Hlavní navigace

Globální kryptoměna od Facebooku, Windows 10 May 2019 Update a děravé routery TP-Linku

26. 5. 2019
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Crossfit končí s Facebookem, malware v reklamě, děravý Instagram, 2,19 miliardy fake účtů na Facebooku smazáno. Co ještě přinesl právě končící #tyden.

Zaměstnanci Snapchatu šmírovali uživatele, měli na to i nástroj, SnapLion. Vlastně to není nic překvapivého a rozhodně nečekejte, že by jiné sociální sítě něco takového ve výzbroji neměly. Ostatně Facebook loni „vyhodil“ zaměstnance, kteří dělali totéž. Viz Snapchat Employees Abused Data Access to Spy on Users.

Crossfit hlasitě opustil Facebook a Instagram. Vadí mu hodně věcí, které by ale měly vadit prakticky všem, kdo na Facebooku (a Instagramu) řeší marketing. Viz CROSSFIT, INC. SUSPENDS USE OF FACEBOOK AND ASSOCIATED PROPERTIES (tisková zpráva) a CrossFit storms off Facebook and Instagram, citing long list of grievances.

Facebook spouští globální kryptoměnu. Na The Next Web k tomu dodávají, že v roce 2020 jsme všichni odsouzeni k záhubě. Nová kryptoměna se bude jmenovat GlobalCoin a Facebook ji chce spustit v několika desítkách zemí v prvním čtvrtletí roku 2020. Zajímavé je, že Facebooku pomáhají bratři Winklevossovi, kteří se s Facebookem řadu lety soudili. Facebook má každopádně velké plány – GlobalCoin má být skutečně měna a lidé mají mít možnost převodů z/na klasické měny, ale také levně posílat „peníze“ do zahraničí nebo platit v online obchodech. Viz ještě Facebook plans to launch ‚GlobalCoin‘ currency in 2020.

Chcete z Facebooku dostat svá osobní data? Podle GDPR byste na to měli mít nárok, ale jak ukazuje Getting my personal data out of Facebook, můžete na to rovnou zapomenout. Vlastně to nepřekvapuje.

TELEgraficky

Děravé routery LinkSys ■ Yandex Webmaster ■ Avon je na prodej ■ Apple konečně opraví klávesnice ■ PlaydateTerminator: Dark FateTerminusGoogle Tag Custom Templates ■ Shopify koupilo Handshake ■ 40 let Vetřelce ■ 3500 her v Microsoft xCloud 

WEBDESIGN, INTERNET

Ivanka Trump dostala od Internet Association cenu Internet Freedom Award. Jak se v titulku Ivanka Trump was just given the Internet Freedom Award. LOL na Mashable píše, je to skutečně LOL.

Přestaňte, prosím, používat Medium.com, píše se v Can we all please stop using Medium now? Vlastně neříká nic jiného, než co jsem před pár měsíci psal v Než se rozhodnete blogovat na Medium.com. Snaha Medium.com o vybudování obchodního modelu a získání příjmů se totiž projevuje dost zvláštním způsobem. Nikdy nevíte, kdy se vám do cesty postaví paywall. Ale zato víte, že za drtivou většinu věcí nemá smysl platit. Každopádně Paul Anthony velmi správně říká, že svou vlastní platformu musíte vlastnit.

SOFTWARE

Microsoft uvolnil Windows 10 May 2019 Update. Nezbývá než doufat, že se neobjeví nějaké katastrofické vedlejší efekty jako v říjnové aktualizaci. Viz Microsoft’s next major Windows 10 update is now available.

CD Projekt má novou (2.0) verzi GOG Galaxy, prozatím v betapodobě. Původní Good Old Games je snahou vytvořit distribuční platformu (obchod), která bude schopná konkurovat Valve a jejich Steamu. Viz CD Projekt launches GOG Galaxy 2.0 beta a www.gogalaxy.com/en/.

Deutsche Bank objevila chybu v softwaru pro detekci praní peněz, která v něm byla pravděpodobně velmi dlouho. Odhalení přišlo brzy poté, co se objevil skandál s transakcemi spojenými s Donaldem Trumpem a jeho zetěm Jaredem Kushnerem. Je to velmi praktická připomínka toho, že se stále v zásadním množství věcí spoléháme na software, o kterém vůbec nevíme, jestli správně funguje. Viz Deutsche Bank Says Software to Detect Money Laundering Had a Bug.

Jak napravit Chrome, který ukazuje místo webových adres v adresním řádku vyhledávané výrazy? Bohužel v tuto chvíli buď zrušením našeptávače jako takového, nebo změnou poskytovatele vyhledávání. Viz Fix Chrome prioritizing search words over visited sites in address bar.

HARDWARE

Huawei nemůže v nových zařízeních používat microSD karty. Dalším dopadem zákazu obchodování v USA je ztráta přístupu do SD Association, tedy asociace starající se o SD a microSD paměťová média. Viz Huawei can’t officially use microSD cards in its phones going forward.

Tisíce routerů od TP-Linku jsou zranitelné a na dálku lze zařízení ovládnout. TP-Link už má opravu, ale trvalo více než rok, než se mu ji podařilo vytvořit. Součástí problému je i využití výchozího hesla (admin/pass). Viz Thousands of vulnerable TP-Link routers at risk of remote hijack, kde je řeč i o tom, že výrobci routerů už neřeší bezpečnosti chyby „ukončených“ modelů. V Česku je mimochodem přes 1000 napadnutelných zařízení.

MARKETING A KOMUNIKACE

Inzerenti se bojí, že nová možnost „smazání historie“ na Facebooku je připraví o cílení na zákazníky. „Smazání historie“ je dlouho slibovaná funkčnost Facebooku, která by uživatelům měla umožnit promazat staré záznamy o nich. Viz ADVERTISERS FEAR LOSING CONSUMERS WHO SNAP AWAY THEIR FACEBOOK HISTORY. Otázkou je, zda tohle nakonec pro Facebook nebude dobrým „důvodem“, proč konečně uvést na pravou míru, jak hodně chybuje v cílení na uživatele právě na základě záplavy dávno neplatných historických dat (o špatném odhadu zájmů uživatelů raději ani nemluvit). Tak jako tak to navíc ukazuje, že inzerenti nepochopili, že Facebook není závislý na cookies. Ani Facebook Pixel se nikam neztratí.

Potřebujete loajální čtenáře? Zaměřte se na konverzi příchodů z vyhledávačů na přímé příchody. Prostě potřebujete co nejvíce těch, co buď přímo píší vaši adresu, nebo vás mají v Oblíbených v prohlížeči. Asi moc nepřekvapí, že příchody z vyhledávačů jsou nejméně loajální a vracející se. Viz Want Reader Loyalty? Aim to Convert Search Referrals to Direct Traffic.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Salesforce museli odstavit systémy, chybně napsané skripty udělovaly kompletní práva k datům všem uživatelům. Viz Incident 3815, Faulty database script brings Salesforce to its knees a Salesforce enables modify all in all user profiles.

Malvertising je v jednom ze sta zobrazení reklamy. Jde o jeden z dost zásadních důvodů, proč blokování reklamy můžete přidat mezi bezpečné chování na internetu. Viz Malvertising Found In 1 In Every 100 Ad Impressions.

Miliony údajů o influencerech na Instagramu byly volně dostupné v nezabezpečené databázi. Navíc se tam dostaly sběrem těch volně dostupných z webu a zároveň zneužíváním API. Viz Millions of Instagram influencers had their private contact data scraped and exposed, kde uvádějí, že v době objevu do databáze stále byly přidávány údaje. Za databází i sběrem dat je Chtrbox, který na dotazy nereaguje, ale databází odstranil.

Google od roku 2005 dodnes ukládal některá hesla pro G-Suite uživatele v plaintextu. Kolik jich bylo, se ale nedozvíme, musí stačit, že prý „málo“. Viz Google says some G Suite user passwords were stored in plaintext since 2005.

First American Financial nechali na webu volně přístupné stovky milionů citlivých dokumentů. Upozorňuje na to Brian Krebs ve First American Financial Corp. Leaked Hundreds of Millions of Title Insurance Records a je to klasický příběh. Dokumenty byly volně dostupné a stačilo jenom znát jejich URL a ze znalosti jedné URL se dalo dostat k dalším dokumentům. Volně dostupných bylo zhruba 885 milionů souborů za posledních zhruba 16 let.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Zachrání nás „indie“ sociální sítě? Může být něco jako Mastodon či Micro.Blog? A je skutečně zásadní problém to, kdo „vlastní“, co dáváme na sociální sítě? Užitečné čtení v Can “Indie” Social Media Save Us?

Britská královna hledá manažera pro sociální sítě. Digital Communications Officer si za 37,5 hodiny týdně vydělá až 30 000 liber ročně. A nutno dodat, že požadavky jsou poměrně vysoké a zahrnují i zkušenosti s fotografováním a tvorbou videa. Připomeňme, že v březnu letošního roku se královna objevila i na Instagramu (@theroyalfamily). Zajímavé jsou i Social Media Community Guidelines.

ByteDance (TikTok) mají novou chatovací aplikací. Flipchat (Feiliao) se točí okolo komunit – má fóra, skupiny a něco jako klasický newsfeed. V Google Play ani App Store ji v použitelné podobě nehledejte, prozatím existuje pouze v originální jazykové podobě a jen pro Čínu.

Facebook v Q1 2019 smazal 2,19 miliardy fake účtů. O docela dost víc, než má denních aktivních uživatelů (1,56 miliardy), a nepatrně méně, než má MAU (2,38 miliardy). Z těch má podle Facebooku být asi 5 % fake účtů. Odstraněny byly 4 miliony nenávistných příspěvků, což při pohledu na předchozí čísla znamená, že maže dost málo. Za tři čtvrtletí ale také 21 milionů případů dětské nahoty a sexuálního zneužívání, 900 tisíc prodejů drog, 670 tisíc prodejů zbraní. Viz An Update on How We Are Doing At Enforcing Our Community Standards a There’s So Much More Garbage On Facebook Than You Even Realize And It’s Impossible To Keep Up.

Po Facebooku koluje upravené video zobrazující Nancy Pelosi jako opilou. Má miliony zhlédnutí, aniž by Facebook jakkoliv zareagoval. Firma se vymlouvá na to, že video bylo předáno organizacím řešícím pro Facebook kontrolu fake news, ale že ty video ještě neviděly. Stejné video na YouTube už bylo odstraněno. Facebook navíc prohlašuje, že nemá pravidlo, které by určovalo, že to, co lidé na Facebooku zveřejňují, musí být pravdivé, takže pokud se dozví, že video je závadné, tak ho nesmaže, ale jenom mu omezí dosah. Viz Doctored videos shared to make Pelosi sound drunk viewed millions of times on social media.

MOBILNÍ APLIKACE

Snapchat posloužil jako nástroj pro tvorbu obsahu pro Instagram a Twitteru. Důvodem  byl nový filtr „vyměňující pohlaví“ (tedy za předpokladu, že se vám ho ve Snapchatu podaří najít, stále platí absolutní uživatelská nepřívětivost). Bohužel to ale stále vypadá, že o Snapchat se krátkodobě zvýší zájem při uvedení nového filtru, ale to je všechno. Viz Snapchat has become a content creation tool for Instagram and Twitter users.

IGTV má pouze 4,2 milionu instalací. Ani miliarda uživatelů na Instagramu nepomohla. Není divu, záplava recyklovaných videí, žádné originály, nic živého a nového. Instagram se přitom stále pokouší IGTV protlačit, nově (znovu)zavedením do Explorer a zrušením členění do kategorií – prorazit se pokoušejí algoritmickým newsfeedem (stejně jako to má TikTok). Končí i vertikální rolování a podivné přehrávání pouze v horní polovině displeje. Jenže dokud IGTV budou ignorovat všichni, kdo tvoří obsah, tak nemá šanci. Obzvlášť dokud si neujasní, pro koho vlastně je. Viz Instagram’s IGTV copies TikTok’s AI, Snapchat’s design.

V další snaze zachránit umírající aplikaci IGTV umožní klasická (horizontální) videa. Od začátku přitom bylo zřejmé, že nelze očekávat, že by se tvůrci obsahu masově pustili do tvorby dlouhého a zásadního obsahu pro vertikální videa. V praxi to znamená, že všichni, kdo už mají hotová videa (a plné kanály na YouTube), je budou moci tlačit do IGTV. Otázka je, proč to vlastně dělat, když tam nejsou diváci. Viz Instagram’s IGTV adds support for horizontal videos — but still no ads.

Tor Browser pro Android je v plné oficiální podobě na Google Play. Dost užitečná pomůcka, kterou byste si rozhodně měli do telefonu/tabletu přidat.

STARTUPY A EKONOMIKA

Huawei od Googlu už nezíská aktualizace pro Android a nové verze telefonů ztratí přístup do Google Play a k dalším aplikacím. To vše jako důsledek zákazu obchodování s Huawei v USA. Přístup k Androidu bude Huawei mít pouze v rámci open source licence. Končí i podpora od Googlu a vzájemná spolupráce. Viz Exclusive: Google suspends some business with Huawei after Trump blacklist – source.

Dodávky pro Huawei ukončují i Intel, Qualcomm či Broadcom. Další firmy budou stejně muset následovat, zákaz obchodování bez svolení americké vlády platí pro všechny dodavatele v USA. Reuters má pěkný přehled v Huawei's American suppliers (v době psaní tam chyběl Alphabet/Google). Intel a Qualcomm byli přitom aktuálně jediní dva dodavatelé 5G čipů pro mobilní telefony. Viz Several chip companies, including Qualcomm and Intel, have reportedly stopped supplying Huawei after blacklist a Top U.S. Tech Companies Begin to Cut Off Vital Huawei Supplies, kde jsou jmenovány ještě další firmy.

Google odstřižením Huawei od Androidu může přijít až o 425 milionů dolarů ročně. Vydělat na tom může nejvíce prý Samsung. Viz A Wall Street firm figured out how much money Google will sacrifice by cutting off Huawei a Samsung could emerge as the big winner from Huawei's miserable week.

INFOGRAFIKY

SEO, nebo PPC? Co funguje lépe? Do čeho dávat více peněz a práce? Užitečná infografika z SEO vs PPC: Which One Works Better? [Infographic].

40 let hudebního průmyslu ve Visualizing 40 Years of Music Industry Sales je hodně zajímavý pohled na vývoj od gramodesek až po dnešní streaming. Díky časové ose s objemy prodejů zjistíte, že streaming je prozatím jenom malá epizoda. 

8 Beautiful Web Design Trends to Take You Away je ve skutečnosti infografika týkající se trendů při tvorbě webů zaměřených na cestování. Stojí za prostudování. 

CIF - osobnosti

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).