ad synchronizace - zrušili mesh, kterej to uměl a nahradili to skydrive, kterej to neumí. takže mi přijde logický, že se uvádí, že to stále neumí, protože předchůdce to uměl. je to prostě krok zpět. pro mě osobně značný krok zpět.
ad čermákův článek - to já tomu zase věřím, amíci jsou posedlý bojem proti nahotě. je samozřejmně možné, že vyhodnocovací algoritmus se v čase upravuje, ale ms to nemá v těch podmínkách jen tak pro nic za nic. prostě ms si nepřeje mít na svých discích nic, kde je moc odhalené kůže (podle názoru bota) a jestli na to robot přijde nebo ne je celkem jedno. pro mě to znamená, že to používat nebudu, bo se mi takové omezování nelíbí.
Pro mě zatím zůstává jako jediný nenahraditelný Dropbox. Do cloudu ukládám jen nejzbytnější dokumenty, o které nechci přijít a potřebuji k nim mít přístup ze všech desktopových (Win / Linux / Mac) i mobilních (Android / iOS / WP) platforem. Ačkoliv sám nemusím všechny tyto platformy sám využívat, využívají je jiní kolegové v mém okolí, kteří mi často právě prostřednictvím Dropboxu data snadno nasdílejí. Což je častý problém konkurenčních služeb, že pokud vůbec celé adresáře sdílet umějí, není tomu tak možné na všech platformách. A přesvědčujte někoho, aby přešel na jinou platformu jen kvůli sdílení dat.
U Dropboxu se mi taktéž líbí funkce "Camera uploads", která umožňuje nahrávání fotek přímo ze smartphonu a odešle fotky chvíli po vyfocení hned do cloudu a ostatních zařízení, kde mám Dropbox nainstalovaný. Díky této vychytávce již nepotřebuji ani připojovat svůj iPhone nebo Android telefon přes USB kabel k počítači, abych si fotky stáhl. Nedávno přidal Dropbox i funkci pro prohlížení náhledů fotek online přímo v prohlížeči, a to vč. možnosti třídění do alb, s čímž doposud zaostával za SkyDrive (WP) a Google+ (resp. Androidem).
Jediné, co mi chybí, je ještě nějaká nativní podpora pro sync MP3 hudebních skladeb. Jsem zvědavý, zda někdo s takovou funkcí přijde jako první. Neřekl bych, že se ale někomu moc bude chtít, už jen kvůli rizikům spojeným s autorskými právy nebo více potřebného úložného datového prostoru, který by si třeba oproti fotkám MP3 skladby pro sebe uzmuly.
Trochu mě mrzí věty typu "stále neumí synchronizovat jakoukoliv složku" a "neumí synchronizovat bez meziukládání na web" - napsané stylem, jako že by to někdy umět skydrive mělo.
Nemělo. Je postavené jinak, tyto funkce nebyly nikdy slíbené a tak nějak by se s nimi nemělo počítač, či spíše těžko je uvádět jako nějaké nedostatky.
Kdyby to autor napsal jako "chybí mi tato možnost", už by to vypadalo jinak.
Další věc, co mne na článku zarazila, je neustálé omýlání Čermákova článku a cenzury na skydrive.
a) nevěřím, že to bylo tak, jak Čermák psal
b) do minulého týdne jsem měl přesně 6 měsíců na speciálně vytvořeném skydrive účtu (kvůli tomuto článku) 3 GB nahotinek a nestalo se vůbec nic. A nejsem sám.
Prostě jednou jeden člověk něco napsal, čertví jak to bylo, jestli tu inkriminovanou fotku nesdílel, a od té doby budeme psát, že jak se objeví na skydrive fotka připomínající nahotu, hned vám zablokují účet. IMHO i v tomto nastal ve skydrive posun a jestli to tak někdy bylo, nemusí to tak být stále.
„Trochu mě mrzí věty typu "stále neumí synchronizovat jakoukoliv složku" a "neumí synchronizovat bez meziukládání na web" - napsané stylem, jako že by to někdy umět skydrive mělo. Nemělo.“
A proč ne? Konkurenční služby ve svých utilitách funkce, jejichž absence v utilitách Google Drive či Microsoft SkyDrive je v článku vytýkána, mají. Přitom jim Google a Microsoft chtějí konkurovat.
Minimalne ma to uloziste zcela pod kontrolou, takze kdyz veme palici a ten disk rozmlati, ma 100% jistotu, ze se k tem datum vazne uz nikdo nikdy nedostane. Na jakymkoli verejnym ulozisti ma naopak 100% jistotu, ze ta data budou driv nebo pozdejs zcela verejna.
Službu jsem loni doporučoval v několika článcích zde na Lupě. Pro ukládání dat je vynikající, pokud pomineme cenu, která je oproti konkurenčním úložištím hodně vysoká.
Osobně mi ale chybí propojení s webovými aplikacemi, které ovšem podle tvůrců při současné úrovni zabezpečení nelze nabídnout. Ta vysoká míra bezpečnosti má tedy evidentně i své stinné stránky :-(
článek připomíná trošku to, jak kočička a pejsek pekli dort, taky tam splácali páté přes deváté
jinak mne u SkyDrive hodně ser-vadí, že neumí při nahrávání souborů na web "přeskočit" soubory, které už v cloudu mám, nabízí jen možnosti přepsat nebo uložit jako kopii, což ani jedno nechci a navíc myslím to musím u každého souboru potvrzovat extra, takže se moc nehodí pro zálohování větších souborů na pozadí
S tím problém nemám, nasdílet si samozřejmě můžu jakýkoliv adresář i mimo Dropbox adresář (třeba pomocí symbolických odkazů, které podporuje jak Linux, tak Windows a pro Dropbox se tváří jako obyčejný adresář). Spíše jsem měl na mysli sync hudby, kde mi Dropbox umožní nahrát MP3 soubory přímo do nativní složky k tomu určené ("/Music" apod.) tak, aby je viděl standardní předinstalovaný MP3 přehrávač (ať už ten androidí nebo iOSí).
Možná by to šlo pomocí nějakého symlinku do Dropboxu už teď (obě platformy jsou založené na Unixu), ale bylo by k tomu určitě potřeba mít "rootnutý" či "jailbreaknutý" přístroj, a to se mi dělat zrovna nechce.
V androidu pokud označíte složku jako "oblíbenou" tak se natvrdo synchronizuje do zařízení.
Soubory pak najdete v /storage/sdcard/android/data/com.dropbox.android/files/scratch/...
takže pokud si v android dropboxovou složku music označíte jako oblibenou (hvezdicka) tak pak staci prehravac nasmerovat ze ma hledat hudbu i v /storage/sdcard/android/data/com.dropbox.android/files/scratch/music/ a melo by to hrat.
Celkom zaujimava alternativa k Dropboxu je sluzba Copy od Barracuda Networks. 10 GB Free - https://copy.com?r=D9FaFd
Jakou službu, která by umožňovala sync mezi klienty bez cloudu, byste doporučili? Mesh skončil, zkusil jsem nový BTsync, ale to je zatím hodně nezralá beta (občas nesyncuje, nezachová datum a čas souborů, neumí využít plnou rychlost linky atd.).
Máte někdo vyzkoušené jiné varianty? Chtěl bych mít syncnutých cca 2 TB dat (je to několik set tisíc různě velkých souborů - od pár kilo až po stovky MB) mezi zařízeními, které se pohybují na různých místech, v různých sítích, občas všechny za NATem... Žádný server, na kterém by to bylo dostupné kdykoli odkudkoli není a nechtěl bych ho zřizovat (navíc to není vždy praktické - synchronizace dvou noťasů, které jsou fyzicky vedle sebe na stejné síti by třeba běžela proti serveru, který je kdesi daleko za pomalou linkou...).
Změněných souborů je každý den pár set mega, ale v těch datech jsou přitom změny relativně malé. Mělo by to tedy ideálně přenášet jen změněné části.
Prosím, pokud nechápete psaný text, nepište do diskusí. Zbytečně budete za hlupáka.
Píšu, že chci sync MIMO cloud. Nechci ta data tahat přes cloud (ani třeba svůj vlastní), chci sync přímo mezi různými zařízeními. Prostě s pár lidmi mezi s sebou sdílíme větší množství dat (jaká data vás nemusí trápit, vaše data to nejsou), která různě upravujeme. Zatím to řešíme domluvou, ale kdyby běžela služba na pozadí, která by dělala sync automaticky, bylo by to fajn. Každý jsme on-line několik hodin denně, občas se potkáváme osobně a jsme pak připojeni k jedné síti, občas jsme ale za různými NATy v různých sítích. Výměna dat tedy probíhá zatím celkem živelně podle toho, co projde (od prostého sdílení po síti až po posílání dat přes úschovnu).
BTsync na tohle vypadal dobře, má řadu výhod (třeba už jen to, že projde přes NATy), ale není spolehlivý, nemá téměř žádné možnosti konfigurace a nedrží datum změny u souborů. Hledám tedy jiné varianty a ptám se kdekoli je možnost, že se najdou lidi, kteří podobnou věc řešili.
Sync Toy jsem taky používal, problém s ním byl, že někdy si nevěděl s některými soubory rady a tak vytvářel jejich kopie, tzn. že jsem měl najednou v počítači třeba 3 verze stejného souboru, na konci označeného jiným číslem. Takže jsem nakonec přešel na FreeFileSync, který je taky zdarma. S ním nemám problém. Synchronizuji data z notebooku na externí hdd, nebo některé složky v notebooku na kartu v mobilu a naopak. Jestli má i nějaké další pokročilé funkce, to zatím nevím, nezkoušel jsem.
SyncToy jsem vyzkoušel, ale ten synchronizuje jen mezi místy, které jsou dostupné přes UNC cestu (či přímo složky v jednom počítači). Takže pokud kolemjdoucí chce synchronizovat počítače kdesi za NATy, musel by zřizovat VPN mezi každýma dvěma partnery. To asi není ideální. Ale třeba by pomohlo hamachi...
SyncToy, pokud si pamatuj dobře, si navíc na začátku dělal index všech souborů v obou úložištích. Pokud se jednalo o pomalou linku (typicky právě VPN kamsi přes lán světa) a velký objem dat, bylo to nepoužitelné.
U sebe jsem řešil synchronizaci většího objemu, ale pouze proti serveru přes VPN, a tam jsem nakonec použil sw ViceVersa. Řídí se sice jen podle času a velikosti souboru a přenáší vždy kompletní soubor, ale na druhou stranu je to použitelné i na pomalejší lince, když není u protistrany možnost mít nějakého vlastního klienta, který by obsah sám indexoval, a vše se děje jen přes klasickou sambu (sdílenou složku). Navíc ale ViceVersa umí uchovávat verze souborů (to se hodí i u zálohování) a má spoustu detailních nastavení (doporučuju k vyzkoušení - ten sw je skutečně velmi schopný). Zase to ale není moc použitelné pro synchronizaci většího počtu míst.
Sdílení přímo mezi klienty podprorujte ještě údajně Cubby (mají to v přehledu vlastností), ale co jsem to cca před rokem zkusil, tak to bylo docela zabugované. Možná by to kolemjdoucí mohl vyzkoušet teď.
Krádeže fyzických médií tady byly dávno před internetem a existují i dnes. Vzpomeňte na různé ukradené a zapomenuté notebooky s citlivými daty, o kterých se občas píše v médiích. A jinak pokud fakt harddisk připojujete jen k počítači, který není zapojen v žádné síti (ne jen v okamžiku připojení harddisku, ale nikdy), pak máte celkem dobré zabezpečení. Ale ani to není nepřekonatelné, i takovéhle počítače už byly napadeny třeba přes flashdisky nebo upravené klávesnice nebo myši.
Na copy.com je ode dnes vyšší prostor zdarma o 10GB. V základu zdarma 15GB, při registraci a instalaci aplikace (pc nebo mobil) na doporučení 20GB. Zvýšeno i stávajícím uživatelům. Zároveň nový klient pro Android s možností stahování souborů do offline módu. Like:-)
Není problém, snad nejlepší je na to Crashplan (www.crashplan.com)
"You can choose another computer, an external hard drive, a friend's computer or CrashPlan Central or back up to all of them!"
Osobně jsem zálohoval na externí disk - odešel, a s ním i bohužel moje data. Dnes raději zálohuji do cloudu (internetové úložiště).
Nejštědřejší na místo zdarma mi vychází Copy: https://copy.com?r=zPku0e
Když se zaregistrujete přes zmiňovaný odkaz a nainstalujete si jejich aplikaci pro synchronizaci / zálohování dat, tak rovnou dostanete 20GB zdarma s tím, že když se přes vás zaregistruje někdo další, tak za každého dostanete dalších 5GB zdarma, což je super...
Osobně jsem zálohoval na externí disk - odešel, a s ním i bohužel moje data. Dnes raději zálohuji do cloudu (internetové úložiště).
Nejštědřejší na místo zdarma mi vychází Copy.com: https://copy.com?r=zPku0e
Když se zaregistrujete přes zmiňovaný odkaz a nainstalujete si jejich aplikaci pro synchronizaci / zálohování dat, tak rovnou dostanete 20GB zdarma s tím, že když se přes vás zaregistruje někdo další, tak za každého dostanete dalších 5GB zdarma, což je super...
Já osobně kombinuju několik cloudů. Nejpropracovanější se mi zdají Dropbox a Copy. Kombinací více cloudů mám kolem 100GB prostoru zdarma. Pro zajímavost přehled některých zajímavých cloudů:
Dropbox - základ 2GB, na doporučení (http://db.tt/f72e83UM) 500MB navíc, další za auto upload fotek a doporučení známých. Ten se mi líbí nejvíc, i když nabízí zdarma relativně málo místa.
Copy.com - základ 5gb, na doporučení (https://copy.com?r=tGITea) dokonce 10GB a za každé doporučení dalších 5Gb. Dohání dropbox, zatím slabý androidí klient
Yandex - v základu 10GB, za auto upload fotek 32GB na půl roku, na doporučení (https://disk.yandex.com/invite/?hash=X0ZODWMM) 1GB navíc
mega.co.nz - 50GB v základu, šifrovaný přenos, ale zatím slabé sync aplikace
box.net 5B v základu
a pak samozřejmě skydrive, google, amazon
"Programy ze sady Office 2013 přímo podporují vedle lokálního ukládání souborů také jejich ukládání do úložiště SkyDrive. "
Tohle samozřejmě umí i MS Office 2010 - menu Soubor/Uložit a odeslat/Uložit na web. Stejně tak umí Office 2010 přímo ukládat na SharePoint.
Nepoužívám cloud - nemám problémy. Svoje data na veřejné úložiště prostě nikdy a za žádnou cenu nedám, protože chci, aby zůstala (ta data), navždy jen moje, maximálně aby se na ně vybraný okruh osob mohl občas a plně pod mojí kontrolou podívat. Ale pokud má někdo chorobnou potřebu se za každou cenu zviditelnit... Ale vzpomeňte si, jak dopadla data na Megauploadu - kde je jim dnes konec?
i já jedu na wuale. poté co ms sestřelil live mesh, což bylo pro mě ideální jsem vyzkoušel kde co a zůstal u wualy. jediný, co mě trochu vadí je, že klient je psanej v jave, takže to jednak žere dost paměti, není to nejrychlejší, ale hlavně ta děravost javy to je na pytel. co je platný, že klient šifruje data, když je děravej jak cedník. No ale z hlediska funkcí je to stále pro mě to nejlepší.
Není mi jasné, proč Google ani Microsoft nejsou schopní udělat normálně fungující cloud.
Z těch co jsem vyzkoušel, jasně vítězí Sugarsync ( https://www.sugarsync.com/referral?rf=ddyjg6swn4pca ). Synchronizuje jakékoliv složky z PC a má 6GB místa zadarmo. Vybrané složky sám synchronizuje s mobilem.
Pak je Dropbox jenom s 2,5GB a s možností synchronizace jenom jedné vybrané složky.
Nejhorší z těch tří je Google Drive.
SkyDrive ani nemá smysl zkoušet, stačí si o něm něco přečíst a nenechat se zblbnout levným místem navíc. Má smysl snad jenom pro majitele Windows Phone.
Jinak Sugarsync podle mých informací aplikaci pro Windows Phone nemá. Má ji pro Windows Mobile, to zřejmě autora článku zmátlo. Ale krom WP má appku snad pro všechny mobilní systémy :)
V prospech Drive a Box.com hovorí fulltextové vyhľadávanie, ktoré je v prípade služby Google veľmi dobre zvládnuté. A za posledný rok aj tu nastal posun vpred. Rýchla indexácia novonahratých/novovytvorených súborov a zlepšené fulltextové prehľadávanie v zdieľaných dokumentoch.
Vyzkousel jsem Google Drive, Microsoft SkyDrive, SugarSync, Dropbox a Wuala.
Jednoznacne vitezi Wuala, zdaleka nejlepsi uloziste, ktere nema zadna omezeni ani na Windows, ani na linuxu, ani na Androidu. Nevyhoda je pouze 1GB zadarmo, teda je to spis na dokumenty. Na druhe misto radim Google Drive spolecne s Dropboxem a SkyDrive a SugarSync jsem pouzivat prestal, preci jenom se pohybuju na vsech trech vyjmenovanych systemech a tyto dve uloziste jsou dobre jen na Windows.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.