Hlavní navigace

Google Glass v současné podobě končí, Google chce vyvinout lepší

16. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na převážně odmítavou reakci velké části veřejnosti na Google Glass odpovídá Google tím, že bude „chytré brýle“ vyvíjet v utajení. Na trh mají přijít až „hotové“.

„Chytré brýle“ Google Glass — v podobě, jak je znáte — půjde koupit už jen do pondělí 19. ledna. (Stojí $1500 a z Česka si je přímo nepořídíte) Jejich další vývoj však nekončí — naopak, opustí laboratoře Google[x] a pokračovat bude v samostatné jednotce v rámci Googlu.

Google však úplně otočí svůj přístup: příští Glass budou vyvíjeny za zavřenými dveřmi, v tajnosti, a na trh mají přijít teprve jako hotový výrobek. Už žádné prototypy pro širokou veřejnost.

Takové ponaučení vyvodila společnost z dosavadní zkušenosti s prodejem Google Glass. Na jiný vyvíjený hardware se ho přitom nechystá uplatnit — například na konceptu „Ara“, mobilu jako stavebnici, hodlá pokračovat v omezené spolupráci s veřejností.

Dosavadní reakce na „Google Glass“ jejich vývojáře zklamaly — ani ne tak reakce od toho mála lidí, kteří si brýle pořídili, ale především od veřejnosti kolem nich. Tým vyvíjející Glass byl například naprosto zaskočen objevem slova „glasshole“ — hanlivého označení pro „pitomce s Glass“, který jimi obtěžuje okolí, přiznal pro WSJ Sebastian Thrun, jenž se podílel na raném vývoji Glass.

Můžeme se pozastavit nad představou, že další vývoj v utajení bude lepším řešením. Z marketingového hlediska je ovšem problematické prodávat výrobek předběžný, nevyladěný, provázený řadou nevyřešených potíží, a ještě k tomu za velmi vysokou cenu (nezávislým odhadem devětkrát překračující náklady na hardware).

Příští, „hotové“ Glass mají mít delší výdrž na baterii a vyšší kvalitu zvuku i obrazu. Google si slibuje lepší přijetí i od toho, že zařízení bude dostupné s běžněji vypadajícími obroučkami. A ovšem má stát méně.

Google si prozatím představuje, že nové Glass uvede na trh ještě letos; ne však dříve, než s nimi budou spokojeni dva lidé, kteří nyní za projekt společně odpovídají: zatímco dennodenní vedení projektu zůstává Ivy Ross, ta se bude napříště zodpovídat Tonymu Fadellovi, někdejšímu „otci iPodu“, jehož firmu Nest koupil Google právě před rokem, za 3,2 miliardy dolarů.

Co bude s podporou nebo vývojem aplikací pro dosavadní Glass, o tom prozatím nejsou oficiální vyjádření.

Zdroje: WSJ, The Verge