Hlavní navigace

Windows XP? Google Chrome je letos přestane podporovat

20. 4. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Google
Google si pro svůj webový prohlížeč letos naplánoval více událostí a novinek, které se jen stěží přejdou mávnutím ruky. Už teď jsou žhavými tématy.

Microsoft ukončil podporu Windows XP před více než rokem (k datu 8. dubna 2014). Google tehdy slíbil, že svůj webový prohlížeč bude pro operační systém z počátku století vyvíjet a udržovat ještě rok, po němž se rozhodne, co dál. Slovo dodržel a nyní oznámil, že Google Chrome bude Windows XP podporovat už jen do konce roku 2015. Uživatelům radí přejít na novější systém, který se těší podpoře ze strany výrobce.

StatCounter uvádí, že tržní podíl Windows XP za březen loňského roku činil 18,61 %. Stále si tak držela pozici tržní dvojky na poli osobních počítačů, ale letos v březnu si z tržního koláče ukousla už pouze 11,21 %. Od bezmála pětinového podílu na trhu se tak Windows XP postupně blíží k desetinovému, o což měl Google rozhodování dost možná snazší. Případná ztráta uživatelů se totiž stále zmenšuje.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Windows XP během uplynulých dvanácti měsíců (od začátku března 2014 do konce března 2015) ztratila dlouholetou pozici tržní dvojky.

Konec podpory Windows XP není jedinou klíčovou událostí, která se letos v souvislosti s prohlížečem Google Chrome očekává. Jeho tvůrci slibují předělání enginu V8 pro zpracování kódu v jazyce JavaScript. Díky chystaným zásadním změnám má Google Chrome ve výkonu znatelně utéci konkurenci. Je to už dlouho, co svou rychlostí působil jako zjevení v tom pozitivním smyslu.

Z konce plug-inů je jen výměna jejich technologie

Letos na podzim by po několika odkladech měla být z prohlížeče definitivně odstraněna podpora Netscape Plug-in API (NPAPI). Neznamená to však nutně odklon od proprietárních technologií směrem k těm otevřeným – webovým. Google totiž tvůrcům plug-inů místo stařičkého API z 90. let minulého století nabízí novější Pepper Plug-in API (PPAPI), které třeba Flash Player využívá už dlouho.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Flash Player podporou PPAPI, NPAPI a ActiveX, ale pro Adobe to znamená dělení vývoje plug-inu na další tři větve.

Google navíc stále protlačuje vlastní technologii Native Client (NaCl), resp. Portable Native Client (PNaCl), která vývojářům umožňuje ve webovém prostředí užívat nativní kód (v C/C++). K tomu je však třeba podpora na straně prohlížeče, do které se tvůrci těch konkurenčních zrovna nehrnou. Microsoft, Mozilla či Apple se zatím nenechávají obměkčit ani tím, že jde o otevřenou technologii.

Google chce varovat před spojením bez šifrování

Pozornost přitahuje možná změna filosofie vnímání a užívání běžného hypertextového protokolu (HTTP). Dosud se v uživatelském rozhraní prohlížeče zdůrazňuje přístup k webovým stránkám a aplikacím přes jeho šifrováním zabezpečenou variantu (HTTPS). Google by ale rád nově naopak při využití běžného HTTP uživatele explicitně varoval, že spojení je rizikové, resp. „affirmatively non-secure“.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Googlu nestačí současné zdůraznění připojení přes zabezpečený protokol (HTTPS). Chce uživatele navíc ještě zřetelně varovat při připojení přes běžný protokol bez šifrování (HTTP).

Není snad třeba dodávat, že jde o velmi kontroverzní téma. Podle kritiků podobné hlášení bude pro uživatele v lepším případě matoucí. V tom hroším způsobí zbytečnou paniku a poškodí mnohé provozovatele webových stránek a aplikací. Kritici říkají, že ne všechen obsah je nutné přenášet šifrovaně. Stejné téma se už řešilo v souvislosti s tím, jestli prohlížeče mají podporu HTTP/2 pojit s trváním na SSL/TLS šifrování.

Nová správa záložek míří do ostré verze prohlížeče

Pod kódovým označením Stars už několik měsíců vzniká nový správce záložek. Google ho loni na podzim zájemcům nabídl formou rozšíření, které nyní už není dostupné. Nový správce záložek byl ale již dříve integrován do vývojových verzí prohlížeče. Google Chrome 32 ho čerstvě některým uživatelům přináší ve stabilní verze a hned je postaráno o rozruch nejen na sociálních sítích.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Nový správce záložek vyměnil prostý textový seznam za dlaždice, kde může být logo či náhled webu, ale pro už existující záložky se hned nevytvoří, takže ke slovu přicházejí (ne)populární barvičky.

Stále jde zřejmě o experiment, protože Google novinku neavizuje s obvyklou pompou. Navíc nový správce záložek není dostupný zdaleka všem uživatelům. Lze ho však zapnout nebo vypnout na konfigurační stránce chrome://flags změnou volby Aktivovat rozšířené záložky. Jaká každá větší změna, tak i předělaný správce záložek čelí odmítavým reakcím. Co se změnilo? Téměř vše.

WT100

Textový seznam záložek s jejich favicon nahrazuje soubor dlaždic, které spolu s názvem a popiskem stránky zobrazují ještě náhledový obrázek, který si uživatel může vybrat při vytváření nové záložky (prohlížeč se snaží detekovat logo stránky). Asi nejzajímavější novinkou je ale sdílení celých složek se záložkami přes internet díky vygenerování unikátního odkazu.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Konzervativní uživatelé se stále mohou vrátit k tradičnímu správci záložek, který už toho hodně zažil, ale mnohým stále vyhovuje. Stačí drobná úprava nastavení přes chrome://flags a restart prohlížeče.

Správce záložek působí méně spartánsky. Grafici evidentně dostali volnější ruku, což je ale právě terčem kritiky. Google prý mění účelnost za líbivost. I v rámci nového správce záložek lze sice přepnout z dlaždic na textový seznam, který však oproti tomu původnímu plýtvá místem, což může být na menším displeji problém. Na druhou stranu je ale lépe čitelný nejen na malém displeji s vyšším rozlišení.

Jak hodnotíte novou správu záložek? Zmámkujte jako ve škole,

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).