Hlavní navigace

Google Glass v současné podobě končí, Google chce vyvinout lepší

16. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na převážně odmítavou reakci velké části veřejnosti na Google Glass odpovídá Google tím, že bude „chytré brýle“ vyvíjet v utajení. Na trh mají přijít až „hotové“.

„Chytré brýle“ Google Glass — v podobě, jak je znáte — půjde koupit už jen do pondělí 19. ledna. (Stojí $1500 a z Česka si je přímo nepořídíte) Jejich další vývoj však nekončí — naopak, opustí laboratoře Google[x] a pokračovat bude v samostatné jednotce v rámci Googlu.

Google však úplně otočí svůj přístup: příští Glass budou vyvíjeny za zavřenými dveřmi, v tajnosti, a na trh mají přijít teprve jako hotový výrobek. Už žádné prototypy pro širokou veřejnost.

Takové ponaučení vyvodila společnost z dosavadní zkušenosti s prodejem Google Glass. Na jiný vyvíjený hardware se ho přitom nechystá uplatnit — například na konceptu „Ara“, mobilu jako stavebnici, hodlá pokračovat v omezené spolupráci s veřejností.

Dosavadní reakce na „Google Glass“ jejich vývojáře zklamaly — ani ne tak reakce od toho mála lidí, kteří si brýle pořídili, ale především od veřejnosti kolem nich. Tým vyvíjející Glass byl například naprosto zaskočen objevem slova „glasshole“ — hanlivého označení pro „pitomce s Glass“, který jimi obtěžuje okolí, přiznal pro WSJ Sebastian Thrun, jenž se podílel na raném vývoji Glass.

Můžeme se pozastavit nad představou, že další vývoj v utajení bude lepším řešením. Z marketingového hlediska je ovšem problematické prodávat výrobek předběžný, nevyladěný, provázený řadou nevyřešených potíží, a ještě k tomu za velmi vysokou cenu (nezávislým odhadem devětkrát překračující náklady na hardware).

Příští, „hotové“ Glass mají mít delší výdrž na baterii a vyšší kvalitu zvuku i obrazu. Google si slibuje lepší přijetí i od toho, že zařízení bude dostupné s běžněji vypadajícími obroučkami. A ovšem má stát méně.

Google si prozatím představuje, že nové Glass uvede na trh ještě letos; ne však dříve, než s nimi budou spokojeni dva lidé, kteří nyní za projekt společně odpovídají: zatímco dennodenní vedení projektu zůstává Ivy Ross, ta se bude napříště zodpovídat Tonymu Fadellovi, někdejšímu „otci iPodu“, jehož firmu Nest koupil Google právě před rokem, za 3,2 miliardy dolarů.

ebf - tip do článku - debata

Co bude s podporou nebo vývojem aplikací pro dosavadní Glass, o tom prozatím nejsou oficiální vyjádření.

Zdroje: WSJ, The Verge

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).