Hlavní navigace

Nový plug-in Google Drive pro Office umožňuje přímý přístup do úložiště

27. 7. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Google zřejmě reaguje na sbližování Microsoftu a Dropboxu. Nabízí přímý přístup do úložiště Google Drive z prostředí Wordu, Excelu či PowerPointu.

Google vydal nový plug-in pro uživatele úložiště Google Drive a sady Microsoft Office. Umožňuje ukládat dokumenty, tabulky a prezentace z tradičních kancelářských programů Word, Excel a PowerPoint právě do cloudového úložiště Google Drive ve formátech na bázi otevřeného standardu Open XML (DOCX/XLSX/PPTX).

Nový plug-in však neumí převést dokumenty, tabulky či prezentace do speciálního formátu, který využívají webové a mobilní aplikace Google Docs. Ukládané soubory tudíž ukrajují z dostupného prostoru v úložišti Google Drive (na rozdíl od souborů ve zmíněném speciálním formátu, které se do využité kapacity nezapočítávají).

Plug-in úložiště Google Drive
Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Díky novému plug-inu lze z textového editoru Word ukládat dokumenty přímo do cloudového úložiště Google Drive.

K převodu souborů nahraných do úložiště dochází jen při úpravách pomocí některé z webových anebo mobilních aplikací Google Docs. Kompatibilita s otevřeným standardem Open XML však není ideální. Je řešena formou neustálého a ne zrovna spolehlivého importu (při otevření) a zase exportu (při ukládání).

Nový plug-in zcela opomíjí Open Document Format (ODF), který přitom Word, Excel i PowerPoint podporují. Nejde ale o žádné překvapení, protože Google ve svých webově a mobilně orientovaných kancelářských aplikacích protežuje na úkor tradičních offline souborových formátů právě svůj online formát.

V něm uložené soubory lze teď díky novému plug-inu otevřít z Wordu, Excelu a PowerPointu, ale jen s velkými uvozovkami. Uživatelé se sice mohou z prostředí Microsoft Office proklikat k obsahu úložiště Google Drive, avšak zvolené soubory se otevřou ve webové aplikaci Google Docs běžící ve výchozím prohlížeči.

Plug-in úložiště Google Drive
Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Z prostředí Microsoft Office lze též otevřít soubory ve formátu Google Docs, ale jen pomocí webové aplikace v prohlížeči.

Přímo ve Wordu, Excelu a PowerPointu lze z úložiště Google Drive otevřít pouze jejich obvyklé formáty dokumentů (DOCX / DOC), tabulek (XLSX/ XLS) a prezentací (PPTX / PPT). Plug-in vůbec neřeší týmovou spolupráci, takže už dávno pohřbený, ovšem podstatně  přínosnější doplněk Google Cloud Connect připomíná jen vzdáleně.

Komu a čemu nový plug-in poslouží?

Nový plug-in má smysl jedině pro uživatele, kteří nevyužívají synchronizační utilitu úložiště Google Drive anebo si na lokální pevný disk nesynchronizují veškerý jeho obsah. Podobné zdvojování funkcí přišlo také se zálohovací utilitou nových Google Photos, které už brzy definitivně nahradí sdílení fotek na sociální síti Google Plus.

cif - debata 2

Nový plug-in je poskytován zdarma všem uživatelům s osobním účtem i účtem z Google Apps. Je lokalizován do češtiny a podporuje Office pro Windows ve verzi 2007 nebo novější. S veřejnou testovací verzí Office 2016 však kompatibilní není, přestože ta je dost možná důvodem jeho vydání.

Plug-in úložiště Google Drive
Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Plug-in úložiště Google Drive přináší také novou sadu povelů na pás karet alias Ribbon, kde lze třeba nastavit sdílení.

Word, Excel a PowerPoint zatím už přímo podporují cloudová úložiště OneDrive a SharePoint Online (z Office 365). S Office 2016 k nim brzy přibude notoricky známý Dropbox, se kterým Microsoft navázal strategické partnerství. Google zřejmě chce do tradičních kancelářských programů proniknout alespoň nepřímo pomocí plug-inu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).