Hlavní navigace

Google Drive a Microsoft SkyDrive: kam nová úložiště došla po roce?

10. 5. 2013
Doba čtení: 14 minut

Sdílet

Již více než rok spolu nová cloudová úložiště Google Drive a Microsoft SkyDrive soupeří o přízeň uživatelů. Jaké novinky od svého spuštění konkurenti Dropboxu přinesli?

Je to již déle než rok od chvíle, kdy Google spustil své dlouho očekávané cloudové úložiště nakonec pojmenované Google Drive. Ještě o několik dnů dříve konkurenční Microsoft stihl představit kompletně přepracovanou službu SkyDrive. Přišla „nová krev“ mezi cloudová úložiště sloužící k synchronizaci souborů mezi počítači a online přístup k nim z webových i mobilních aplikací.

V portfoliu internetových služeb Googlu i Microsoftu hrají cloudová úložiště zásadní roli, takže pouhým spuštěním velmi ostré konkurence pro Dropbox a podobné služby práce pro vývojáře obou amerických IT kolosů zdaleka neskončila. Obě služby za první rok své existence prošly řadou změn. Pojďme si shrnout ty nejpodstatnější a podívat se na to, v čem své uživatele zklamaly a kde stále mají rezervy.

Microsoft SkyDrive

První rok byl pro SkyDrive a jeho uživatele opravdu hodně hektický. Nyní, na počátku května 2013, se však Microsoft může pochlubit více než 250 miliony uživatelů. Přitom ještě v říjnu 2012 jich evidoval pouhých 50 milionů. Microsoft nárůst spojuje s uvedením Windows 8 na trh, to je ovšem dost sporné.

Dosud bylo prodáno pouhých 100 milionů licencí Windows 8, jak čerstvě přiznala Tami Reller, finanční ředitelka divize Windows. Do tohoto čísla jsou přitom započítány i licence pro nové počítače, a také upgrade licence, které Microsoft nabízel několik měsíců za nebývale výhodných podmínek (na jeho poměry).

Nicméně v širším kontextu je pravděpodobné a logické, že zájem o SkyDrive rostl spolu s mírou jeho integrace do dalších produktů Microsoftu. Speciálně Windows 8 a potažmo Windows RT ovšem potenciál služby SkyDrive jako úložiště souborů příliš nevyužívají. Například na očekávanou integraci do Průzkumníka nedošlo.

Stále příliš jednoduchý klientský software

Předinstalovaná aplikace SkyDrive pro nové prostředí Modern UI (dříve zvané Metro) ve Windows 8 či Windows RT je poměrně primitivní. Podporuje základní správu souborů v úložišti a nahrávání nových z lokálního zdroje. Chybí však tak banální funkce, jako je organizace souborů a složek prostým přetahováním myši. Podstatnější je však absentující podpora automatické synchronizace souborů.

I uživatelé Windows 8 si tak musejí stahovat klasickou desktopovou utilitu služby SkyDrive nadále samostatně dostupnou pro Windows Vista a vyšší a OS X 10.7 a vyšší, případně jako součást balíčku Windows Essentials 2012 pro Windows 7 a vyšší. Tato utilita prošla několika změnami, ovšem ty nejvíce žádané funkce stále chybí.

I ve srovnání s nástrojem služby Windows Live Mesh, kterou Microsoft definitivně zrušil letos v únoru, toho SkyDrive stále hodně neumí. Uživatelé postrádají přímou synchronizaci mezi počítači bez ukládání do cloudu, nativní funkci pro synchronizaci oblíbených položek z prohlížeče Internet Explorer anebo dat z kancelářské sady Microsoft Office (např. uživatelské slovníky a šablony).

Výběr složek k synchronizaci

Utilita SkyDrive dodnes nepodporuje synchronizaci obsahu z různých složek. Stále umí synchronizovat jen obsah své vlastní speciální složky. Naučila se alespoň mezi různými počítači synchronizovat jen vybrané podsložky z této speciální složky. Drobným posunem k lepšímu je také rychlý přístup k ovládání sdílení souborů a složek z kontextového menu Průzkumníka.

Objevil se také podrobnější indikátor průběhu přenosu souborů. Možnost nastavení rychlostního stropu, aby probíhající synchronizace nenarušovala přetěžováním přípojky další internetové aktivity uživatele, stále chybí. Microsoft přišel jen s možností odesílání souborů do úložiště v tzv. dávkách, díky čemuž má být proces synchronizace rychlejší, ovšem ne vždy funguje spolehlivě.

Indikátor průběhu procesu synchronizace.

O moc lépe si nevede ani přístupová aplikace pro mobilní zařízení. K původní aplikaci pro Windows Phone a iOS se loni v září přidala aplikace pro Android, kterou Microsoft sliboval již při uvádění nové verze služby na jaře téhož roku. Ovšem stejně jako verze pro Windows Phone a iOS nabízí opravdu jen přístup k souborům v cloudu, jejich správu a základní upload nových dat z mobilního zařízení.

Ještě méně funkcí poskytuje aplikace SkyDrive pro herní konzoli Xbox 360 uvedená na konci roku 2012. Ta umožňuje na velké televizní obrazovce přehrávat videa a prohlížet fotky uložené v cloudu. Nepodporuje však přehrávání hudby, což je při geograficky omezené dostupnosti služby Xbox Music vážně škoda.

SkyDrive na webu a Office v cloudu

V průběhu roku změn doznalo i webové uživatelské rozhraní služby SkyDrive. Stejně jako další internetové služby Microsoftu jej postihla „redmondská dlaždicová mánie“, takže po několika měsících od přerodu někdejší služby Windows Live SkyDrive na dnešní SkyDrive si Microsoft pro uživatele přichystal další redesign. Tentokrát v duchu prostředí Modern UI (alias Metro).

Webové rozhraní služby SkyDrive ve stylu Modern UI

Redesign ovšem službě prospěl. Prostředí je přehlednější a lze jej poměrně pohodlně ovládat i na dotykovém displeji, což ocení stále poměrně početná skupina uživatelů zařízení se systémem Android 2.2 nebo starším, kde aplikace SkyDrive neběží (stejně jako ostatní aplikace Microsoftu totiž vyžaduje Android 2.3 a vyšší).

Postupně přicházely i nové funkce, jako je třeba koš, z něhož lze obnovit odstraněné soubory. To byla funkce, po které uživatelé hodně hlasitě volali ihned po spuštění nové verze služby na jaře roku 2012. Přibyla také podpora uživatelských skupin usnadňující sdílení dat. Dále byla vylepšena manipulace se soubory a složkami pomocí tažení myší.

SkyDrive se propojil s novou e-mailovou službou Outlook.com. Ta umí jeho prostřednictvím sdílet pomocí e-mailu i objemné soubory, které již nelze ke zprávě přiložit standardním způsobem. Naopak očekávané propojení se službou Skype stále nepřišlo. Populární komunikační služba ke sdílení souborů mezi uživateli nadále využívá vlastní technologii.

SkyDrive je nadále úzce propojen se sadou Office Web Apps obsahující zjednodušenou a zdarma dostupnou webovou verzi kancelářských programů Word, Excel, PowerPoint a OneNote. S Office 2013 přišel i velký update zmíněných webových aplikací. SkyDrive ovšem hraje svou roli i pro uživatele nové kancelářské Office 2013 uvedené na trh před několika týdny.

Programy ze sady Office 2013 přímo podporují vedle lokálního ukládání souborů také jejich ukládání do úložiště SkyDrive. Uživatelům Office 365 Home Premium, tedy SaaS kancelářského řešení Microsoftu určeného domácnostem, úložiště SkyDrive supluje cloudový SharePoint, jenž je nadále nabízen ve firemních variantách Office 365 včetně novinky Office 365 Small Business Premium.

Ukládání souborů do úložiště SkyDrive v Office 2013.

Pro ukládání a synchronizaci dokumentů, tabulek, prezentací a dalších typů kancelářských souborů je SkyDrive dosti oblíbeným úložištěm. Počátkem letošního března se Microsoft pochlubil, že jich uživatelé úložišti svěřují přes miliardu. To přitom sada Office 2013 a související nové nabídky Office 365, kde je přímá podpora služby SkyDrive, teprve přicházely na trh.

Ovšem několikrát se v praxi ukázalo, že svěřit soubory Microsoftu nemusí být zrovna dobrý nápad. Velké kritiky se Microsoft dočkal za razantní přístup proti čemukoliv, co jen náznakem připomíná obrázky pro dospělé. Nemusí jít ani o fotografie, stačí i kresby, aby Microsoft „závadové“ soubory svévolně bez upozornění odstranil a případně zrušil i celý uživatelský účet.

Pravdou je, že provozní podmínky služby mu k tomu dávají právo. Mnohým uživatelům se to přesto nelíbí hned z několika důvodů. Prvním je, že Microsoft (údajně jen) strojově studuje data, která si uživatelé do úložiště nahráli. Dále kritikům vadí, že Microsoft zasahuje i do souborů, které nejsou sdíleny. Nechápou, proč by si soukromě nemohli ukládat fotky či videa, na kterých není nic nelegálního.

Třetím důvodem ke kritice je chybějící komunikace před silovým zásahem. Postiženým uživatelům se nelíbí, že je Microsoft neupozornil na prohřešek, než se uchýlil k extrémním řešením. Nedá jim tedy možnost nápravy, aby nepřišli třeba i o celý svůj uživatelský účet. Podle neoficiálních informací je za vším boj s dětskou pornografií, kdy prý strojově není dost možné rozlišovat.

Google Drive

V případě Googlu se již stalo zvykem, že své služby vylepšuje průběžně. Mnohdy jde o triviální změny, ale při zpětném ohlédnutí a jejich sečtení je patrný nemalý posun. Platí to i o službě Google Drive po více než roce jejího fungování. Začněme ale tím, co se nezměnilo: cenová nabídka. Přesněji řečeno, změny nastaly, ale k horšímu.

Cenová nabídka Googlu je ještě méně výhodná při srovnání s nabídkou Microsoftu než po spuštění obou konkurenčních služeb. Proč? Původně Google nabízel zdarma 5 GB místa v cloudovém úložišti Google Drive a 1 GB prostoru pro fotky ve službě Picasa Web Albums. Později ovšem přišla konsolidace služeb.

Služba Picasa Web Albums je pomalu, ale jistě tlačena do pozadí. Americký internetový kolos pochopitelně chce, aby uživatelé sdíleli fotky prostřednictvím jeho sociální sítě Google Plus. Ovšem nyní nabízí uživatelům celkově jen 5 GB prostoru v úložišti Google Drive i pro fotky na Google Plus. Je to pochopitelný směr vývoje, ale uživatele připravil o 1 GB pro jejich data zdarma.

Podstatnější změnou je také jiný a pro uživatele méně výhodný přístup ke zpoplatněnému navyšování kapacity úložiště. Původně si bylo možné přikoupit 25 GB volného místa k 5 GB poskytovaným zdarma. Ve výsledku tedy Google Drive uživateli nabídl 30 GB prostoru. Již delší dobu ovšem lze za stejnou cenu jen navýšit základní kapacitu 5 GB na konečných 25 GB. Stejné je to i u dalších nabídek navýšení kapacity úložiště.

Cenová nabídka Google Drive.

Google zkrátka u placených programů začal za stejnou cenu nabízet fakticky o 5 GB místa méně než původně, protože nenavyšuje „o“, nýbrž „na“. Ovšem je třeba říci, že i uživatelé Google Drive v základní bezplatné variantě mohou uložit neomezený objem fotek, pokud jejich výška ani šířka nepřesahují 2048 pixelů.

Konkurence pro Microsoft Office

Už při spuštění služby Google Drive bylo jasné, že Google Docs jako samostatná služba zanikne. Nějaký čas mohli uživatelé Google Docs užívat tak, jak byli z dřívějška zvyklí. Dnes už ovšem webová kancelářská sada Googlu funguje jen jako součást úložiště Google Drive. Nadále však lze bez kapacitního omezení ukládat soubory vytvořené pomocí sady Google Docs nebo převedené do jejího speciálního formátu.

Jenže i to má háček. Nedávno bylo avizováno ukončení vývoje a podpory plug-inu Google Cloud Connect. Ten uživatelům kancelářské sady Microsoft Office umožňoval synchronizaci souborů mezi lokálním úložištěm (pevným diskem) a úložištěm služby Google Drive (resp. dříve Google Docs). Fakticky tak nabízel výhody robustního kancelářského balíku a moderního cloudového úložiště roky před příchodem Office 2013 s podporou pro SkyDrive.

Google Cloud Connect má nahradit synchronizační utilita Google Drive. Náhrada to ovšem není zdaleka stoprocentní. Pro synchronizaci dokumentů, tabulek nebo prezentací je nutné je všechny ukládat do speciální složky Google Drive na pevném disku. Ani utilita této synchronizační služby dosud nezískala funkci pro synchronizaci obsahu různých složek.

Navíc soubory synchronizuje v jejich původním formátu, takže ukrajují z volného místa v úložišti Google Drive, jelikož nejsou konvertovány do formátu Google Docs. Uživatelům, kterým nestačí základní zdarma dostupná kapacita úložiště, tak Google vysílá celkem jasnou zprávu: připlaťte si za místo navíc nebo přejděte z Microsoft Office na Google Docs.

Google chce ve velmi blízké době ve své webové kancelářské sadě nabídnout 90 % funkcí, které běžně využívá většina uživatelů v Microsoft Office. Toto oficiální sdělení bývá občas chybně interpretováno tak, že Google Docs má nabídnout 90 % funkcí Microsoft Office, ale to skutečně není pravda. Google prozatím z pragmatických i technických důvodů nechce do webového prostředí přenášet některé velmi specifické funkce desktopového kancelářského softwaru.

Samotná sada Google Docs v posledním roce hodně pokročila. Lví podíl na tom prý mají vývojáři multiplatformní kancelářské sady QuickOffice, kterou Google před časem koupil a angažoval její tvůrce. Ti přispěli k citelnému rozvoji tabulkového kalkulátoru v Google Docs a nyní se zaměřují na vylepšení webové aplikace pro práci s prezentacemi.

Editor prezentací ve webové kancelářské sadě Google Docs

Jednou z posledních velkých inovací je podpora vytváření, úprav a přehrávání prezentací offline díky aplikaci pro webový prohlížeč Google Chrome nebo zařízení využívajících platformu Google Chrome OS. Právě fungování své webové kancelářské sady i bez momentálního přístupu k Internetu v Googlu považují za kritický aspekt, bez nějž nemohou plně konkurovat desktopovým kancelářským řešením.

Drobnosti, které potěší: jen houšť!

Zpět však k samotnému úložišti Google Drive. Jeho vlastní webové rozhraní mnoha změnami za první rok existence neprošlo. Seznam podporovaných typů souborů, které si lze zobrazit přímo ve webovém prohlížeči, obsahuje již více než tři desítky položek. Vedle souborů kompatibilních s Google Docs jde o různá multimédia a obrázky, ovšem jen do velikosti 25 MB.

Prohlížeč fotografií ve webovém rozhraní Google Drive

Google Drive též spolupracuje s vyhledávačem Google. Pokud je uživatel přihlášen během vyhledávání ke svému uživatelskému účtu, zobrazí se mu mezi výsledky vyhledávání i relevantní obsah z jeho cloudového úložiště. Z Google Drive pak lze přikládat soubory k e-mailům odesílaným z webového rozhraní služby Gmail. Je to jedna z funkcí nového kontroverzního editoru.

Ukládání náhledu webové stránky do úložiště Google Drive

Další novinkou je rozšíření pro Google Chrome sloužící k ukládání obsahu webových stránek do cloudového úložiště. Lze si tam prostřednictvím kontextového menu poslat například vybraný obrázek nebo odkaz na něj, případně screenshot celé webové stránky. Tedy skutečně celé, aby si ji uživatel mohl později prostudovat. Nikoliv jen právě viditelné části v okně prohlížeče.

Synchronizační utilita stále zůstává primitivní

Utilita pro synchronizaci souborů pro Windows, Linux a Mac se žádných velkých a zásadních inovací nedočkala. Stále neumí složku Google Drive připojit jako další diskovou jednotku, neumožňuje regulovat využití kapacity internetové přípojky při provádění synchronizace a neumí synchronizovat obsah z různých složek. Naučila se pouze mezi různými počítači synchronizovat různé podsložky v hlavní složce Google Drive na pevném disku.

Dále stojí za zmínku ještě synchronizace souborů Google Docs, ale ve skutečnosti se na pevném disku jen vytvoří jejich zástupci otevírající Google Docs ve webovém prohlížeči. Soubory se tedy neukládají offline, jak by si někdo mohl na první pohled myslet. Jde jen o jejich zpřístupnění z desktopového prostředí, ovšem stále je nutné připojení k Internetu.

Na konkurenční platformy se Google Drive nehrne

Aplikace pro Android byla představena hned spolu se službou. Oproti aplikaci SkyDrive od Microsoftu je podstatně vyspělejší. Nabízí například skenování dokumentů fotoaparátem mobilního zařízení a jejich převod do editovatelné podoby díky OCR technologii. Za pozornost též stojí hlasové prohledávání obsahu úložiště.

Později se mobilní aplikace dočkala i podpory tisku přes Google Cloud Print, který přímo podporuje stále více moderních tiskáren. Zdokonalena byla úprava dokumentů a tabulek přímo v aplikaci Google Drive. Ta má totiž vlastní editory, takže pro elementární úpravy v mobilním zařízení nepotřebuje externí kancelářské aplikace, což je další výrazný rozdíl oproti aplikaci služby SkyDrive od Microsoftu.

Loni v létě na vývojářské konferenci Google I/O byla představena o něco chudší aplikace Google Drive pro iOS. Další konkurenční platformy Google podporovat nehodlá. Zejména tím míní dotykové prostředí Windows 8 a Windows RT, pro které mají své aplikace vedle služby SkyDrive i konkurenční cloudová úložiště Dropbox či SugarSync. Google ale tvrdí, že uživatelská základna je malá na to, aby vyvíjel speciální aplikaci pro Modern UI.

Samozřejmě, že je to konkurenční šťouchnutí do prodejnosti nových systémů Microsoftu. Fakticky ovšem Google Drive aplikaci pro Modern UI nepotřebuje. V dotykové verzi prohlížeče Internet Explorer 10 uspokojivě funguje webové rozhraní Google Drive. Uživatelé do něj navíc mohou přistupovat i díky aplikaci Google Search, dosud jediné ve Windows Store pro Modern UI přímo od Googlu.

Aplikace Google Search pro Windows 8 (Modern UI)

Naopak uživatelé zařízení Chromebook a Chromebox s platformou Chrome OS již delší dobu mohou Google Drive používat jako další úložiště vedle toho interního. Google svému Chrome OS do budoucna hodně věří a dál pracuje na jeho vývoji, přestože zájem spotřebitelů o zařízení Chromebook a Chromebox je pramalý i v té hrstce zemí, kde je lze pořídit z oficiálního zdroje za nepřemrštěné ceny.

Jaký byl úvodní rok nových úložišť?

V první řadě se rozvířily stojaté vody. Dropbox již najednou není neohroženým králem a uživatelé se začali zajímat i o další méně známé obdobné služby. Za poslední rok například hodně pokročila služba SugarSync. Příchod služeb Microsoft SkyDrive a Google Drive oblast osobních úložišť v rámci služeb veřejného cloudu výrazně zviditelnil a rozdmýchal zdravý konkurenční boj.

SkyDrive do produktového portfolia Microsoftu zapadl jako dílek puzzle do celé skládačky. Stále je ale co zlepšovat. Zejména tedy na mobilních aplikacích a pak také na integraci do desktopového systému, která ani ve Windows 8 není na očekávané úrovni. V tomto ohledu možná přinese zlepšení již letos slibovaná aktualizace Windows Blue alias Windows 8.1.

Zajímavé také bude, jaké nové možnosti uplatnění pro SkyDrive vymyslí Microsoft u nástupce konzole Xbox 360. Již oficiálně oznámil, že jej veřejnosti přiblíží na prezentaci 21. května 2013, kterou bude možné od 19:00 našeho času sledovat živě na Xbox.com nebo prostřednictvím Xbox Live. Microsoft by ale neměl zapomínat ani na uživatele svých starších systémů, tedy přinejmenším Windows 7. Mnohým z nich by vyspělejší synchronizační utilita přišla vhod.

Google Drive také postupně prorůstá produktovým portfoliem Googlu. Tempo ovšem není zrovna závratné, ale je to částečně dáno i tím, že nahrazuje jiné starší služby a nástroje, kde dělat změny ze dne na den nemusí být zrovna moudré. Uživatelská základna je zpravidla na každou změnu dost citlivá. Google Drive si v rámci služeb Googlu jistě najde ještě mnohá další uplatnění.

CIF - osobnosti

Uvidíme, jak dlouho bude Google ignorovat uživatele Windows 8, Windows RT či Windows Phone, respektive odkazovat je pouze na webové rozhraní služby. Žádný ze jmenovaných systémů zatím příslovečnou díru do světa neudělal, ale multiplatformní koncept u cloudových úložišť je poměrně důležitý. Uživatelé chtějí mít komfortní přístup ke svým datům, i když se při dalším nákupu mobilu či tabletu rozhodnou pro jiný systém.

Od věci by nebylo ani popřít, že se z browseru Google Chrome stává nový jediný správný prohlížeč, jak byl svého času ironicky a nelichotě označován Internet Explorer. Třeba rozšíření offline fungování i na konkurenční prohlížeče by uživatelé jistě ocenili. Minimálně v případě prohlížeče Mozilla Firefox by to neměl být problém. Tím by pro armádu programátorů, kterou Google zaměstnává, nemělo být ani výrazné rozšíření funkcí synchronizační utility.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).