Hlavní navigace

Gmail kvůli odposlechům šifruje přenos e-mailů mezi vlastními servery

Jiří Macich ml.

Nově jsou e-maily putující v rámci služby Gmail chráněny šifrováním. Zabezpečení přenosu e-mailů mezi vlastními servery slíbil Google krátce po vypuknutí kauzy Snowden.

Google se pochlubil, že jeho e-mailová služba Gmail v roce 2013 dosáhla dostupnosti 99,978 %. Zároveň oznámil, že dokončil již dříve avizovaný šifrovaný přenos e-mailů mezi jeho vlastními servery. 

V rámci celé služby tak jsou e-maily vždy přenášeny výhradně šifrovanou cestou. Přenos mezi servery byl totiž poslední nechráněnou trasou e-mailů v rámci služby.

Volitelný přístup přes HTTPS k webovému rozhraní služby je možný již od jejího spuštění. Od roku 2010 je automaticky přístup přes HTTPS upřednostňován. Chráněn je i přístup k poště prostřednictvím e-mailových klientů. Gmail totiž již od zpřístupnění protokolů POP3 a IMAP umožňuje přístup k poště ze serveru pouze se šifrováním.

Content 2017 - tip Footshop

Google chce zřejmě nasazením šifrování i na trasu mezi vlastními servery zlepšit svou pověst po kauze Snowden a posílit důvěru uživatelů v Gmail. 

Otázkou je, jestli se mu to po všech divokých spekulacích kolem největší kauzy loňského roku podaří. Edward Snowden například tvrdí, že NSA dokáže překonat různá šifrování vč. SSL.

Našli jste v článku chybu?
27. 3. 2014 13:20

Jako myslet si naivne, ze nekdo data poskytuje a nekdo ne... je to k smichu.

Bud poskytovateli kteremu platim nebo konzumuji jeho reklamu verim, ze dela vsechno podle sveho nejlepsiho svedomi a nebo neverim a delam a platim si za svoji vlastni techniku, kterou si i sam osobne spravuji.

Ja google verim natolik, ze jej pouzivam na soukromou korespondenci, protoze to ze si automatizovane, pravdepodobne nejak za ucelem statistiky indexuje zpravy a vyuziva informace ziskane k tomu aby lepe zacilil …