Hlavní navigace

Glasswire: užitečný nástroj pomůže odhalit, kdo vám nejvíc užírá data

Daniel Dočekal

Označovat Glasswire za klasický firewall možná není úplně správné, ale rozhodně je to netradiční a užitečný software.

Glasswire – www.glasswire.com – je poněkud netradiční pomůcka, která umí vizualizovat, co ve vašem počítači přenáší data. Ven, dovnitř, jak hodně, navíc v reálném čase. Říkat této zdarma dostupné pomůcce firewall je možná trochu přehnané, byť i tuto funkci obsahuje – zda se ale vyrovná klasickým plně vybaveným a profesionálním firewall programům, není úplně jasné. Ale možná také ne zcela podstatné. 

Nainstalovat si Glasswire můžete snadno, navíc je zadarmo. Pak už stačí nechat program běžet a dívat se. Zjistíte například, že Tweetdeck žere neuvěřitelné množství dat a že ačkoliv u Acronis TrueImage žádné cloudové funkce nepoužíváte, přenáší každý den megabajty mezi jejich serverem a vaším počítačem. Což může být dobrý důvod k reakci – třeba k omezení Tweetdecku na notebooku, když cestujete, protože vám sežere FUP, ani nevíte jak. Nebo k prozkoumání, co že to vlastně TrueImage dělá.

Nečekejte, že by Glasswire fungoval třeba tak, že by v okamžiku aktivace nějaké komunikace chtěl po uživateli zákaz či schválení – pouze řekne, kdy některý proces začal poprvé komunikovat, abyste se mohli podívat, jste-li dostatečně zvědaví. Dozvíte se, kde je, s kterými servery komunikuje i kolik dat přenáší. Můžete ho také zablokovat, což je možná podstatně lepší přístup, než okamžitý dotaz (na který většina lidí stejně odpoví „povolit“).

Glasswire je vizuálně atraktivní – na pohybující se grafy s oblými hranami se prostě dobře dívá a také se podle nich lépe rozhoduje, jestli je něco normální či abnormální. Informace si Glasswire prozatím pamatuje za jeden měsíc, což by mohlo stačit – do budoucna tvůrci plánují rozšíření. A pokud se je rozhodnete oslovit na Twitteru s nějakým problémem či dotazem, reagují jako správný startup takřka okamžitě.

Některé skutečně bezpečnostní funkce by Glasswire měl obsahovat – třeba to, že když se náhle váš počítač připojí do nějaké části světa, kde jste nikdy nebyli, tak na to zareaguje. Dozvíte se také o změně parametrů síťových připojení – ať už je to získání jiné IP adresy, nebo třeba změna DNS serverů.

Marcom

Prakticky všechna zobrazení jsou navíc dostatečně „klikací“, takže se snadno dostanete k detailům – o konkrétních aplikacích, protokolech, adresách na Internetu.

Glasswire umožňuje i vzdálený monitoring, můžete jej tedy mít nainstalovaný třeba někde na serveru či vzdáleném počítači (samozřejmě se zde stále bavíme o Windows, podporu dalších operačních systémů nehledejte). A může být cenou pomůckou pro odhalení toho, co vám třeba (a zejména) na notebooku s mobilním Internetem spolehlivě užírá FUP. 

Našli jste v článku chybu?
28. 9. 2014 10:29
krakonoš (neregistrovaný)

Odkdy jsou nějaké likes na FB něčím, na co je třeba brát zřetel? FB komunita pro mne osobně rozhodně nepředstavuje něco, podle čeho bych se měl řídit; jde o zblblé zmanipulované stádo leckdy chorobných exhibicionistů.

2. 10. 2014 19:20

Jejich podmínky co se týká soukromí jsou docela legrační, v podstatě říkají - nepředáváme žádná data kromě dat o kterých si myslíme, že bychom je měli předat. Nemonitorujeme váš provoz, pokud neděláte něco nelegálního, pak ho monitorujem abychom to mohli hlásit. Dobří klauni. Vypadá to dobře, ale je to nadstavba windows firewalu a neumí to nic navíc proti třeba Comodu, které kvůli tomu vypínat nebudu, ale má to hezké gui a lehčí obsluhu, to jo.