostřednictvím webového rozhraní přijímače nebo streamovat televizní vysílání do PC/tabletu/smartphonu nebo na přijímač GigaBlue IP BOX.
Je zde podpora pro televizi IPTV a internetová rádia, PVR funkce, internetový hybridní multimediální prohlížeč a televize HbbTV, WWW prohlížeč, ovládání TV přes HDMI kabel HDMI CEC, Mapy Google, web počasí, YouTube, DLNA, SAMBA, FTP, rozšířený grafický programový průvodce Multi EPG, časování nahrávek, zobrazení informací o programu nebo nahrávky z internetových portálů (CSFD, IMDb), nahrávání několika stanic současně, možnost nahrávat nezakódovaně, takže nahrávku je možné přehrát a editovat v PC, TimeShift, ovládání přijímače přes PC, tablet a další (Web Interface). K dispozici je nepřeberné množství funkcí dostupných přes aplikace instalované přímo přes menu přijímače ze serveru.

YouTube: https://youtu.be/C1Zs52bEEf8

https://www.youtube.com/wat­ch?v=C1Zs52bEEf8

https://www.facebook.com/HDgi­gablue/videos/496370693858424/

https://www.facebook.com/HDgi­gablue/videos/488662037962623/

GigaBlue fórum: http://www.gigablue-support.org/gigablueforum/gigablue-forum.html?s=c5ab63e4026f3ef­c534ae01feb2045d5ac5fae5f

http://www.gigablue-support.org/gigablueforum/board216-gigablue-x3/

GigaBlue Player: https://play.google.com/sto­re/apps/details?id=de.giga­blue.gbplayer&hl=de

Co dodat

Jedná se o plnohodnotný linuxový přijímač s mírně pomalejší odezvou při přepínání kanálů a pohybu v Menu. Pokud stisknete na dálkovém ovládání další tlačítko před uplynutím času menším jak 1 s, objeví se na obrazovce nápis Nepodporováno! DVB-S/T/C nepracuje ještě s nejnovějším kodekem HEVC, takže terestrické zkušební vysílání v DVB-T2/HEVC ještě nezpracuje. Uni čtečky dekódují signál s kartami Irdeto i Irdeto ICE. Kartu M7 je třeba použít společně s modulem. Cena přijímače koresponduje s jeho výkonem.

K přijímači si můžete objednat tyto doplňky:

• Amiko USB Wi-Fi adaptér: cena 299 Kč včetně DPH

• DVB-S2 tuner pro GigaBlue: cena: 1190 Kč včetně DPH

• DVB-T2/C tuner pro GigaBlue: cena: 1390 Kč včetně DPH 

Konfigurace linuxového přijímač ZDARMA po domluvě s prodejcem

• zařízení před odesláním nastavíme dle Vašich požadavků nebo naší „vzorovou“ konfigurací
• nastavení zahrnuje poslední image firmwaru, seznam kanálů, picony, nastavení čtečky karet atd.
• podpora zahrnuje i možnost zálohy nastavení nebo vzdálené konfigurace

V článku byly použity některé oficiální obrázky produktu. Ostatní grafiku vytvořil autor.

Přijímač k testu zapůjčila firma IPON, s.r.o. se sídlem v Rokycanech.

Email: info@tvdigitalne.cz

Web přijímače: http://www.tvdigitalne.cz/gigablue-hd-x3.html

Cena : 4690 Kč včetně DPH

ebf - tip do článku - debata

V Německu se cena pohybuje okolo 160 eur.

Balení obsahuje:

• Přijímač GigaBlue X3
• Dálkové ovládání
• Síťový napáječ
• 2× montážní krytky tunerů
• Podrobný německý manuál (97 stran)

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).