Hlavní navigace

Přichází zbrusu nový Windows Live SkyDrive

25. 4. 2012
Doba čtení: 15 minut

Sdílet

Dlouho očekávané je realitou. Nová verze služby Windows Live SkyDrive a úplně nová služba Google Drive. První šel s kůží na trh Microsoft, tak se na zcela předělaný SkyDrive pojďme podívat blíže.

Jako by Microsoft přesně věděl, kdy Google spustí jeho dlouho (doslova roky) očekávanou službu Google Drive, protože jen zhruba o den dříve vypustil do světa novou verzi své konkurenční služby Windows Live SkyDrive. Nedávné informace přímo od zástupců Microsoftu přitom hovořily o uvedení nové verze až někdy v květnu. Načasování je tedy poměrně kuriózní, dost možná i záměrné.

Microsoft byl tedy první, který ze dvou ostře sledovaných gigantů počítačového průmyslu ukázal světu svou novou cloudovou službu, takže se pojďme podívat nejdříve na ni. Na konkurenční Google Drive si podrobněji posvítíme v zítřejším článku. Dnes si blíže představíme nový Windows Live SkyDrive, který si zaslouží stejnou pozornost. Změny totiž zdaleka nejsou jen kosmetického rázu, aby Microsoft měl „také nějakou novinku“.

Už nejde jen o internetové úložiště s přístupem výhradně přes webové rozhraní nebo neoficiální a ne vždy funkční řešení třetích stran, kterým byl Windows Live SkyDrive doposud. Nový Windows Live SkyDrive je tak trochu lepší DropBox a Google Docs zároveň. Zkrátka jasná odpověď na čerstvě spuštěný Google Drive, o jehož koncepci se vědělo se značným předstihem.

Windows Live Mesh je mrtev, nechť odpočívá v pokoji

Z nabídky služeb Microsoftu mizí synchronizační nástroj Windows Live Mesh. Ten nabízel synchronizaci souborů mezi počítači přes Internet za využití cloudového úložiště o kapacitě 5 GB zdarma, ovšem bez možnosti rozšíření. Microsoft se rozhodl pro konsolidaci služeb, takže na jeho místo nastupuje předělaný Windows Live SkyDrive.

Windows Live Mesh roky dobře sloužil, ale dál s ním Microsoft již nepočítá. Nastupuje nový Windows Live SkyDrive.

Nově totiž Windows Live SkyDrive poskytuje softwarového klienta pro synchronizaci souborů, který pracuje podobně jako Windows Live Mesh, ovšem s několika nikoliv ne zanedbatelnými rozdíly. Klient je k dispozici pro systémy Windows Vista, Windows 7 a jejich serverové souputníky. Dodnes populární systém Windows XP klientský software nepodporuje (oproti klientům řady alternativních služeb).

Dále je k dispozici verze pro operační systém Mac OS X. Linux podporován není. Pokud jde o podporu mobilních zařízení, tak ta je zajištěna pro iPhone, iPad, iPod Touch a chytré telefony se systémem Windows Phone, pro které je k dispozici mobilní aplikace služby Windows Live SkyDrive.

Microsoft už není tak štědrý, úložiště se výrazně smrsklo

Úložiště Windows Live SkyDrive s příchodem nové verze už standardně nenabízí luxusní kapacitu 25 GB. Nově je k dispozici zdarma pouze 7 GB. Přesto cloudové synchronizační úložiště Microsoftu ční nad konkurencí. Notoricky známý DropBox nabízí pouze 2 GB. Dále pak například SugarSync poskytuje 5 GB, čerstvě spuštěný Google Drive také jen 5 GB a jen o pár dnů starší SkyFile pak 6 GB.

Uživatelé, kteří již nějakou dobu Windows Live SkyDrive využívají, mají časově omezenou možnost aktivovat si zdarma úložiště o původní kapacitě 25 GB. Je to zřejmě onen dárek, který české zastoupení služeb pod hlavičkou Windows Live minulý týden avizovalo na Facebooku. 

Jedná se o šikovný trik, jak službu zviditelnit. Věci zdarma obvykle budí značný zájem, což si zřejmě uvědomují i provozovatelé konkurenčních cloudových služeb Dropbox či Box.net, kteří nedávno také rozdávali gigabajty navíc.

Bezplatné navýšení na původních 25 GB je ovšem jen dočasná akce. Do budoucna se počítá, že se si noví uživatelé služby Windows Live SkyDrive za kapacitu nad 7 GB připlatí. Dříve služby Windows Live SkyDrive ani Windows Live Mesh nenabízely navýšení kapacity za poplatek, čímž se zařazovaly mezi výjimky na trhu (zase ale bylo více místa zdarma).

Windows Live SkyDrive nyní podporuje navýšení kapacity a ceny jsou vskutku lidové.

Ceny za prémiovou kapacitu jsou oproti konkurenci neuvěřitelně nízké. K základním 7 GB lze přikoupit dalších 20 GB za pouhých 190 Kč ročně, 50 GB za 480 Kč ročně nebo 100 GB za 960 Kč ročně. DropBox, dosavadní synonymum pro službu k online synchronizaci souborů, je podstatně dražší. U něj úložiště o kapacitě 50 GB vyjde na 99 USD ročně (v přepočtu 1180 Kč) a 100 GB na 199 USD (3780 Kč) a můžeme prozradit, že Windows Live SkyDrive je levnější než o horká novinka  Google Drive.

Na obhajobu DropBoxu lze však říci, že uživatelé mohou získaný prostor zdarma dále navyšovat. DropBox totiž provozuje jakýsi partnerský program, kdy za přizvání jednoho uživatele se kapacita prémiového úložiště za odměnu navýší o 1 GB. Maximálně však o 32 GB. DrobBox má navíc připraveny programy pro týmové využití s kapacitou 1 TB a více. Windows Live SkyDrive se však soustředí spíše na řadové uživatele, kteří podobné vysokonákladové služby nepotřebují a neocení.

Kromě kapacity úložiště jsou možnosti synchronizace omezeny také maximální dovolenou velikostí souboru. Ta v nové verzi Windows Live SkyDrive výrazně povyrostla. Nahrávat lze soubory o kapacitě až 2 GB, a to i v základní bezplatné verzi. Problém tedy nepředstavuje synchronizace ani objemnějších souborů jako jsou u řadových uživatelů třeba videa nebo větší množství souborů zabalené do archivu 

Synchronizace v praxi: jen to nejnutnější

Pojďme se podívat jak synchronizace funguje v praxi. Konkrétně pod Windows 7, což je stále ještě vlajkový produkt Microsoftu mezi operačními systémy. Klientský synchronizační software pro Windows Live SkyDrive je šířen samostatně (na rozdíl od klienta pro Windows Live Mesh). Minimálně prozatím není součástí softwarového balíčku Windows Live Essentials, který jinak sdružuje veškerý software k službám poskytovaným pod značkou Windows Live. 

Instalace klienta Windows Live SkyDrive je jednoduchá, ale bez účtu Windows Live ID se neobejde.

Instalace klienta Windows Live SkyDrive je velice jednoduchá. Instalační program si vyžádá přístupové údaje k účtu Windows Live ID (ti, kteří ho nemají, si jej mohou zdarma založit) a požádá o potvrzení  umístění složky SkyDrive, jejíž obsah bude synchronizován. Lehce protivné je, že se složka musí stůj co stůj jmenovat SkyDrive. Utilitě Windows Live Mesh bylo jedno, jak se synchronizovaná složka jmenuje.

Druhý zádrhel je v rozsahu synchronizace. Zmizela možnost synchronizace oblíbených položek (záložek) z prohlížeče Internet Explorer, což byla doposud jediná oficiální možnost jejich synchronizace mezi různými počítači. V této disciplíně Internet Explorer zaostává za konkurencí. Dále již není podporováno synchronizování vytvořených šablon a dalšího obsahu z kancelářské sady Microsoft Office.

Možnosti nastavení synchronizačního klienta Windows Live SkyDrive jsou prakticky nulové.

Ze synchronizace nelze vyloučit některé dílčí podsložky. Koncepce je zkrátka taková, že veškerý obsah ve složce SkyDrive bude synchronizován mezi všemi zařízeními, kde má uživatel nainstalovanou potřebnou aplikaci, je přihlášen ke shodnému Windows Live ID a má povolené synchronizování souborů. A bohužel nejen obsah složky SkyDrive, viz dále.

Pokud už jste úložiště Windows Live SkyDrive používali někdy dříve, synchronizační utilita vám nyní automaticky stáhne na pevný disk veškerý obsah, který jste tam měli uložený. Pokud jste poskytovaných 25 GB využívali opravdu hojně, tak se vám stáhne velké množství dat, což může být pro uživatele s internetovým připojením zatíženým datovým limitem nepříjemné překvapení.

Ikony souborů a složek ve složce SkyDrive prozrazují stav synchronizačního procesu (běžící či dokončenou syn­chronizaci).

Co se oproti časům panování služby Windows Live Mesh změnilo k lepšímu, tak to je integrace do Průzkumníka. U ikon souborů ve složce SkyDrive se zobrazují informační symboly. Modré šipky točící se v kruhu prozrazují, že daný soubor či adresář se právě synchronizuje. Zelené kolečko s fajfčičkou naopak informuje o úspěšném uložení v cloudu. Windows Live Mesh informoval o činnosti jen ve svém okně a formou ikony v oznamovací oblasti, nikoliv však na úrovni jednotlivých souborů. 

Dále se objeví zástupce složky SkyDrive v levém postranním panelu Průzkumníka mezi oblíbenými položkami. Stejně tak v systémových dialogových oknech pro ukládání nebo otevření souboru. Ke složce SkyDrive je zajištěn rychlý přístup také tím, že po dvojitém kliknutí na ikonu obslužného programu v oznamovací oblasti na hlavním panelu se předmětná složka otevře (stejně jako u konkurenčních programů).

Odkaz na SkyDrive se v dialogových oknech automaticky vloží v levém postranním sloupečku mezi oblíbené položky

Komfortní a intuitivní webové rozhraní  

Windows Live Mesh měl lehce obskurně přístupný obsah internetového úložiště přes web. Pro nemalé procento uživatelů byl problém se ke svým datům v rámci účtu Windows Live vůbec proklikat. To Windows Live SkyDrive nabízí přehledné a intuitivní uživatelské rozhraní využívající moderní design i moderní technologie.

Webové rozhraní služby Windows Live SkyDrive

Microsoft při jeho tvorbě hojně využíval HTML 5, takže nechybí ani takové vychytávky jako přetahování souborů z průzkumníka či plochy přes okno webového prohlížeče přímo do cloudového úložiště. Kuriózní je, že zrovna prohlížeč Microsoftu, tedy Internet Explorer, tuto funkci ani ve své nejnovější verzi nepodporuje. I proto lze nahrát soubory také klasičtějším způsobem přes odkaz Odeslat

Webové prostředí úložiště má tři hlavní sekce: soubory, dokumenty, fotografie. Všechny spolupracují se synchronizačním mechanismem. Kamkoliv vložené soubory jsou automaticky určeny k synchronizaci napříč zařízeními. Windows Live SkyDrive si tedy ani okrajově neponechal funkcionalitu prostého internetového skladiště dat, kterým byl dosud. To možná některé uživatele zklame a navíc to způsobuje problémy při práci se staršími programy, ale k tomu se ještě dostaneme.

V sekci se soubory je zobrazen veškerý obsah úložiště. Překvapením jistě nebude, že se v sekci dokumenty zobrazují synchronizované textové dokumenty nejrůznějšího formátu. Vedle nich se zde ale zobrazují i další soubory kancelářské povahy, tedy tabulky a prezentace. Malou záhadou je, proč se zde objevují i ZIP archivy. Kdyby Windows Live SkyDrive uměl přistupovat k jejich obsahu, pak by to mělo své opodstatnění. To ovšem (zatím?) neumí. 

Poslední sekce je určená podle názvu pro fotografie, ale míří do ní veškeré synchronizované obrázky. A nejen ty, ale třeba i fotky poslané e-mailem či fotky, které uživatel chtěl publikovat na internetu. To si vysvětlíme o pár řádků níže.

Sdílení zůstalo včetně podpory sociálních sítí

I když u služby pro synchronizaci souborů mezi vlastními zařízeními nemusí mít jejich sdílení s dalšími uživateli Internetu vysokou prioritu, tak Windows Live SkyDrive si ze staré verze možnost sdílet vybrané složky zachoval. A to prostřednictvím e-mailu nebo sociálních sítí jako je Facebook či Twitter. 

Při sdílení vybrané složky prostřednictvím e-mailu se pošle pozvánka na e-mailové adresy těch lidí, s nimiž chce uživatel danou složku sdílet. Pozvánkou je vlastně unikátní odkaz, který vede ke sdíleným datům. Jejich majitel si může vybrat, jestli přizvaní uživatelé mohou do obsahu složky zasahovat či nikoliv.

Sdílení obsahu přes sociální sítě podporuje v základu Facebook, Twitter a LinkedIn. Opět je možné nastavit, jestli jej uživatelé smějí editovat. Není však možná selekce uživatelů, s nimiž má být vybraný obsah sdílen. K datům se dostane kdokoliv, kdo může číst příspěvky uživatele na daném komunitním serveru. Sdílení přes sociální sítě totiž probíhá tak, že se odešle nový příspěvek s volitelným textem a zkráceným odkazem vedoucím na sdílený obsah. 

Přístup k účtům ze sociálních sítí je nutné nejdříve autorizovat. Zabere to ale jen pár sekund.

Ještě je tu třetí možnost, kdy si uživatel nechá vygenerovat pouze samotný odkaz vedoucí ke sdílenému obsahu a je pak na něm jak s ním naloží. Poněkud nelogicky zde Windows Live SkyDrive nenabízí zkrácený odkaz, ale odkaz v opravdu otřesném formátu. Přepsat ho třeba do SMS zprávy by bylo zajímavou zkouškou trpělivosti a zručnosti. 

Obsah lze ovšem sdílet i bez odkazu. U generování odkazu pro sdílení je opět poněkud nelogicky ukryta volba pro veřejné publikování dané složky. Pak její obsah může prohlížet (nikoliv však upravovat) kdokoliv, kdo na ni narazí při svých internetových toulkách. Neškodilo by, kdyby tato možnost sdílení byla oddělena jako čtvrtá dostupná a nezůstala ukryta u generování odkazu, protože s tím de facto vůbec nesouvisí.

Namísto sdílení přes unikátní odkazy je možné vybranou složku také veřejně publikovat pro všeobecně volný přístup.

Windows Live SkyDrive a Office Web Apps zůstávají spojenci

Přestože služba Windows Live SkyDrive zcela změnila svůj charakter, úzké provázání se zjednodušenou webovou verzí kancelářské sady MS Office, tedy s Office Web Apps, zůstalo zachováno. V praxi to znamená, že nové soubory lze do úložiště vedle nahrávání přidávat také jejich vytvořením ve webové verzi některé z aplikací Word, Excel, PowerPoint či OneNote.

Office Web Apps může stejně jako konkurenční Google Docs používat kdokoliv zcela zdarma. Držení licence na některou z verzí MS Office není nutné. Webové verze aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote mají většinu základních funkcí svých placených desktopových příbuzných. Microsoft dokonce přenesl do webového rozhraní kontroverzní pás karet alias Ribbon, respektive se o to alespoň pokusil.

Weboé aplikace ze sady Office Web Apps po vzoru desktopových příbuzných využívají Ribbon.

Zachování propojení obou služeb je logické, protože Microsoft k webovému rozhraní své synchronizační služby poskytuje přidanou hodnotu v podobě možnosti pracovat s dokumenty, tabulkami a prezentacemi přímo ve webovém prohlížeči.  To ze synchronizačních služeb momentálně nabízí jen čerstvě spuštěný a dlouho očekávaný Google Drive.

Novinkou uvedenou před několika dny je doplnění podpory pro Open Document Format (ODF). Standard běžně používaný v alternativních řadách OpenOffice.org, LibreOffice a jejich klonech. V posledních verzích jej však podporuje také sada MS Office. Podpora v Office Web Apps však zdaleka není bezproblémová.

Tabulku využívající ODF sice Office Web Apps otevře, ale ne všechna data zpracuje správně.

Windows Live SkyDrive tedy zůstává dvorním internetovým úložištěm souborů vytvořených v Office Web Apps pro řadové uživatele. Menší problém lze spatřit v tom, že všechny dokumenty, tabulky nebo prezentace vytvořené v Office Web Apps se automaticky přidávají k synchronizovaným souborům. Není možné uložit je online někam stranou, aby nebyly zahrnuty do synchronizačního procesu. A není to zdaleka jen problém Office Web Apps.

Spolupráce s programy z Windows Live Essentials skřípe

Už delší dobu je Windows Live SkyDrive spojencem aplikací z balíčku Windows Live Essentials. Propojení s jednotlivými programy zůstalo zachováno i po spuštění nové verze služby. Někdy ovšem původní smysl využití cloudového úložiště programem z balíčku Windows Live Essentials jaksi koliduje s novým charakterem služby. Windows Live SkyDrive, kdy se z internetového skladiště dat stala čistokrevná synchronizační služba.

Windows Live SkyDrive nadále slouží jako úložiště pro fotky, které posílají uživatelé z programu Windows Live Mail. Ten totiž umí místo do objemné přílohy fotky uložit online. Adresátovi putuje zpráva s datově kompaktním náhledem na „zaslané“ fotky a hlavně jedinečný odkaz, přes který si je díky Windows Live SkyDrive může prohlédnout nebo stáhnout.

Windows Live Mail odesílané fotky místo do přílohy vloží do cloudového úložiště služby Windows Live SkyDrive.

Takto odeslané fotky přes Windows Live Mail jsou ale rovněž zahrnuty do procesu synchronizace, takže se objeví ve složce SkyDrive na pevných discích všech počítačů zapojených do synchronizace, což může působit chaos. Bylo by dobré, kdyby při odesílání zprávy nahrávající fotky do úložiště bylo možné zvolit si, že odesílané fotky nemají být součástí balíku synchronizova­ných dat. 

Stejná situace nastává u fotek, které se uživatel aplikace Windows Live Photo Gallery (což je redmondská konkurence pro program Picasa od Googlu) rozhodne uložit do cloudového úložiště Windows Live SkyDrive či je jeho prostřednictvím sdílet s přáteli nebo veřejně publikovat. A nejen fotky se připlétají mezi synchronizovaná data. Stejné je to s videi, které se uživatel rozhodl z programu Windows Live Movie Maker publikovat prostřednictvím služby Windows Live SkyDrive.

Windows Live Photo Gallery sice nadále může publikovat fotky na Internetu přes Windows Live SkyDrive, ale zároveň je posílá k synchronizaci mezi všemi zapojenými počítači.

Pýcha Microsoftu: přes web do svého počítače

Chloubou Microsoftu je úplně nová funkce služby Windows Live SkyDrive, takzvaný fetching. Z webové prostředí lze přistupovat na pevný disk a další dostupná média libovolného právě běžícího počítače, na kterém je nainstalována synchronizační utilita spojená se stejným účtem Windows Live ID.

Nejdříve je nutné coby bezpečnostní opatření zadat kontrolní kód putující na kontaktní e-mail. Pak již má uživatel z webového prostředí služby Windows Live SkyDrive plný přístup k souborům a nejen k těm, u kterých je povolené sdílení. Přístup je možný opravdu ke všemu včetně třeba souborů na DVD v optické mechanice. Microsoft by to ale s tou pýchou čišící z tiskové zprávy popisující nové funkce neměl přehánět.

Windows Live SkyDrive nyní umí online přistupovat k datům ze všech počítačů, kde je jeho synchronizační utilita a jsou připojeny s pomocí shodného Windows Live ID.

Tato forma vzdáleného přístupu má jedu vadu na kráse. Přestože je řešena pod hlavičkou úložiště Windows Live SkyDrive, není schopná soubory ze vzdáleného počítače otevřít v Office Web Apps. To Windows Live SkyDrive běžně zvládá u dokumentů, tabulek či prezentací uložených přímo v cloudu, ale při vzdáleném přístupu nikoliv. Podporováno je jen prohlížení obrázků, ostatní soubory se dají pouze stáhnout.

Povedená služba, která potřebuje doladit spolupráci s jinými

Celkově lze Windows Live SkyDrive jako novou synchronizační službu hodnotit převážně kladně. Je tu nemalá kapacita poskytovaná zdarma a oproti konkurenci extrémně levné její navýšení. S webovým rozhraním se pracuje intuitivně a podpora vzdáleného přístupu do počítačů je zajímavou bonusovou funkcí. Stejně tak provázání s Office Web Apps, byť podpora ODF není na jedničku a webový pokus o Ribbon nemusí vonět každému.

Nový Windows Live SkyDrive však více sráží kostrbatá spolupráce s dalšími programy a službami Microsoftu, protože ta byla navržena pro internetové skladiště, kdy Microsoft poskytoval zcela oddělenou synchronizační službu Windows Live Mesh. Teď k synchronizaci slouží Windows Live SkyDrive, ovšem zároveň s ním starší produkty nadále počítají jako s úložištěm, byť jím v původní formě již není.

Přes Windows Live SkyDrive stále můžete veřejně vystavit fotky, ale zároveň je posíláte k synchronizaci mezi počítači.

Windows Live SkyDrive bohužel ne vždy vhodně synchronizuje cokoliv, co mu přijde pod ruku, aniž by o to uživatel měl zájem nebo to napoprvé vůbec tušil. Zde je nesporně nutné řešení, protože současný stav je nelogický a chaotický. Přeorientování Windows Live SkyDrive na poskytování nového typu služeb bude nutné co nejrychleji zohlednit v produktech, které s ním spolupracují již od dob, kdy byl pouhým datovým skladištěm.

WT100

Konkurenční služby také nejsou k zahození

Přestože se nový Windows Live SkyDrive těší velké pozornosti, rozhodně svou primární funkcionalitou nepřichází s ničím přelomovým. Můžete se přesvědčit sami v našem nedávném dřívějším článku Cloudová úložiště pro vaše zálohy: račte si vybrat, kterým jsme vám chtěli ukrátit téměř nekonečné čekání na Google Drive. 

Google Drive je spuštěn. Čekalo se na něj osm let.

Google Drive je nyní konečně realitou a v zítřejším článku se mu podíváme na zoubek. Jestlipak jednu a tutéž službu zvládne ve stejnou dobu zpracovat internetový kolos Google nebo softwarový gigant Microsoft… Nejen to budeme zkoumat při testování nejžhavější a bezesporu nejdéle očekávané novinky od Googlu. 

Jak hodnotíte nový Windows Live SkyDrive ve srovnání s ostatními synchronizačními službami?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).