Hlavní navigace

Google chce oficiálně umožnit zakládání účtů dětem pod třináct let

Martin Vyleťal

Uživatelské účty i pro děti. Tak zní plán společnosti Google, který má podchytit firmě budoucí uživatele již v útlém věku.

V současné době si mohou účty na službách z portfolia Googlu zakládat jen osoby starší třinácti let. Nejinak je tomu i u ostatních poplárních internetových služeb, například Facebooku. Je však bláhové se domnívat, že by poznámka o minimálním věku v podmínkách používání, mladší děti od zřízení účtu nějak odrazovala.

V Googlu si to dobře uvědomují. Navíc jim neuniklo, že s tablety a chytrými mobilními telefony dnes umí zacházet i velmi malé děti a mnozí rodiče je v tom podporují. Právě rodičům, kteří chtějí svým ratolestem založit účet, chce Google v dohledné době vyjít vstříc.

Nabídne zřízení účtu i pro děti mladší třinácti let. Půjde zřejmě o speciální účty, které umožní rodičům nastavovat, jakým způsobem budou mít jejich děti možnost služby Googlu využívat. Letos v březnu se přitom objevily informace, že firma pracuje i na speciální verzi YouTube pro tablety. Rodiče jejím prostřednictvím budou moci nastavit, k jakému obsahu se jejich ratolesti dostanou.

Marcom

Dětský účet rodičům umožní sledovat, jaké informace Google o jejich dětech sbírá. Otevření služeb dětem mladším třinácti let přinese Googlu ale i nové povinnosti. Bude muset vyhovět americkému zákonu Children’s Online Privacy Protection Act (COPPA). Ten je poměrně striktní, co se týče způsobu shromažďování dat u uživatelů mladších třinácti let. Předně poskytovatel internetových služeb musí získat souhlas rodičů se shromažďováním dat o jejich dítěti. Využívat taková data pro reklamu lze přitom jen v omezené míře.

Zdroj: The InformationThe Wall Street Journal 

Našli jste v článku chybu?
20. 8. 2014 9:48

Že by děti do 13 let neměly účty, když mají tablet nebo mobil s Androidem? Že by děti do 13 let neměly e-mail? Dětem jsem zřídil mail postupně, když to bylo potřeba a 13 jim nebylo, a to u Googlu. Nejmladší potom někde vyplnil rok narození, ani sám neví, kdy). Následně Google oznámil, že do 30 dnů bude účet zablokován, dokud neprokáže, že je mu přes 13. Tak jsme účet odblokovali zasláním 0.3 USD kreditkou a bylo to (hned, a žádné kopie dokladů, což je další možnost). Teď už mu 13 bylo, tak je to…

20. 8. 2014 11:49
Haha (neregistrovaný)

Nějak nechápu, jak to chce Google oficiálně umožnit, když i dnes si děcka zakládají účty naprosto bez problémů. Copak ti googlisti nechápou, že věk si každý vymýšlí, jak chce?