Hlavní navigace

Golden Media UNI-BOX 2: HD satelitní kombo přijímač s tunery DVB-S/S2 i DVB-T/T2

21. 11. 2012
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Německý výrobce vyslyšel přání kupujících a opatřil HD satelitní přijímač UNI-BOX 2 s tunerem DVB-S2 i hybridním tunerem DVB-T/T2. Takových přijímačů je zatím na našem trhu jako šafránu.

Tento model přijímače vzbudil nedávno živou diskusi na našem fóru DigiZone. Proto jsem se dnes na něj zaměřil: http://forum.digizone.cz/in­dex.php?topic=2185.0 

Přijímač je možno opatřit touto kombinací tunerů, pokud si případně přikoupíte požadovaný chybějící tuner:

• DVB-S2/DVB-S2
• DVB-S2/C
• DVB-S2/DVB-T
• DVB-S2/ DVB-T2
• DVB-C/DVB-C
• DVB-C/DVB-T
• DVB-C/DVB-T2
• DVB-T/DVB-T

Vzhledem k tomu, že standard DVB-T se bude v nejbližších letech opouštět a postupně jej nahradí DVB-T2, který „umí“ i DVB-T, předpokládám, že samostatný tuner DVB-T není v žádném případě perspektivní dokupovat. Proto se mi kombinace tohoto popisovaného kombo přijímače DVB-S2/DVB-T2 jeví jako nejlepší.

Přední panel

Přední panel přijímače se od předešlých řad této značky liší pouze nápisy, ozdobná lišta zůstala. Zůstaly i vyměnitelné panely v klasických barevných modifikacích – žlutá, červená a stříbrná.

Jeden ze tří vyměnitelných předních panelů

Jeden ze tří vyměnitelných předních panelů

Na tomto panelu, který klasicky zabírá celou šířku přijímače nenajdeme žádný ovládací prvek. Vše je skryto pod ním.

Otevřený panel odkryje odleva tlačítko StandBy, následují EXIT, MENU, OK, a dále do kříže rozmístěná tlačítka pro pohyb v MENU a hlasitost. Následuje luxusní alfanumerický displej modrozelené barvy, který zobrazuje veškeré stavy přijímače včetně pomocných ikon. Vpravo od displeje svítí (ale pouze ve StandBy) červená dioda a pod ní je čidlo dálkového ovládání. Zcela vpravo je jeden port pro vložení přístupové karty Conax a jeden CI slot pro dekódovací modul. Přístroj je ale od výrobce dodáván s univerzální čtečkou (nainstalována plugina), která podporuje karty Irdeto i ICE. Kartu do čtečky vkládáme čipem dopředu a nahoru, stejně jako u modulu.

Mezi oběma porty pro kartu a modul zbylo místo i pro čtečku paměťových SD karet.

Mezi oběma porty pro kartu a modul zbylo místo i pro čtečku paměťových SD karet.

Zadní panel 

Nadstandardně vybavený zadní panel přijímače nabízí odleva nejprve porty satelitního tuneru LNB IN dole/LNB OUT nahoře, následuje digitální koaxiální audio výstup a pod ním digitální optický audio výstup S/PDIF. Následuje vstup (Arial IN) do hybridního tuneru DVB-T/T2 a nad ním výstup (Arial OUT).

Dále jsou zde porty RF IN pro vstup signálu a RF OUT pro propojení s televizorem na jeden nastavitelný kanál v UHF pásmu! Je zde i jeden analogový výstup SCART. Uprostřed panelu je trojice cinch výstupů RCA 2× audio/1× video. Dalším portem je výstup přídavného napájení 0/12V – 50mA. Pod ním se nachází jeden HDMI 1.3 výstup pro LCD, nebo plazmu. Další je Ethernet port RJ45, následují dva USB 2.0 pro upgrade software, nebo připojení externích úložišť pro PVR. Poslední je servisní RS232 pro upgrade software přes sériový port. Na zadním panelu zcela vpravo je ještě napevno zabudovaný síťový kabel a kolébkový síťový vypínač.

Dálkové ovládání

Černé dálkové ovládání je klasické velikosti. V prostoru baterií (2× AAA) je mírně zesíleno a uprostřed je prolis na pevnější uchopení. Výborně reaguje na příkazy a s jeho směrovostí si nemusíte lámat hlavu, protože signál se odráží i od stěn místnosti, pokud není v cestě překážka! Tlačítka mají příjemný stisk, jsou dobře popsána, seřazena podle funkcí a některá jsou i barevně odlišena. Rychlost přepínání programů není vždy stejná. S delší prodlevou je u HD programů (1 až 3 vteřiny)., menší u SD.

Vybavení a Instalace

Přijímač je řízen procesorem STI7162/400Mhz. Disponuje dostatečnou flash pamětí 64MB a DDR SDRAM 1024MB. Pro nejjednodušší instalaci tohoto přijímače je určena položka Auto Instalace. Musíme mít samozřejmě předem nastavenu satelitní, případně terestrickou anténu, nebo připojenou kabelovou přípojku (v případě kombinace s tunerem DVB-C).

Auto Instalace trvá sice cca třicet minut, ale přijímač sám prověří a nastaví většinu položek, který bychom museli nastavovat v rozsáhlém Menu. Zjistí signál ze satelitu (satelitů) a naladí a uloží kanály do seznamu. Satelitu Astra 19,2 naladil například 1120 kanálů. Pokud nefandíte automatice, musíte si všechny položky nastavit sami, což v rozsáhlém osmipoložkovém, ale přehledném Menu není velký problém:

• Správce programů – organizace programů/oblíbených. Zde si můžeme editovat programy například přesouváním, mazáním, přidáním a nebo přejmenováním (pomocí virtuální klávesnice). Favoritních skupin můžeme vytvořit až dvacet pět. Nastavíme zde i rodičovský zámek na zvolené programy.

K editaci programů a dalším nastavením můžete použít tyto rozbalovací okna.

K editaci programů a dalším nastavením můžete použít tyto rozbalovací okna.

• Instalace – zde nastavujeme ke zvolenému satelitu použitý/é typy LNB, případně vybereme z předvoleb DISEqC přepínač kombinace od ½ až 1/16! Přijímač i v tomto případě může pracovat s motorem (USALS). Další položka Fast scan vyhledá změny na satelitu. V průvodci nastavení antény nastavujeme v případě použití motoru zeměpisnou šířku a délku místa příjmu. Další položkou je terestrická instalace. Zde jsem v Praze naladil bez problému muxy vysílané v DVB-T/MPEG-2 i 4 i zkušební vysílání v DVB-T2.

Můžeme zapnout i napájení terestrického zesilovače (5V), pokud jej používáme. Poslední položkou je instalace kabelové televize DVB-C, která bude fungovat po výměně tuneru pro tento příjem. I zde můžeme volit mezi automatickou instalací a nebo manuálním vyhledáváním zvolených frekvencí. 

• Hry – Přijímač má nainstalovány jednoduché hry: Tetris, Snake a Othelo.

• Zařízení – v položce Informace najdeme základní údaje o přijímači, verzi firmware, datum aktualizace verzi loaderu apod. Dále je zde položka základního nastavení (tovární nastavení, mazání kanálů), aktualizace softwaru (pomocí sériového portu RS232, nebo satelitu), aktualizace pomocí USB (firmware, settingu, nebo dalších dat z USB), a záloha na USB (uložení vašich záloh).

• Preference – nastavíme jazyk menu, audia i titulků, dále Teletextu, času, A/V nastavení (i při nejvyšším rozlišení 1080p je obraz přítomen i na analogovém výstupu!, OSD, rodičovský zámek a další.

• Podmíněný přístup – zde si můžeme nastavovat čtečku karet a modulů. Podle použitých plugin je čtečka schopná spolupráce se všemi kartami našich poskytovatelů.

• USB – Seznam souborů zobrazí pouze spustitelné soubory uložené na externím úložišti (USB klíčenky, nebo HDD), nebo z vložené SD karty. Seznam má šest podkategorií ( MP3, obrázky, file list/video, nahrávky, software a všechny soubory). Informace o úložišti přináší vše o připojených paměťových médiích. Velikosti, typu, formátu a místě připojení. Nastavení PVR přináší položky Time Shiftu vypnout/zapnout, zvolit typ nahrávky (MPEG,TP, nebo TS), iniciovat uspávání disku, zvolit krokování při skokovém přehrávání, nebo zvolit délku záznamu atd. V tomto menu je ještě test rychlosti USB a bezpečné odpojení USB.

• Ejrnet – nastavení místní sítě, http aktualizace, ftp aktualizace, FTP, nastavení síťového klienta, nastavení serveru, nastavení sítě, Weather Forecast, RSS Reader, YouTube.

Informační lišta se zobrazí tlačítkem INFO. Dalším stiskem téhož tlačítka zobrazíme podrobný popis programu. Lišta se zobrazí i při každém přepnutí programu, nebo při stisku tlačítka OK, kdy zobrazíme TV LIST a opětovným stiskem opět tuto lištu.

Informační lišta se zobrazí tlačítkem INFO. Dalším stiskem téhož tlačítka zobrazíme podrobný popis programu. Lišta se zobrazí i při každém přepnutí programu, nebo při stisku tlačítka OK, kdy zobrazíme TV LIST a opětovným stiskem opět tuto lištu.

Nahrávání na externí disk

Externí disky mohou být formátovány souborovým systémem NTFS, nebo FAT 32. Nahrávky mohou být ukládány odkódované s příponou *. TS. Můžete je však nahrát i zakódovaném tvaru. Pak budete k přehrávání muset použít přístupovou kartu. Všechny nahrávky přehrajete pouze v satelitním přijímači. Nelze je editovat v PC! Jeden program můžete nahrávat v nezakódovaném stavu a druhý sledovat, ale pouze z nekódovaného programu. Můžete nahrávat najednou i dva programy z jednoho transpondéru, ale současně sledovat jde pouze program z druhého tuneru. Přijímač disponuje i funkcí TimeShift, kterou můžeme zapnout v Menu.

V přijímači si můžete porovnat rychlost vašeho HDD a zjistit, zda je vhodné pro různé druhy záznamu. Zde je prověřován externí disk WD o kapacitě 320GB. Přijímač vypíše Aktuální stav: HD podpora jeden HD kanál nahráván a jeden HD kanál TimeShift. Rychlost USB se budce zmenšovat s přibývajícími soubory.

V přijímači lze přehrávat také soubory uložené na externím disku, audio nahrávky v MP3 nebo promítat obrázky ve formátu JPG. Videoformáty přijímač přehrává bez problémů u těchto souborů: MKV, MP4, DivX (s titulky, ale bez diakritiky), Xvid. Přijímač bez problémů přehrál i videosoubory SD i HD pořízené starším satelitním přijímačem Vantage TS. Ten nahrává také s příponou*.ts, ovšem bez omezení přehrávání mimo přijímač. Jak videosoubory pořízené přijímačem, tak soubory zmíněné výše uložené na disku můžete také přehrávat v přehrávači normálně, nebo zrychleně (2×4×8×16× a 24×) atd.

Titulky jsou dobře čitelné

Titulky jsou dobře čitelné

Ejrnet

Zde se nachází nastavení sítě. Přijímač můžeme připojit pomocí LAN kabelem, nebo pomocí WiFi USB. Při propojení kabelem a nastavení funkce DHCP si přijímač sám nakonfiguruje nastavení sítě. Při použití WiFi adaptéru nás přijímač o tomto informuje. Současně vypíše všechny dostupné sítě včetně zabezpečené heslem. Vybranou síť potvrzujeme tlačítkem Connect.

EPG

EPG nyní

EPG nyní

Programový průvodce se zobrazuje v několika režimech: EPG nyní, EPG další, EPG více a rozvrh. V prvních dvou možnostech je v pravém rohu okna zobrazován navolený program. V EPG můžeme programovat časovač a nahrávky.

Dva režimy EPG více

Dva režimy EPG více

Vyplatí se koupě UNI-BOXu?

Velice negativně musím na úvod hodnotit červenou diodu, která svítí na předním panelu vedle displeje při StandBy. Má totiž takovou intenzitu, že v noci osvětluje celou místnost.

Ve verzi firmware 1.4.81 se nepodařilo zprovoznit počasí (Weather Forecast) a You Tube ač načetlo nabídku, spustit nešlo. Funkční byla pouze RSS čtečka, a placený portál YouPorn. Nový firmware již však tyto problémy napravil. Poslední firmware je v současné době verze 1.4.93.

Ve verzi firmware 1.4.81 se nepodařilo zprovoznit počasí (Weather Forecast) a You Tube, ač načetlo nabídku, spustit nešlo. Funkční byla pouze RSS čtečka a placený portál YouPorn. Nový firmware již však tyto problémy napravil. Poslední firmware je v současné době verze 1.4.93.

Přijímačem pořízené nahrávky nelze mimo přijímač editovat, což nemohu hodnotit kladně. Jedinkrát při sledování nahrávek přijímač nenadále restartoval. Vadí mi i nemožnost záznamu a současné omezení při sledování jiných kanálů. U dvoutunerových přijímačů bývá větší komfort. Obraz působí při sledování SD satelitních i terestrických programů mírně neostře, naopak při sledování satelitních HD programů i terestrických v DVB-T i DVB-T2 je velice dobrý.

Výborná je možnost příjmu satelitních a terestrických programů jedním přijímačem, možnost použít jak kartu podmíněného přístupu ve čtečce, které bez problému dekóduje programy našich poskytovatelů, tak použití různých modulů s příslušnou kartou. Upgrade software je pomocí USB klíčenky velice jednoduché (pozor!, některé aktualizace umožňují i nelegální příjem obsahu).

Pomocí klíčenky můžeme tímto způsobem také aktualizovat setting a další systémová nastavení. Další možnosti naleznete na diskusních fórech. Mnoha uživatelům bude milá i možnost získat analogový signál i z portu SCART, při jakémkoliv nastavení rozlišení obrazu. Tímto způsobem si můžete například na video nahrát i zakódované programy, i když pouze v analogové kvalitě. Mnoho uživatelů potěší také modulátor.

Přijímač umožňuje uložení až 6000 rozhlasových i televizních kanálů. Výborná je i spolupráce s motorem (DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2 a USALS). Kladně hodnotím spotřebu přijímače ve StandBy, která je < 0,5 Watt. Ze StandBy přijímač nabootuje za cca dvě vteřiny! Při vypnutém přijímači je náběh o něco delší a trvá necelou minutu.

Poznámka: vzhledem k tomu, že nemám připojenu kabelovou televizi, nemohl jsem vyzkoušet kabelový příjem. Některé zdroje totiž uvádí, že hybridní tuner v tomto přijímači mimo DVB-S/S2 a DVB-T/T2 je schopen přijímat i DVB-C. Pokud někdo tento přijímač používá i na DVB-C, prosím, aby své poznatky uvedl v diskusi.

Balení obsahuje:

• Přijímač GOLDEN MEDIA UNI-BOX 2
• dálkové ovládání
• HDMI kabel cca 1m
• 2× AAA baterie
• + další dva výměnné přední panely – červený a stříbrný
• originální manuál v angličtině, francouzštině, němčině, ruštině a španělštině (celkem 240 stran)
• překlad manuálu v češtině (36 stran) je trochu zmatečný, protože je určen pro několik modifikací přijímače.

Přijímač zapůjčila firma IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
e-mail: info@tvdigitalne.cz

web přijímače: http://www.tvdigitalne.cz/golden-media-uni-box-2-combo.html

Orientační cena: 3690 Kč vč. DPH

BRAND

Diskusní fórum o tomto přijímači: http://www.ab-forum.info/viewtopic.php?f=113&t=46905
Fórum SatFriends.com. zde
Na této polské stránce najdete také podporu pro tento přijímač: http://www.golden-interstar.pl/produkt.php?id=534

Foto a screenshots autor

U kterého operátora si k základní nabídce připlácíte za placené programy?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).