Hlavní navigace

Google Chrome porazil Explorer, už i podle Net Applications

19. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zjistit celosvětový podíl na trhu u prohlížečů není vůbec jednoduché. Ti, co to dělají, se velmi radikálně liší v číslech i metodikách.

Jedno z posledních míst, kde Internet Explorer (nově spolu s Edge) ukazoval dřívější dominanci Microsoftu, byly údaje společnosti Net Applications

Jedničkou totiž Internet Explorer přestal být už někdy v květnu 2012 (podle metrik společnosti Statcounter). Jenže, Microsoftem před roky preferované měření od Net Applications je nemilosrdné, celosvětovou jedničkou v prohlížečích se v dubnu stalo Google Chrome, těsně, ale přece. Co na tom, že podle údajů od StatCounter je podíl Chrome 60,5% a podíl IE+Edge pouze 15.5 %. 

Ale zpět k údajům od Net Applications, IE (což je Internet Explorer + Edge) měl v dubnu 41,4 % podíl, Chrome 41,7 %. Smutný pohled je na 9,8% podíl Firefoxu, který ještě před pár lety byl dvojkou a ohrožoval (nebo alespoň chtěl) Internet Explorer. Safari od Apple se drží na 4,9 % a další smutný pozůstatek minulosti, Opera, pouze 1,9 %.

Cloud23

Na pádu Internet Exploreru se podle všeho podílí v poslední době hlavně vynucený přechod na IE 11 s ukončením podpory starších verzí (červenec 2014). To řadu uživatelů přivedlo k přechodu na jiný prohlížeč (ve většině případů právě na  Chrome). 

V mobilních prohlížečích je jedničkou také Chrome s 45,05% podílem, následuje Safari (32,23 %), původní prohlížeč v Androidu (9,96 %), Opera Mini (6,78 %), Internet Explorer (2,96 %), Firefox (0,7 %) a Opera (0,54 %). Z hlediska vývoje Chrome převzalo první pozici od Safari v listopadu 2015.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).