Hlavní navigace

Golden Interstar S770 CR Xpeed: set-top-box s Conaxem a USB

5. 5. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Autor: 118483
Nová řada přijímačů Golden Interstar, kam patří i model S770 CR Xpeed, přináší několik inovací. Konkrétně se zde dočkáte funkce time shift, PIP (obraz v obraze) nebo USB portu pro připojení „flashky" na přehrávání MP3 a JPG souborů. 770 je inovovanou 7700. Má tedy také integrovaný Conax, ale liší se např. dálkovým ovladačem, který má upravené umístění některých tlačítek. Přijímač má integrovanou 256 MB paměť.

Přední panel přijímače se nijak neliší na první pohled od ostatních přijímačů Golden Interstar z řady 7×x, 7×xx, 8×x a 8×xx. Na levé horní straně je značka přijímače, v dolní části pak popis, že zvládá DiSEqC 1.2 a 1.3 (USALS). Má šest tisíc předvoleb a funkce Multipicture (až šestnáct obrazů v jednom) a Zoom. Levé části dominuje velký čtyřmístný displej pro zobrazení čísla předvolby. Pod víkem se skrývá integrovaná čtečka karet Conax a dvojice tlačítek pro pohyb vyvolání menu a potvrzení volby. Novinkou u řady Xpeed je USB port, který slouží např. pro aktualizaci firmwaru. Možné je ale také přehrávání skladeb ve formátu MP3. Tato informace je uvedena také na předním panelu.

Zadní panel obsahuje v této cenové kategorii slušnou výbavu konektorů. Standardem je již jak vstup pro připojení antény, tak i výstup pro další přijímač, rozhraní RS-232, 2 scarty pro propojení s televizorem a rekordérem a audio cinche (L plus R), navíc je tu pak i komponentní video výstup (YPbPr) a digitální audio výstup přes černý cinch. Zapomenout nesmíme ani na optický SPDIF a RF modulátor.

Golden Interstar S770 Xpeed přední

Instalace

Při prvním spuštění se vám po chvíli na displeji objeví nápis InIt a na obrazovce svého televizoru pak vidíte postup instalace. Na začátku stačí zvolit její jazyk, kterým bude čeština. Kromě ní umí komunikovat asi dvaceti dalšími. Před samotným puštěním doporučuji do instalace v Nastavení systému zvolit úpravu Rodičovského zámku nebo po vás bude přijímač před každý vstupem do položky menu požadovat čtyřmístný kód. Po potvrzení volby Instalace se před vámi objeví seznam družic. Ty jsou řazené nahodile a řekl bych i ve spěchu. První dvě místa sice obsahují atraktivní pozice Hotbird a Astra 19.2, ale další řazení (Astra 3A, Nilesat, Badr, Sirius atd.) naznačuje, že tady žádný pořádek vládnout nebude. Pokud vám seznam nevyhovuje a chcete si ho uzpůsobit podle svých představ, není problém. Pozice můžete mazat, přidávat a přejmenovat. Je škoda, že zde chybí možnost je přesunovat. Přijímač podporuje DiSEqC 1.0, 1.2 a 1.3 (USALS).

V pravé části tabulky jsou pak k dispozici: frekvence transpondéru, Typ LNB, jeho frekvence, zapnutí/vypnutí DiSEqu, síťové vyhledávání, hledání kanálů (volných nebo kódovaných), PID filtr pro selekci rozhlasu a televize, 0/12 V přepínač, Tón 22 kHz a napájení LNB. Naposled jsem si nechal volbu Anténa, ke které se vrátím hned po popisu nastavení transpondéru. I zde je možné po stisknutí tlačítka OK zvolit další možnosti. Mezi nimi jsou opět podobné volby jako u satelitů, tzn. mazání frekvencí, přidávání, úprava PIDu a vyhledání všech kanálů podle zvolených parametrů v předchozím menu na právě sledované družici.

Golden Interstar S770 Xpeed ovladač

Další položky menu

Druhou položkou menu je Nastavení systému. Zde najdete podvolby Změna kanálu, Rodičovský zámek, Nastavení času, Nový SW, Výchozí nastavení, Informace o systému, Časovač, Horká tlačítka, Nahrání software pomocí USB a Prohlídnout USB. Změna kanálu umožňuje programy mazat, přesunovat, přejmenovat nebo třídit. Třídění je pak možné normální (tedy tak, jak se kanály naladily), abecední nebo podle satelitů. Můžete tu také upravovat nastavení osmi favoritních skupin, popř. ihned kanál zamknout stisknutím jediného tlačítka. Další funkce jsou již poměrně jasné. Rodičovský zámek umožňuje nastavení např. i dle věkové přístupnosti v rozmezí čtyř až osmnáct let, zamčení kanálu nebo položek menu, nastavení času je možné buď automaticky, nebo manuálně včetně data, časového posunu a možnosti brát ohled na letní čas. Položkou Nový SW pak můžete do přijímače nahrát aktuální verzi firware, popř. setting či seznam kanálů. Výchozí nastavení uvede systém do „továru“ a Informace o systému obsahují údaje o firmwaru. Nastavení systému obsahuje i velmi užitečnou funkci tzv. horkých tlačítek, která je obdobou toho, co znáte např. z OS Windows. Zkrátka stisknete klávesu a přijímač vykoná určitý krok, např. zobrazí seznam FTA/kódovaných kanálů, přiblíží obraz, zobrazí seznam satelitů atd. Seznam funkcí je však předem definovaný a celkem jich může být maximálně sedmnáct. Dále je také možné nahrát do přijímače pomocí USB klíčenky nebo si data na ní prohlédnout (k této funkci se ještě dostanu níže).

Další položkou menu je Uživatelské nastavení, kde je možné nastavit jazyk pro komunikaci, poslech audia, druhý preferovaný jazyk nebo třeba formát obrazu (4:3 LetterBox, 4:3 Pan & Scan, 16:9 Full Screen nebo LetterBox). Set-top-box podporuje jak formát obrazu PAL, tak i NTSC, možné je nastavení i na Auto. U výstupu videa je pak na výběr Component, CVBS nebo RGB. Nastavuje se zde i kanál modulátoru, nosná audia, průhlednost menu nebo třeba typ programového průvodce. Přijímač obsahuje také tři hry, a to miny, pacman, sudoku a jednu aplikaci, kterou je kalendář.

Poslední položkou je Přístupová karta. Tu však využijí pouze uživatelé, kteří jsou zároveň vlastníky karty např. od Technisatu. Golden Interstar myslí především na diváky z Německa, kde má firma sídlo, takže logickou volbou byla integrovaná čtečka karet se systémem Conax.

MP3 logo

Poslech MP3 a další „vychytávky“

Protože má přijímač USB port, umožňuje např. poslech hudby ve formátu MP3, prohlížení JPG obrázků nebo aktualizaci firmwaru. Platí, že z flashky lze přehrát pouze ty soubory, které nejsou umístěny v žádné složce. Pokud je v nějakém adresáři máte, přijímač je nedokáže přečíst, resp. je vůbec nezobrazí. Pro přehrání souborů je nutné vyvolat seznam kanálů, přes který se pak dostane také do přehledu skladeb. Nečekejte žádné vytváření playlistů ani nic podobného. Skladby si zkrátka budete moci přehrát jednotlivě nebo najednou a u obrázků je to podobné. Zde však je jejich prezentace možná pouze na bázi tzv. slide-show. Škoda je, že mezi jednotlivými skladbami není možné listovat nebo se vracet pomoci šipek. To je možné pouze přes seznam. Během přehrávání je však možnost skladby přeskakovat, vracet se, přetáčet je dopředu, pauzovat, popř. stopnout. Na některé z těchto příkazů však reagoval přijímač zpožděně.

Nutné je také zmínit funkci PIP, neboli Picture in picture (obraz v obraze). Ten si pak můžete pomocí voleb umístit do kterékoliv části obrazu, popř. si obrazovku rozdělíte na polovinu nebo určité velikosti primárního a PIP obrazu. Díky 256 MB paměti je do přijímače možné také nahrát krátký záznam, který si lze později přetáčet a vracet, což ocení především asi sportovní fanoušci. Stejně jako se do flash paměti ukládá záznam, dočasně se zde ukládají data i během přehrávání hudby, takže po vytažení USB média z přijímače je muzika slyšet ještě asi dvě vteřiny.

EPG a čeština

Ilustrační Umí dobře česky 100

Set-top box si bez problémů zaslouží pečeť „Umí dobře česky“. Bezproblémové je jak české EPG, tak i teletext a položky v menu. První částí elektronického programového průvodce je informační lišta, která se vyvolá stisknutím tlačítka INFO, a najdete v ní informaci o názvu právě vysílaného pořadu a času, od kdy do kdy běží. Opětovným stiskem tlačítka se vyvolá podrobný popis pořadu plus informace o tom, jakou družici sledujete, PIDy, frekvence, polarizace a symbol rate. K dispozici je i klasické EPG v podobě tabulky až na týden dopředu.

Golden Interstar S770 CR Xpeed
Celkové hodnocení 10 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

MMF24

Orientační cena: 2690 Kč

Foto: Archiv Golden Interstar

Využili byste na přijímači USB pro přehrávání hudby nebo prohlížení fotek?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).