Hlavní navigace

Glasswire: užitečný nástroj pomůže odhalit, kdo vám nejvíc užírá data

26. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Označovat Glasswire za klasický firewall možná není úplně správné, ale rozhodně je to netradiční a užitečný software.

Glasswire – www.glasswire.com – je poněkud netradiční pomůcka, která umí vizualizovat, co ve vašem počítači přenáší data. Ven, dovnitř, jak hodně, navíc v reálném čase. Říkat této zdarma dostupné pomůcce firewall je možná trochu přehnané, byť i tuto funkci obsahuje – zda se ale vyrovná klasickým plně vybaveným a profesionálním firewall programům, není úplně jasné. Ale možná také ne zcela podstatné. 

Nainstalovat si Glasswire můžete snadno, navíc je zadarmo. Pak už stačí nechat program běžet a dívat se. Zjistíte například, že Tweetdeck žere neuvěřitelné množství dat a že ačkoliv u Acronis TrueImage žádné cloudové funkce nepoužíváte, přenáší každý den megabajty mezi jejich serverem a vaším počítačem. Což může být dobrý důvod k reakci – třeba k omezení Tweetdecku na notebooku, když cestujete, protože vám sežere FUP, ani nevíte jak. Nebo k prozkoumání, co že to vlastně TrueImage dělá.

Nečekejte, že by Glasswire fungoval třeba tak, že by v okamžiku aktivace nějaké komunikace chtěl po uživateli zákaz či schválení – pouze řekne, kdy některý proces začal poprvé komunikovat, abyste se mohli podívat, jste-li dostatečně zvědaví. Dozvíte se, kde je, s kterými servery komunikuje i kolik dat přenáší. Můžete ho také zablokovat, což je možná podstatně lepší přístup, než okamžitý dotaz (na který většina lidí stejně odpoví „povolit“).

Glasswire je vizuálně atraktivní – na pohybující se grafy s oblými hranami se prostě dobře dívá a také se podle nich lépe rozhoduje, jestli je něco normální či abnormální. Informace si Glasswire prozatím pamatuje za jeden měsíc, což by mohlo stačit – do budoucna tvůrci plánují rozšíření. A pokud se je rozhodnete oslovit na Twitteru s nějakým problémem či dotazem, reagují jako správný startup takřka okamžitě.

Některé skutečně bezpečnostní funkce by Glasswire měl obsahovat – třeba to, že když se náhle váš počítač připojí do nějaké části světa, kde jste nikdy nebyli, tak na to zareaguje. Dozvíte se také o změně parametrů síťových připojení – ať už je to získání jiné IP adresy, nebo třeba změna DNS serverů.

BRAND

Prakticky všechna zobrazení jsou navíc dostatečně „klikací“, takže se snadno dostanete k detailům – o konkrétních aplikacích, protokolech, adresách na Internetu.

Glasswire umožňuje i vzdálený monitoring, můžete jej tedy mít nainstalovaný třeba někde na serveru či vzdáleném počítači (samozřejmě se zde stále bavíme o Windows, podporu dalších operačních systémů nehledejte). A může být cenou pomůckou pro odhalení toho, co vám třeba (a zejména) na notebooku s mobilním Internetem spolehlivě užírá FUP. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).