Hlavní navigace

Google Chrome 5 skrývá část URL, nezobrazuje http://

Jiří Macich ml.

Testovací verze Google Chrome pro vývojáře zavádí jednu zajímavou novinku: pokud se k prohlíženému obsahu přistupuje přes běžný protokol HTTP, tak zobrazená URL v adresním řádku je zkrácena. Místo http://www.lupa.cz tedy rané testovací buildy Google Chrome 5.0 zobrazují pouze www.lupa.cz. Podobně se chovají některé mobilní prohlížeče v čele se Safari, ovšem v těchto případech jde o řešení kritického nedostatku místa na titěrném displeji mobilních zařízení.

Testovací verze Google Chrome pro vývojáře zavádí jednu zajímavou novinku: pokud se k prohlíženému obsahu přistupuje přes běžný protokol HTTP, tak zobrazená URL v adresním řádku je zkrácena. Místo http://www.lu­pa.cz tedy rané testovací buildy Google Chrome 5.0 zobrazují pouze www.lupa.cz. Podobně se chovají některé mobilní prohlížeče v čele se Safari, ovšem v těchto případech jde o řešení kritického nedostatku místa na titěrném displeji mobilních zařízení.

Google Chrome vizuálně zjednodušuje adresu. Při zkopírování URL ze řádku s adresou do systémové schránky je přenesena celá URL. Použitý protokol se v řádku s adresou nadále zobrazuje při použití FTP nebo HTTPS. Těžko říci, jestli místo zřejmě kýženého zjednodušení nepřichází pro koncové uživatele naopak zbytečný zmatek. Co myslíte? (OS News)

Našli jste v článku chybu?
20. 4. 2010 10:05
Pro 99 procent uživatelů je slovo "protokol" sprosté a adresní řádek rozumem nejsou vůbec zchopni zpracovat. S internetem pracují tak, že "otevřou internet" (desetkrát klepnou to modré E než se internet otevře), objeví se seznam.cz, tam do boxíku zadají co chějí (třeba "seznam" nebo "novinky") a pak kliknou na první odkaz a jsou tam. Na adresní řádek nejenže nekoukají, ale vlastně ho ani díky obdobě bannerové slepoty nevidí.
20. 4. 2010 7:39
Já si to nemyslím, zrovna u http mi ta absence nevadí (je to přehlednější), co mě víc štve, že se odkaz zkopíruje do a z schránky s http pouze při ctrl+c a ctrl+v, nikoliv při označení a vložení prostředním tlačítkem myši... snad to opraví v budoucnu.